Wentylator dachowy – krótka charakterystyka
Ze względu na miejsce montażu, wentylatory dachowe muszą być wykonane z materiałów gwarantujących dużą wytrzymałość, takich jak np. laminat poliestrowo-szklany w wersji standardowej czy kompozyt winyloestroszklany w wersji kwasoodpornej (przykładem tego drugiego może być wentylator DAs,k firmy Uniwersal).
Dla zachowania walorów estetycznych budynku warto, aby producent dał możliwość wyboru kolorystyki wentylatora, spośród dostępnych kolorów z palety RAL. W przypadku wspomnianego wyżej wentylatora DAs,k, dla zachowania trwałości koloru pigment został na stałe wtrącony w żywicę, przy pomocy której przesycono warstwy włókien.
Najczęściej są to urządzenia wywiewne (rzadziej nawiewne). Montowane są na dachu, na zakończeniach kanałów wentylacyjnych. W związku z miejscem montażu, wentylatory dachowe muszą być odporne na korozję i promieniowanie UV a także na uszkodzenia powodowane przez ptaki, w tym m.in. ich ostre dzioby i pazury.
Budowa wentylatorów dachowych
Najczęściej wentylator dachowy zbudowany jest z silnika, cicho pracującego i wydajnego wirnika, podstawy dachowej będącej zwykle również osłoną akustyczną, daszka i pomocniczych elementów montażowych (takich jak płyty adaptacyjne czy kołnierze). W zależności od modelu, stosowane są np. silniki EC z wirnikiem R310 jak w wentylatorze dachowym Pampero, czy dwubiegunowe silniki elektryczne komutowane o niskim poborze mocy, jak w wentylatorze MAG.
Jako materiał do produkcji wentylatorów służą blachy aluminiowe, wspomniane już laminaty poliestrowo-szklane, stal nierdzewna chromo-niklowa, czy stal cynkowana ogniowo. Wirniki najczęściej mają budowę promieniową, bębnową. Wyposażone są w odpływ poziomu, zwykle osłonięty siatką zabezpieczającą przed ptakami czy gryzoniami.
W ofercie firmy Uniwersal znaleźć można modele (np. c) wyposażone w wirnik R310, który daje możliwość płynnej regulacji obrotów roboczych wentylatora, przy pomocy zadajnika obrotów, dołączonego do zestawu. Wentylatory działają w oparciu o silniki asynchroniczne, klatkowe jedno- lub trójfazowe, chronione obudową przed opadami atmosferycznymi.
Sposób działania wentylatorów dachowych
Wentylatory dachowe posiadają przepływ zarówno pionowy jak i poziomy i służą do przetłaczania powietrza czystego i zapylanego. Och rolą jest zwiększenie wentylacji wywiewnej (nawiewnej). Od lat stosowane były w budynkach, w których zachodzi potrzeba częstej wymiany powietrza, takich jak hale przemysłowe czy sportowe.
Obecnie coraz częściej pojawiają się także w budynkach mieszkalnych i biurowych, z wentylacją mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną. Na rynku dostępne są także modele o przeznaczeniach specjalnych, np. przeciwwybuchowe, a także takie, które służą do wentylacji hybrydowej (łączącej walory wentylacji naturalnej i mechanicznej, jak w przypadku wentylatorów z rodziny FEN).
Wentylator hybrydowy działa naprzemiennie, co pozwala uzyskać mniejszy pobór mocy. Jeśli wiatr wieje z dużą siłą, silnik wentylatora jest wyłączony, a samo urządzenie jest w zasadzie po prostu nasadą wentylacyjną odprowadzającą zużyte powietrze. Gdy nie ma wiatru, automatyka wentylatora ustawiona np. kontrolę poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Jej określony poziom załącza silnik.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną cechę dostępną w wybranych modelach wentylatorów - niski poziom ciśnienia akustycznego, który redukuje hałas na zewnątrz wentylowanego pomieszczenia. Takie rozwiązanie posiadają m.in. wentylatory MAG i SZTIL, te drugie wyposażone dodatkowo w kopułę wyłożoną od wewnątrz materiałem dźwiękoszczelnym.
źródło i zdjęcie: Uniwersal