Dom w stylu eco
O ekologicznym budownictwie możemy mówić wtedy, gdy budynek nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery, nie wymaga dużych nakładów eksploatacyjnych i wzniesiony został z jak najbardziej naturalnych, a przy tym trwałych materiałów.
Ekologiczny dom powinien być zdrowy nie tylko dla środowiska, ale też dla swoich domowników. Dlatego dobrze jest, gdy zastosowane w nim rozwiązania sprzyjają zachowaniu dobrej kondycji, minimalizują istnienie alergenów, w tym pleśni i grzybów, które bywały zmorą starszych budynków.
Jeśli to tylko możliwe, powinny w nim być zastosowane systemy sprzyjające elektrooszczędności, oparte na fotowoltaice, pompach ciepła i minimalizujące zużycie wody. Doskonałym, bo korzystnie wpływającym i na planetę i na zdrowie rozwiązaniem jest rekuperacja, będąca jednym z podstawowych elementów budownictwa ekologicznego.
Rekuperacja i… można odetchnąć
Rekuperację montuje się dlatego, że jednocześnie zapewnia wysoką jakość powietrza i oszczędza energię cieplną, ogrzewając nią świeże powietrze, zamiast pozwalać na jej ucieczkę na zewnątrz. W instalacji wyposażonej w wymiennik ciepła (rekuperator) strumień powietrza napływający z zewnątrz ogrzewany jest od strumienia zużytego, bez mieszania się obu gazów. Niesie to ze sobą realne oszczędności, sięgające nawet 30%.
Interesującym przykładem takiego rekuperatora jest MISTRAL HOME, urządzenie wyposażone w wymiennik entalpiczny, który zimą odzyskuje wilgoć z powietrza usuwanego, przez co dowilża strumień nawiewany do wnętrza, dzięki czemu domownicy nie czują dyskomfortu, związanego z typowym dla tej pory roku, suchym powietrzem.
Ten model funkcjonalny jest także latem, kiedy to skutecznie wspomaga pracę gruntowego wymiennika ciepła lub klimatyzacji, z kolei osuszając i schładzając powietrze wentylacyjne. Na uwagę zasługuje konstrukcja rekuperatora MISTRAL HOME. Wymiennik o przepływie laminarnym w sposób wysoce efektywny odzyskuje ciepło i wilgoć, a do tego cechują go jedynie minimalne opory.
Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym MISTRAL HOME wyposażony został w filtry o standardzie LongLIFE. Ich duża powierzchnia i zwiększona grubość powodują, że są bardzo chłonne i trwałe. Urządzenie można także wyposażyć w specjalnie dla niego zaprojektowany elektro-jonizacyjny filtr antysmogowy CLEAN R HOME, maksymalizujący dokładność oczyszczania powietrza, zarówno z cząstek stałych, jak i z bakterii i wirusów, a nawet nieprzyjemnych zapachów.
Choć to samo w sobie nie wpływa na jakość powietrza, dobrze jest odnotować, że rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym redukują o 75% koszty ochrony wymiennika przed szronieniem, a modulowana nagrzewnica, w którą są wyposażone, zapewnia wysoką sprawność rekuperacji i dokładne przefiltrowane powietrze.
I w końcu dźwięk, należący również do sfery zanieczyszczeń. Wentylatory EC o zwiększonej średnicy wirnika, zamontowane w tunelach bezechowych gwarantują cichą pracę rekuperatorów MISTRAL HOME. Czy można chcieć czegoś więcej?
Gruntowy wymiennik ciepła
Wspomnieliśmy, że rekuperator wspomaga pracę gruntowego wymiennika ciepła, wypada więc wyjaśnić czym jest to urządzenie. Zadaniem GWC jest ograniczenie ucieczki ciepła przez wentylację, a dokładniej - ogrzanie lub schłodzenie powietrza wentylacyjnego, zanim trafi ono do rekuperatora.
W praktyce, gruntowy wymiennik ciepła zimą magazynuje chłód w gruncie, a latem wykorzystuje go do chłodzenia pomieszczeń. Latem natomiast magazynuje ciepło, by zimą wykorzystać je do ogrzania budynku. Dzięki temu urządzeniu rośnie efektywność całego systemu wentylacji mechanicznej, tym samym wpływając na obniżenie rachunków właścicieli budynku.
Pośród dostępnych na rynku gruntowych wymienników ciepła, na uwagę zasługuje m.in. ten od firmy PRO-VENT, składający się ze specjalnie opracowanych płyt, zamontowanych w gruncie, pod posadzką budynku. Zasysane powietrze przepływa pod nimi, całą swoją objętością mając kontakt z podłożem i czerpiąc z niego chłód lub ciepło a także wilgoć.
Z płyt, odpowiednio "przygotowane" powietrze, trafia kanałami instalacji wentylacyjnej wprost do rekuperatora. Warto dodać, że wymiennik płytowy jest rozwiązaniem opracowanym przez firmę PRO-VENT. To system bezprzeponowy, dzięki czemu nie gromadzi się w nim skroplony kondensat.
Dzięki swojej skuteczności, wymiennik ciepła firmy PRO-VENT jest w stanie niemal całkowicie za darmo latem pokryć zapotrzebowanie budynku na chłód w nawet 70-90%. Dzięki temu urządzeniu odetchnąć można zatem nie tylko świeżym powietrzem, ale także odczuwając ulgę dla portfela.
źródło i zdjęcie: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne