Jak tanio ogrzewać dom?
Dni, kiedy jedynym sposobem ogrzewania były piece na węgiel i drewno, powoli odchodzą w przeszłość. W starszych budynkach takie piece są wymieniane, a instalacje modernizowane, natomiast w nowo powstających domach rzadko bierze się je pod uwagę.
Przy wyborze systemu ogrzewania domu należy pamiętać, że na koszty wpływa nie tylko sam rodzaj ogrzewania, ale także właściwe docieplenie i szczelność budynku.
Jeśli ciepło będzie dobrze kumulowane, dłużej utrzyma się w domu, co zmniejszy zapotrzebowanie na energię potrzebną do ponownego ogrzania pomieszczeń. Dlatego warto zainwestować w dobrą izolację.
Obecnie najpopularniejsze metody oparte na odnawialnych źródłach energii to pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Pompa ciepła pobiera ciepło z gruntu lub powietrza, natomiast fotowoltaika produkuje darmowy prąd do ogrzewania domu, wykorzystując energię słoneczną. Dla jeszcze większej efektywności tych systemów warto rozważyć rekuperację, która dodatkowo zmniejszy straty ciepła.
Rekuperacja – jaki ma wpływ na ogrzewanie?
Rekuperacja oferuje wiele korzyści, a jedną z najważniejszych jest zapewnienie czystego powietrza w domu. W czasach, gdy codziennie pojawiają się alerty smogowe, mechaniczna wentylacja z rekuperacją pozwala oddychać czystszym powietrzem we własnym domu.
Jak jednak rekuperacja przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania?
Kluczowe jest tu jej działanie: rekuperator pobiera ciepło z zużytego powietrza usuwanego z budynku i wykorzystuje je do ogrzania powietrza napływającego.
Dzięki temu rozprowadzane w domu powietrze jest już wstępnie ogrzane, co zmniejsza zapotrzebowanie na dodatkowe dogrzewanie.
Połączenie rekuperacji z nowoczesnymi metodami ogrzewania, wspieranymi przez odnawialne źródła energii, nie tylko obniża koszty, ale także korzystnie wpływa na mikroklimat we wnętrzach. Co więcej, stosując odnawialne źródła energii, chronimy środowisko i ograniczamy emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
źródło: Prodmax
fot. otwierająca: Adobe Stock