PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Jak często trzeba zmieniać filtry w rekuperatorze?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Zakup systemu wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacji, pozwala na podwyższenie komfortu przebywania w naszym domu i na uzyskanie lepszej jakości powietrza w jego wnętrzach. Jak powinniśmy dbać o rekuperator, żeby był maksymalnie wydajny?

Kiedy już jesteśmy posiadaczami rekuperatora, możemy kontrolować wentylację budynku, np. zwiększać wydajność wentylacji podczas spotkań z większą liczbą osób, czy zmniejszać ją, kiedy nikogo nie ma w domu.

Możemy panować nad temperaturą nawiewu, jeśli system jest wyposażony w nagrzewnice, wymuszać wietrzenie przy załączonym okapie kuchennym i połączyć wentylację z automatyką domu inteligentnego.

Żeby cieszyć się z korzyści, jakie daje rekuperacja, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach eksploatacyjnych. Najważniejszą z nich jest wymiana filtrów w rekuperatorze.

Jak często należy zmieniać filtry w rekuperatorze?

W rekuperatorach Pro-Vent instaluje się jedną z dwóch możliwości kontroli stopnia zabrudzenia filtrów: licznik przydatności lub presostaty filtrów.

W liczniku przydatności liczba dni do kolejnej wymiany filtra jest odliczana przez sterownik rekuperatora. Czas między kolejnymi wymianami wynosi 90 dni, a informacja o nich pojawia się na manipulatorze.

Jeśli rekuperatory są wyposażone w presostaty filtrów, kontrolują to, jak wygląda przepływ powietrza przez filtry. W tym rozwiązaniu sterownik sygnalizuje stan wymagający wymiany wtedy, kiedy filtry są rzeczywiście brudne.

Zabrudzone filtry w rekuperatorze mogą skutecznie blokować przepływ powietrza. W efekcie powoduje to spadek wydajności wentylacji.

Filtry
Zabrudzony filtr w rekuperatorze spowalnia pracę wentylacji i sprawia, że jest mniej wydajna

Jak dokładne są filtry w rekuperatorze?

Świeże powietrze zewnętrzne jest zasysane do wnętrza urządzenia kanałem wlotowym, w którym przechodzi przez filtr, a dalej kieruje się na wymiennik do odzysku ciepła. Filtry w rekuperatorze znajdują się po stronie czerpni oraz po stronie powietrza wywiewanego, zawsze przed wymiennikiem ciepła.

Każdy rodzaj rekuperatora PRO-VENT MISTRAL ma dopasowany rodzaj filtra do swojej budowy.

Standardowo stosuje się w nich włókniny filtracyjne klasy Iso Coarse 90% (G4), które wyłapują m.in. drobiny kurzu, grubszy pył, pyłki traw i drzew.

Jednak dla większości urządzeń dostępne są również filtry dokładne - ePM1 65% (F7). Mają one wyższą skuteczność i mogą zatrzymywać dodatkowo również roztocza, pył węglowy, częściowo smog i bakterie oraz do 65% drobnego pyłu i spalin.

Porównanie
Czysty i zabrudzony filtr powietrza klasy Iso Coarse (G4) po około 3 miesiącach eksploatacji

 

Czy filtry w rekuperatorze mogą usunąć smog i alergeny?

Filtry włókninowe, które stosuje się w rekuperatorach PRO-VENT MISTRAL, to filtry zgrubne lub filtry dokładne (wybrane modele). Najczęściej wybierane przez klientów są filtry zgrubne ISO Coarse 90% (G4), które nie usuwają smogu, natomiast mogą częściowo zatrzymać niektóre pyłki roślin.

Filtry dokładne ePM1 65% (F7) mogą tylko częściowo usuwać drobniejszy pył PM2,5 będący składnikiem smogu, czy pyłki roślin, które są przyczyną alergii wziewnych, niwelują do około 65% pyłu PM1.

Widać więc, że im dokładniejszy, czyli gęstszy jest filtr włókninowy, tym mniejsze zanieczyszczenia zatrzymuje. Jeśli filtr włókninowy zatrzymuje mniejsze zanieczyszczenia, wymaga częstszej wymiany.

Czy filtry w rekuperacji usuwają smog?
Tarcza antysmogowa zapewnia pełną współpracę rekuperatora PRO-VENT MISTRAL z elektrycznym oczyszczaczem powietrza PRO-VENT CLEAN R

Dodatkowo, mocno zabrudzony filtr generuje duże opory dla przepływającego powietrza wentylacyjnego. To z kolei wiąże się z większym hałasem oraz z wyższym zużyciem energii elektrycznej. Co więcej, nie usunie on 100% zanieczyszczeń, uciążliwych zapachów czy szkodliwych gazów.

Rozwiązaniem, które usunie smog i alergeny wziewne dostające się do systemu wentylacyjnego, jest elektryczny filtr powietrza PRO-VENT CLEAN R. Połączenie wybranych modeli rekuperatorów MISTRAL z elektrojonizacyjnym filtrem powietrza PRO-VENT CLEAN R tworzą barierę, która nawet w 99,95% oczyszcza powietrze napływające do budynku.

Tarcza antysmogowa wyłapuje i neutralizuje związki chemiczne, pyły, bakterie, wirusy i alergeny.  Co równie istotne, pilnuje żeby do budynku nie przedostawały się zanieczyszczenia bezpośrednio z zewnątrz, np. przez nieszczelności.

To z kolei oznacza, że budynek jest wypełniony świeżym i czystym powietrzem, wolnym od smogu. Co więcej, zastosowane w niej rozwiązania energooszczędne zapewniają możliwie niskie zużycie energii elektrycznej oraz wysoki odzysk ciepła.

Źródło i zdjęcia: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum