Rodzaje filtrów do rekuperacji
Zwykle w rekuperatorach zastosowanie znajdują filtry o klasach ISO COARSE (g4) oraz PM1 (F7). Filtry dokładne (np. te klasy F7) należy zamontować od strony świeżego, nawiewanego powietrza. Znalezienie właściwego miejsca ułatwi oznaczenie "FILTR NAWIEW" umieszczone na rekuperatorze.
W większości rekuperatorów PRO-VENT z wymiennikiem przeciwprądowym stosowane są filtry harmonijkowe, zbudowane z plis o zwiększonej powierzchni wymiany. Jeśli wymieniamy filtr w starszej wersji urządzenia, wyposażonego w specjalną ramkę filtracyjną, możemy napotkać w nim filtry płaskie, wykonane z włókniny filtracyjnej.
W wybranych rekuperatorach PRO-VENT o dużej wydajności, mogą się znajdować filtry lamelowe, podobnie jak płaskie wykonane z włókniny filtracyjnej, ale dodatkowo wzmocnione ułożeniem w formę lameli i zbrojone siatką. Natomiast w rekuperatorach krzyżowych tej firmy, charakteryzujących się najwyższą wydajnością, oraz w modelach z serii central basenowych MISTRAL BSR, zamontowane są filtry kasetowe, również z włókniny filtracyjnej i zbrojone siatką, ale ułożone fabrycznie w specjalnej metalowej kasecie.
Warto przy tym wiedzieć, że w przypadku rekuperatorów firmy PRO-VENT, każdy typ urządzenia ma wskazany najbardziej odpowiedni dla niego rodzaj filtra. Informacje o tym, czy w naszym modelu znajdują się filtry harmonijkowe, płaskie, lamelowe czy kasetowe, znajdują się w karcie katalogowej produktu.
Kiedy należy dokonać wymiany?
Powietrze, które wpływa do rekuperatora z zewnątrz budynku, zawiera duże ilości zanieczyszczeń, w tym kurzu i pyłków. Do tego, aby je zatrzymać a do pomieszczeń wpuścić oczyszczone powietrze, konieczne są filtry o dobrej jakości filtracji. To jednak nie wszystko. Niezbędna jest także ich systematyczna, zgodna z zaleceniami producenta wymiana.
Jeśli użytkownik zaniedba tę czynność, po kilku miesiącach zabrudzone filtry skutecznie zablokują przepływ powietrza, powodując spadek wydajności wentylacji. Przed zakupem rekuperatora warto zwrócić uwagę na cenę filtrów, ponieważ podlegają one dość częstej wymianie. Najczęściej nowe filtry zakłada się co 3 miesiące, jednak jeśli są wykonane z włókniny, należy do robić znacznie częściej, a w okresie grzewczym - nawet raz w miesiącu.
O konieczności wymiany filtrów poinformuje użytkownika komunikat, który pojawi się na manipulatorze ściennym. W zależności od konfiguracji zakupionego przez nas rekuperatora, dokonuje on oceny aktualnego stanu filtrów poprzez przeprowadzony na nim pomiar ciśnienia lub pomiar czasu, jaki upłynął od ostatniej wymiany.
W przypadku pomiaru ciśnienia, urządzenie kontroluje przepływ powietrza przez filtry, sterownik sygnalizuje stan wymagający wymiany w odpowiednim momencie w postaci dedykowanego alarmu. Jeśli rekuperator informację o czasie, w której dokonać należy zmiany opiera na liczniku przydatności filtrów, liczba dni jest odliczana przez sterownik i następnie sygnalizowana wtedy, kiedy zbliża się czas wymiany. W tym wariancie komunikat o konieczności zamontowania nowego filtra pojawia się najczęściej po 90 dniach.
źródło i zdjęcia: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne