Tak, podłączenie okapu do rekuperacji jest możliwe!
Chociaż niektóre źródła internetowe przekonują, że jest inaczej. Trzeba tylko pamiętać o zastosowaniu się do kilku istotnych zasad bezpieczeństwa i właściwym doborze sprzętu. Umieszczony nad urządzeniem grzewczym okap wyłapuje opary szkodliwe dla zdrowia. Można się ich skutecznie pozbyć z domu bezpośrednio przez rekuperację.
Konieczny jest jednak zakup rekuperatora z wejściem na okap, czyli króćcem 5 oraz wejściem sygnału do okapu. Pozwoli to na komunikację pomiędzy rekuperatorem a okapem, dzięki której rekuperator będzie otrzymywał sygnał o pracy okapu. Na tej podstawie urządzenie będzie zmieniać parametr pracy, co jest konieczne, bowiem zachodzi istotna różnica pomiędzy wydatkiem powietrza dla wentylatora nawiewnego i wyciągowego.
Właściwe podłączenie okapu da nam gwarancję, że rekuperator będzie się sam bilansował. Co ciekawe, w ofercie firmy Ecomax znaleźć można rekuperator już ze zintegrowanym okapem. Model Inovent 200 Slim, występuje również w wersji do zabudowy, a jego sporym walorem jest to, że może wymienić do 260 m3 powietrza na godzinę. W ofercie producenta znajdują się także modele o jeszcze wyższej wydajności.
Jakie urządzenie wybrać?
Przed zakupem rekuperatora z podłączeniem do okapu, należy wziąć pod uwagę jego cechy. Bardzo ważne jest przy tym zachowanie właściwego bilansowania powietrza, które zapobiegnie występowaniu w domu podciśnienia powietrza. Dlatego tak istotne jest, aby zakupiony rekuperator posiadał możliwość zmiany parametrów nawiewu i wywiewu podczas działania okapu.
Należy pamiętać o tym, że rekuperator powinien mieć większą wydajność od okapu. Ten parametr znajdziemy w opisie urządzenia. Warto także zdecydować się na wybór okapu z oferty tego samego producenta, od którego zakupiony został rekuperator, ale nie jest to konieczne. Ponieważ jest możliwe podłączenie każdego rodzaju okapu do rekuperatora.
Wybranie okapu tego samego producenta pozwoli na sparowanie urządzeń w sposób automatyczny. Innym rozwiązaniem może być zakup okapu z przepustnicą (bez silnika). Przepustnica odpowiada bowiem za otwieranie oraz zamykanie kanału łączącego okap z rekuperatorem, co powoduje efektywne działanie takiego zestawu.
Ważne jest prawidłowe podłączenie
Prawidłowo odprowadzone powietrze znad okapu kuchennego niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim pozwala na szybkie odprowadzanie zapachów i pozbywanie się szkodliwych oparów. Trzeba przy tym podkreślić, że zanieczyszczone powietrze odprowadzane jest oddzielnym kanałem, który jest odseparowany od kanału wentylacyjnego.
Rura, która podłączona jest do okapu wykonana jest ze stali, a rura do wentylacji jest metalowa ocynkowana. Podłączając rekuperator do okapu należy zwrócić uwagę na prawidłowe umieszczenie obydwu jednostek względem siebie.
A co z filtrami?
W internecie znaleźć można opinie, zgodnie z którymi połączenie rekuperatora z okapem niszczy filtry i skraca żywotność rekuperatora. Nie jest to prawdą, bowiem filtr nowoczesnych okapów kuchennych zatrzymuje tłuszcz i brud po zewnętrznej stronie filtra, co powoduje, że wentylator w aż 80% wydala na zewnątrz powietrze a nie zanieczyszczenia.
Zgodnie z radą specjalistów, na wszelki wypadek kontrolując filtry podczas sprawdzania bądź wymiany filtrów rekuperatora można sprawdzić, czy nie doszło do nieznacznego zabrudzenia wymiennika. W razie takiego stanu rzeczy wystarczy przepłukać go wodą z płynem.
źródło i zdjęcia: Ecomax