PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Filtry do rekuperacji dla użytkowników wentylacji mechanicznej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Filtracja powietrza w rekuperatorach jest warunkiem niezbędnym dla zapewnienia właściwych warunków zdrowotnych w budynku. W celu utrzymania wysokich parametrów czystości powietrza konieczne jest stosowanie filtrów o dobrej skuteczności filtracji i systematyczna okresowa ich wymiana. Kiedy należy jej dokonać?

Rodzaje filtrów do rekuperacji

Zwykle w rekuperatorach zastosowanie znajdują filtry o klasach ISO COARSE (g4) oraz PM1 (F7). Filtry dokładne (np. te klasy F7) należy zamontować od strony świeżego, nawiewanego powietrza. Znalezienie właściwego miejsca ułatwi oznaczenie "FILTR NAWIEW" umieszczone na rekuperatorze.

Filtr do rekuperacji lamelowy
Filtr do rekuperacji lamelowy

W większości rekuperatorów PRO-VENT z wymiennikiem przeciwprądowym stosowane są filtry harmonijkowe, zbudowane z plis o zwiększonej powierzchni wymiany. Jeśli wymieniamy filtr w starszej wersji urządzenia, wyposażonego w specjalną ramkę filtracyjną, możemy napotkać w nim filtry płaskie, wykonane z włókniny filtracyjnej.

Filtr do rekuperacji harmonijkowy
Filtr do rekuperacji harmonijkowy

W wybranych rekuperatorach PRO-VENT o dużej wydajności, mogą się znajdować filtry lamelowe, podobnie jak płaskie wykonane z włókniny filtracyjnej, ale dodatkowo wzmocnione ułożeniem w formę lameli i zbrojone siatką. Natomiast w rekuperatorach krzyżowych tej firmy, charakteryzujących się najwyższą wydajnością, oraz w modelach z serii central basenowych MISTRAL BSR, zamontowane są filtry kasetowe, również z włókniny filtracyjnej i zbrojone siatką, ale ułożone fabrycznie w specjalnej metalowej kasecie.

Filtr do rekuperacji kasetowy
Filtr do rekuperacji kasetowy

Warto przy tym wiedzieć, że w przypadku rekuperatorów firmy PRO-VENT, każdy typ urządzenia ma wskazany najbardziej odpowiedni dla niego rodzaj filtra. Informacje o tym, czy w naszym modelu znajdują się filtry harmonijkowe, płaskie, lamelowe czy kasetowe, znajdują się w karcie katalogowej produktu.

Chcesz zapytać o ofertę wyceny instalacji - wypełnij formularz

Kiedy należy dokonać wymiany?

Powietrze, które wpływa do rekuperatora z zewnątrz budynku, zawiera duże ilości zanieczyszczeń, w tym kurzu i pyłków. Do tego, aby je zatrzymać a do pomieszczeń wpuścić oczyszczone powietrze, konieczne są filtry o dobrej jakości filtracji. To jednak nie wszystko. Niezbędna jest także ich systematyczna, zgodna z zaleceniami producenta wymiana.

Montaż filtra w rekuperatorze
Montaż filtra w rekuperatorze

Jeśli użytkownik zaniedba tę czynność, po kilku miesiącach zabrudzone filtry skutecznie zablokują przepływ powietrza, powodując spadek wydajności wentylacji. Przed zakupem rekuperatora warto zwrócić uwagę na cenę filtrów, ponieważ podlegają one dość częstej wymianie. Najczęściej nowe filtry zakłada się co 3 miesiące, jednak jeśli są wykonane z włókniny, należy do robić znacznie częściej, a w okresie grzewczym - nawet raz w miesiącu.

Nowe filtry zakłada się co 3 miesiące
Nowe filtry zakłada się co 3 miesiące

O konieczności wymiany filtrów poinformuje użytkownika komunikat, który pojawi się na manipulatorze ściennym. W zależności od konfiguracji zakupionego przez nas rekuperatora, dokonuje on oceny aktualnego stanu filtrów poprzez przeprowadzony na nim pomiar ciśnienia lub pomiar czasu, jaki upłynął od ostatniej wymiany.

W przypadku pomiaru ciśnienia, urządzenie kontroluje przepływ powietrza przez filtry, sterownik sygnalizuje stan wymagający wymiany w odpowiednim momencie w postaci dedykowanego alarmu. Jeśli rekuperator informację o czasie, w której dokonać należy zmiany opiera na liczniku przydatności filtrów, liczba dni jest odliczana przez sterownik i następnie sygnalizowana wtedy, kiedy zbliża się czas wymiany. W tym wariancie komunikat o konieczności zamontowania nowego filtra pojawia się najczęściej po 90 dniach.

źródło i zdjęcia: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum