Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Wentylacja mechaniczna - czy warto?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Jeżeli w domu nie ma wymiany powietrza, praktycznie nie da się w nim mieszkać. Za wymianę powietrza odpowiedzialna jest wentylacja. Kiedyś wymiana powietrza w domach odbywała się przez nieszczelne okna i drzwi, a czasami nawet i ściany, nazywało się to infiltracją.

Dzisiejsze budownictwo to szczelne, nowoczesne i energooszczędne domy nie pozwalające na infiltrację, dlatego wymiana powietrza musi być odpowiednio zaprojektowana. Nawet kominy wentylacyjne, wymuszające ruch ciepłego powietrza do góry przestały być efektywne, w przypadku, gdy nie ma napływu powietrza przez nieszczelności budynku. Dlatego pojawił się pomysł zastosowania wentylacji mechanicznej, czyli planowanej dystrybucji powietrza w poszczególnych pomieszczeniach domu.

Za ruch powietrza odpowiadają wentylatory napędzane energią elektryczną. Doprowadzane i odprowadzane, do poszczególnych pomieszczeń powietrze, można bardzo dokładnie zaplanować by mieć komfort mieszkania. Od takiego rozwiązania dzieli nas już tylko krok do jeszcze bardziej zaawansowanej wentylacji, czyli systemu, który odzyskuje ciepło z powietrza wydmuchiwanego z domu i przekazuje je świeżemu powietrzu nawiewanemu do pomieszczeń taki system potocznie nazywamy rekuperacją.

Zdrowie przede wszystkim!

Zaletą stosowania rekuperacji jest gwarancja doprowadzenia świeżego powietrza do pomieszczeń zgodnie z ich przeznaczeniem oraz wyciąg powietrza zużytego z pomieszczeń, takich jak łazienki, garderoby czy kuchnia. Efektem nieustającej wymiany powietrza jest również pewność utrzymania niskiego poziomu wilgoci, czyli koniec z wilgotnymi oknami, ścianami czy ryzykiem ich zagrzybienia. Dom z prawidłowo działającą wentylacją to "zdrowy dom". Wentylacja gwarantuje także, że w domu nie będą gromadzić się zapachy z kuchni, garderoby czy spiżarni. Nawet mieszkające z nami czworonogi nie będą uciążliwe ponieważ ewentualne zapachy będą na bieżąco wentylowane.

Zatem powiedzmy tak dla rekuperacji!

Rekuperatory aeroVac - sprawdź ofertę

źródło i zdjęcie: aeroVent

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA