Jak wyciszyć wentylator dachowy?

W każdym rodzaju pomieszczenia - zarówno w budynku mieszkalnym, jak i w zakładzie - zachodzi konieczność wentylowania pomieszczeń. Ważnym elementem wentylacji mechanicznej wyciągowej lub oddymiającej są wentylatory dachowe, które można także zastosować do wspomagania wentylacji grawitacyjnej. Warto przy tym pamiętać, aby dokonując ich wyboru przeanalizować charakterystyki akustyczne, pod kątem ich uciążliwości. Jeśli mimo to generowany przez nie dźwięk będzie przeszkadzać użytkownikom budynku, można zastosować jeden z poniższych sposobów redukcji hałasu wentylatorów dachowych.

Jak wyciszyć wentylator dachowy?
Uniwersal Hybrydowa, wywiewna nasada FENKO
Dane kontaktowe:
32 203 71 47, 32 757 28 51
Zakopiańska 1a 40-219 Katowice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Zadaniem wentylatorów dachowych jest wyciągnięcie z pomieszczeń zużytego powietrza. Wywiew ten może być wykonywany przez kilka wentylatorów znajdujących się w różnych częściach obiektu (lokalnie) lub jeden wentylator zbierający powietrze z wszystkich kanałów (centralnie).

Oczywiście, jeśli system wentylacji został zaprojektowany właściwie, nie powinien generować zbyt dużego hałasu. Co jednak, gdy mimo wszystko nam przeszkadza?

Dlaczego wentylator wydaje głośne dźwięki?

Hałas słyszalny podczas pracy wentylatora może mieć kilka źródeł. Jednym z nich jest wirnik - jeśli jest źle wyważony może generować nieprzyjemny dla ucha dźwięk. Innymi newralgicznymi elementami są łożyska, silnik elektryczny oraz drgania mechaniczne wynikające z niewystarczającej sztywności konstrukcji wentylatora.

Ostatni z czynników nieprzyjemnych doznań akustycznych, może się wiązać z reakcją aerodynamiczną wywołaną przez strumień powietrza przepływającego przez kanały. Warto także zwrócić uwagę na inne powody hałasu, które mogą wynikać z poluzowania połączeń z rurami lub nieprawidłowego dobrania średnicy rur.

Na poziom dźwięku duży wpływ ma także ilość transportowanego powietrza. Wszystko to powoduje, że już na etapie projektowym warto zadbać o to, by wentylacja spełniała wszelkie przewidziane prawem normy hałasu.

Akustyka budowlana - normy

Ilość hałasu, jaki może być generowany przez poszczególne urządzenia w domu - w tym wentylację, reguluje norma c - "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach"

Z jej zapisów dowiemy się m.in., że w pomieszczeniach mieszkalnych hałas generowany pomiędzy godzinami 6.00 a 22.00 nie może przekraczać 35 dB(A). Z kolei nocą dopuszczalny poziom hałasu wynosi 25 dB (A). Nieco większy poziom dźwięku może być rejestrowany w kuchni i pomieszczeniach sanitarnych – tam może on osiągać 40 dB(A).

Sposoby na wyciszenie wentylatora

To oczywiste, że taki poziom hałasu może być na dłuższą metę uciążliwy, zwłaszcza nocą i dla osób wrażliwych na dźwięki. Jak można go ograniczyć? Skutecznym sposobem może się okazać skrupulatne dobranie odpowiedniej średnicy kanałów, tak by nie pozwalały one na przepływ powietrza większy, niż 3-4 m/s.

Kluczowe jest także, aby w tym samym projekcie przewidzieć małe opory przepływu, a samą instalację wykonać z kanałów wygłuszonych akustycznie. Radzimy także, aby pomiędzy wywiewem a nawiewem zachować co najmniej 3-4 m odległość.

Można także spróbować zmniejszyć ciśnienie statyczne w anemostatach, zwłaszcza tych położonych najbliżej centrali, stosując przepustnice dławiące, zamontowane w odległości co najmniej 2 m od anemostatów.

Dobrą praktyką jest także oddalenie wentylatora od pomieszczeń (okien) sypialni, zwłaszcza, jeśli jest zlokalizowana na poddaszu. Wszyscy bowiem wiemy, że nocą wszystkie dźwięki są mocniej słyszalne. Jeśli nie ma innej możliwości, warto zastosować tłumik na nawiewie.

Często stosowanym sposobem redukcji odgłosu systemów wentylacyjnych, jest zastosowanie tłumików bądź czerpni albo wyrzutni tłumiących. Nadmiernym hałasem nie musimy się także zbytnio przejmować, jeśli zastosujemy tłumiki kanałowe (wykonane w wersji krągłej lub prostokątnej - wykonane z blachy ocynkowanej.

źródło i zdjęcie: Uniwersal