Ciepło w domu, mniej wydatków - dzięki rekuperacji

Współczesne budownictwo jednorodzinne coraz częściej bazuje na odnawialnych źródłach energii do ogrzewania domów. Jest to spowodowane nie tylko coraz bardziej rygorystycznymi przepisami, które zmieniają się z roku na rok, ale także rosnącą świadomością inwestorów. Choć niektórzy nadal obawiają się wysokich kosztów początkowej inwestycji, coraz częściej dostrzegają korzyści długoterminowych oszczędności, które stosowanie odnawialnych źródeł energii niewątpliwie przynosi.

Ciepło w domu, mniej wydatków - dzięki rekuperacji
Prodmax Systemy kominowe, wentylacja, nasady kominowe i wentylacyjne, rekuperacja, termoizolacja, zsypy na pranie, boxy garażowe
Dane kontaktowe:
22 723 01 62, 23 659 39 57, 698 623 72
Sokołowska 38 05-806 Sokołów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak tanio ogrzewać dom?

Dni, kiedy jedynym sposobem ogrzewania były piece na węgiel i drewno, powoli odchodzą w przeszłość. W starszych budynkach takie piece są wymieniane, a instalacje modernizowane, natomiast w nowo powstających domach rzadko bierze się je pod uwagę.

Przy wyborze systemu ogrzewania domu należy pamiętać, że na koszty wpływa nie tylko sam rodzaj ogrzewania, ale także właściwe docieplenie i szczelność budynku.

Jeśli ciepło będzie dobrze kumulowane, dłużej utrzyma się w domu, co zmniejszy zapotrzebowanie na energię potrzebną do ponownego ogrzania pomieszczeń. Dlatego warto zainwestować w dobrą izolację.

Obecnie najpopularniejsze metody oparte na odnawialnych źródłach energii to pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Pompa ciepła pobiera ciepło z gruntu lub powietrza, natomiast fotowoltaika produkuje darmowy prąd do ogrzewania domu, wykorzystując energię słoneczną. Dla jeszcze większej efektywności tych systemów warto rozważyć rekuperację, która dodatkowo zmniejszy straty ciepła.

Rekuperacja – jaki ma wpływ na ogrzewanie?

Rekuperacja oferuje wiele korzyści, a jedną z najważniejszych jest zapewnienie czystego powietrza w domu. W czasach, gdy codziennie pojawiają się alerty smogowe, mechaniczna wentylacja z rekuperacją pozwala oddychać czystszym powietrzem we własnym domu.

Jak jednak rekuperacja przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania?

Kluczowe jest tu jej działanie: rekuperator pobiera ciepło z zużytego powietrza usuwanego z budynku i wykorzystuje je do ogrzania powietrza napływającego.

Dzięki temu rozprowadzane w domu powietrze jest już wstępnie ogrzane, co zmniejsza zapotrzebowanie na dodatkowe dogrzewanie.

Połączenie rekuperacji z nowoczesnymi metodami ogrzewania, wspieranymi przez odnawialne źródła energii, nie tylko obniża koszty, ale także korzystnie wpływa na mikroklimat we wnętrzach. Co więcej, stosując odnawialne źródła energii, chronimy środowisko i ograniczamy emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

źródło: Prodmax

fot. otwierająca: Adobe Stock

Autor
Sebastian Malinowski
Sebastian Malinowski

Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.