Jak często trzeba zmieniać filtry w rekuperatorze?

Zakup systemu wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacji, pozwala na podwyższenie komfortu przebywania w naszym domu i na uzyskanie lepszej jakości powietrza w jego wnętrzach. Jak powinniśmy dbać o rekuperator, żeby był maksymalnie wydajny?

Jak często trzeba zmieniać filtry w rekuperatorze?
Pro-Vent Systemy Wentylacyjne Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła MISTRAL 
www.pro-vent.pl
Pro-Vent Systemy Wentylacyjne Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła MISTRAL 
Dane kontaktowe:
77 440 44 96
Posiłkowa 4a, Dąbrówka Górna, 47-30 Krapkowice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Kiedy już jesteśmy posiadaczami rekuperatora, możemy kontrolować wentylację budynku, np. zwiększać wydajność wentylacji podczas spotkań z większą liczbą osób, czy zmniejszać ją, kiedy nikogo nie ma w domu.

Możemy panować nad temperaturą nawiewu, jeśli system jest wyposażony w nagrzewnice, wymuszać wietrzenie przy załączonym okapie kuchennym i połączyć wentylację z automatyką domu inteligentnego.

Żeby cieszyć się z korzyści, jakie daje rekuperacja, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach eksploatacyjnych. Najważniejszą z nich jest wymiana filtrów w rekuperatorze.

Jak często należy zmieniać filtry w rekuperatorze?

W rekuperatorach Pro-Vent instaluje się jedną z dwóch możliwości kontroli stopnia zabrudzenia filtrów: licznik przydatności lub presostaty filtrów.

W liczniku przydatności liczba dni do kolejnej wymiany filtra jest odliczana przez sterownik rekuperatora. Czas między kolejnymi wymianami wynosi 90 dni, a informacja o nich pojawia się na manipulatorze.

Jeśli rekuperatory są wyposażone w presostaty filtrów, kontrolują to, jak wygląda przepływ powietrza przez filtry. W tym rozwiązaniu sterownik sygnalizuje stan wymagający wymiany wtedy, kiedy filtry są rzeczywiście brudne.

Zabrudzone filtry w rekuperatorze mogą skutecznie blokować przepływ powietrza. W efekcie powoduje to spadek wydajności wentylacji.

Filtry
Zabrudzony filtr w rekuperatorze spowalnia pracę wentylacji i sprawia, że jest mniej wydajna

Jak dokładne są filtry w rekuperatorze?

Świeże powietrze zewnętrzne jest zasysane do wnętrza urządzenia kanałem wlotowym, w którym przechodzi przez filtr, a dalej kieruje się na wymiennik do odzysku ciepła. Filtry w rekuperatorze znajdują się po stronie czerpni oraz po stronie powietrza wywiewanego, zawsze przed wymiennikiem ciepła.

Każdy rodzaj rekuperatora PRO-VENT MISTRAL ma dopasowany rodzaj filtra do swojej budowy.

Standardowo stosuje się w nich włókniny filtracyjne klasy Iso Coarse 90% (G4), które wyłapują m.in. drobiny kurzu, grubszy pył, pyłki traw i drzew.

Jednak dla większości urządzeń dostępne są również filtry dokładne - ePM1 65% (F7). Mają one wyższą skuteczność i mogą zatrzymywać dodatkowo również roztocza, pył węglowy, częściowo smog i bakterie oraz do 65% drobnego pyłu i spalin.

Porównanie
Czysty i zabrudzony filtr powietrza klasy Iso Coarse (G4) po około 3 miesiącach eksploatacji

 

Czy filtry w rekuperatorze mogą usunąć smog i alergeny?

Filtry włókninowe, które stosuje się w rekuperatorach PRO-VENT MISTRAL, to filtry zgrubne lub filtry dokładne (wybrane modele). Najczęściej wybierane przez klientów są filtry zgrubne ISO Coarse 90% (G4), które nie usuwają smogu, natomiast mogą częściowo zatrzymać niektóre pyłki roślin.

Filtry dokładne ePM1 65% (F7) mogą tylko częściowo usuwać drobniejszy pył PM2,5 będący składnikiem smogu, czy pyłki roślin, które są przyczyną alergii wziewnych, niwelują do około 65% pyłu PM1.

Widać więc, że im dokładniejszy, czyli gęstszy jest filtr włókninowy, tym mniejsze zanieczyszczenia zatrzymuje. Jeśli filtr włókninowy zatrzymuje mniejsze zanieczyszczenia, wymaga częstszej wymiany.

Czy filtry w rekuperacji usuwają smog?
Tarcza antysmogowa zapewnia pełną współpracę rekuperatora PRO-VENT MISTRAL z elektrycznym oczyszczaczem powietrza PRO-VENT CLEAN R

Dodatkowo, mocno zabrudzony filtr generuje duże opory dla przepływającego powietrza wentylacyjnego. To z kolei wiąże się z większym hałasem oraz z wyższym zużyciem energii elektrycznej. Co więcej, nie usunie on 100% zanieczyszczeń, uciążliwych zapachów czy szkodliwych gazów.

Rozwiązaniem, które usunie smog i alergeny wziewne dostające się do systemu wentylacyjnego, jest elektryczny filtr powietrza PRO-VENT CLEAN R. Połączenie wybranych modeli rekuperatorów MISTRAL z elektrojonizacyjnym filtrem powietrza PRO-VENT CLEAN R tworzą barierę, która nawet w 99,95% oczyszcza powietrze napływające do budynku.

Tarcza antysmogowa wyłapuje i neutralizuje związki chemiczne, pyły, bakterie, wirusy i alergeny.  Co równie istotne, pilnuje żeby do budynku nie przedostawały się zanieczyszczenia bezpośrednio z zewnątrz, np. przez nieszczelności.

To z kolei oznacza, że budynek jest wypełniony świeżym i czystym powietrzem, wolnym od smogu. Co więcej, zastosowane w niej rozwiązania energooszczędne zapewniają możliwie niskie zużycie energii elektrycznej oraz wysoki odzysk ciepła.

Źródło i zdjęcia: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne