Rekuperacja zimą - co trzeba wiedzieć?

Rekuperacja, rozumiana jako wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. Jej zadaniem jest zapewnienie stałej wymiany powietrza w pomieszczeniach przy jednoczesnym ograniczeniu strat energetycznych. Czy rekuperacja sprawdza się zimą, gdy przy niskich temperaturach chcemy utrzymać ciepło w domu? Jak ustawić i eksploatować system wentylacji w tym czasie, by zapewnić sobie świeże powietrze, jednocześnie zapobiegając wychładzaniu wnętrza i dbając o komfort cieplny domowników?

Rekuperacja zimą - co trzeba wiedzieć?
Prodmax Systemy kominowe, wentylacja, nasady kominowe i wentylacyjne, rekuperacja, termoizolacja, zsypy na pranie, boxy garażowe
Dane kontaktowe:
22 723 01 62, 23 659 39 57, 698 623 72
Sokołowska 38 05-806 Sokołów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak ustawić wentylację mechaniczną zimą?

Gdy na zewnątrz zapanuje chłód, o właściwym ustawieniu wentylacji możemy mówić wtedy, gdy zachowana zostaje równowaga pomiędzy wymianą powietrza a utrzymaniem ciepła wewnątrz budynku.

Aby zapewnić odpowiedni dopływ świeżego powietrza i nie wychłodzić pomieszczeń, należy właściwie dobrać prędkość wentylatorów.

Najczęściej stosowana jest kilkustopniowa regulacja wydajności, pozwalająca na zwiększenie lub zmniejszenie intensywności przepływu powietrza w odniesieniu do aktualnych potrzeb.

Zwykle zaleca się, aby urządzenie ustawione zostało na ok. 30-50% maksymalnej mocy.

Oczywiście, część użytkowników wyraża obawę, że w mroźne dni wentylacja będzie wdmuchiwała do wewnątrz zbyt zimne powietrze.

Uspokajamy – jeśli system rekuperacji został właściwie zaprojektowany, temperatura powietrza nawiewanego będzie zawsze wyższa, dzięki odzyskowi ciepła z powietrza wywiewanego.

Jednak aby dodatkowo zwiększyć komfort cieplny, można rozważyć zastosowanie nagrzewnicy lub Gruntowego Wymiennika Ciepła, które będą w stanie dogrzać powietrze do odpowiedniego poziomu.

Użytkownicy systemów powinni także pamiętać o tym, żeby nawet przy silnych mrozach całkowicie nie wyłączać wentylacji, ani radykalnie nie obniżać jej ustawień.

Takie działanie może bowiem spowodować wzrost wilgotności, a co za tym idzie - powstawanie pleśni i grzybów.

Czy wentylacja mechaniczna musi pracować cały czas?

System rekuperacji ma jedno podstawowe zadanie - zapewnić możliwie efektywną i ciągłą wymianę powietrza i ciepła, dzięki czemu w pomieszczeniach panuje korzystny mikroklimat.

Zatem - optymalne użytkowanie osiągniemy wtedy, gdy urządzenie będzie pracowało bez przerw. Jeśli będziemy często wyłączać i włączać rekuperator, narazimy pomieszczenia nie tylko na znaczne wahania wilgotności i temperatury, ale także na stratę energii.

Po ponownym włączeniu rekuperator musi ponownie nagrzać (lub w ciepłych miesiącach schłodzić) nawiewane powietrze.

Oczywiście istnieją takie rozwiązania, które pozwalają na pracę w cyklach, jednak co do zasady - zimą regularna i stabilna praca zapewni najlepsze parametry jakości powietrza oraz komfort cieplny.

Co istotne - nie jest to równoznaczne z tym, że wentylator musi pracować cały czas na pełnej mocy. Wystarczy ustawić wydajność w zgodzie ze swoimi potrzebami.

Polecane jest zwłaszcza zaprogramowanie harmonogramów działania. Taką funkcję posiadają np. rekuperatory AIR EXPERT oraz PRO MAX firmy Prodmax.

Niektóre urządzenia posiadają także tryb nocny, który dodatkowo ogranicza straty ciepła.

Warto pamiętać o tym, że stopniowanie intensywności pozwala na zachowanie stałej cyrkulacji powietrza i racjonalnego zużycia energii.

Inaczej mówiąc - tylko wtedy rekuperacja działa efektywnie, przy jednoczesnym zredukowaniu kosztów ogrzewania poprzez odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego.

Nie zapominajmy także, że właściwe dbanie o system rekuperacji zimą to nie tylko odpowiednie ustawienia urządzenia, ale także regularny serwis i wymiana filtrów.

Zapewnienie drożności kanałów wentylacyjnych i utrzymywanie instalacji w dobrym stanie technicznym gwarantuje efektywną pracę zarówno w chłodnych, jak i cieplejszych okresach roku.

Dzięki ciągłej wymianie powietrza wewnątrz domu można cieszyć się zdrowszym mikroklimatem oraz lepszym samopoczuciem wszystkich domowników.

 

Źródło i zdjęcia: Prodmax

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.