Z jakiego materiału kanały wentylacyjne?
Każdy budynek, niezależnie od swojego przeznaczenia i wielkości, wymaga odpowiedniego i sprawnego systemu wentylacji. Odgrywa on kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz komfortu użytkownikom pomieszczeń. Warto zaznaczyć, że nie tylko poprawny montaż, ale także użyte materiały mają ogromny wpływ na sprawność i niezawodność systemu wentylacji.
Aby wentylacja działała z właściwą siłą ciągu, kanał wentylacyjny musi być zbudowany w taki sposób, aby stwarzać jak najmniejsze opory. Jest to możliwe pod warunkiem gładkości ścian kanałów. Należy także pamiętać, aby pole przekroju kanału było takie same na całej jego długości.
Do materiałów najczęściej stosowanych do budowy kanałów wentylacyjnych zaliczyć można cegłę pełną, ceramiczne pustaki wentylacyjne lub rury spiro o średnicy co najmniej 10 cm.
Kanały wentylacyjne z pustaków ceramicznych
Kanały wentylacyjne wykonane z pustaków ceramicznych należą do jednych z najczęściej stosowanych. Ich zaletą jest duża wytrzymałość na wysokie temperatury oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych. Co więcej, ceramika jest materiałem niepodatnym na korozję chemiczną, nie ulega zatem degradacji pod wpływem agresywnych substancji występujących w powietrzu.
Kanały z pustaków ceramicznych mogą być stosowane w systemach odprowadzenia spalin, w których powietrze osiąga bardzo wysokie temperatury, na przykład we współpracy z przemysłowymi piecami lub kotłami. Zapewniają stabilną i wytrzymałą konstrukcję, co przekłada się na długą żywotność systemu wentylacyjnego.
Prawidłowo wykonana instalacja wentylacyjna
Obok materiału, na skuteczność działania kanałów wentylacyjnych wpływa także ich prawidłowa budowa. Pod żadnym pozorem nie należy stosować poziomych odcinków, a zwieńczenie kanałów ponad dachem budynku musi być wykonane zgodnie z normami oraz tak, aby nie zakłócać ciągu.
Czasem dla zwiększenia ciągu konieczne może się okazać wykorzystanie takich elementów, jak wywietrzniki grawitacyjne. Ich zadaniem jest wymuszenie ruchu powietrza nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
Ile kanałów wentylacyjnych powinno być w budynku?
Jak łatwo się domyśleć, ilość kanałów wentylacyjnych w budynku zależy od ilości pomieszczeń wymagających usunięcia zużytego powietrza. Tam, gdzie zastosowana jest jedynie wentylacja grawitacyjna, kanały wywiewne powinny zostać zamontowane w kuchniach, łazienkach, ubikacjach i innych pomieszczeniach bez okien. Należy je także zamontować w pomieszczeniach, które od kanału wentylacyjnego oddzielone są dwojgiem drzwi.
W przypadku mieszkań dwupoziomowych, kanały wentylacyjne należy umieścić na górnej kondygnacji. Kanału wywiewnego wymagają także pomieszczenia z kominkiem.
Są także przypadki, gdy w kuchni korzystne jest zamontowanie więcej niż jednego kanału wentylacyjnego. W takiej sytuacji do jednego z nich podłącza się zwykle okap kuchenny, a drugi pełni funkcję wspomagającą wentylację pomieszczenia.
Wymiary kanałów wentylacyjnych
Co do zasady, długość kanałów wentylacji grawitacyjnej od kratki do wylotu nad dachem musi być większa od 3 m. Aby wymiana powietrza w poszczególnych pomieszczeniach nie była zakłócona, zalecane jest, aby w kanały wentylacyjne miały podobną długość.
Pole przekroju kanału wywiewnego nie może być mniejsze niż 0,016 m2, a najmniejszy wymiar kanału prostokątnego musi przekraczać 10 cm.
Kanały wentylacyjne mogą być zintegrowane z innymi kanałami, np. spalinowymi. W takiej sytuacji do budowy kanału należy zastosować pustaki.
Doskonałym przykładem pustaków dedykowanych do budowy kanałów wentylacyjnych są pustaki z Ceramiki Budowlanej Lewkowo. Oferowane są w rozmiarze - Φ 150 (188x188x240), w dwóch wariantach różniących się wytrzymałością na ściskanie.
Zdjęcia: Ceramika Budowlana LEWKOWO Sp. z o.o.