Remont to dobry czas na montaż rekuperacji
Kanały rekuperacji montowane są w większości domów na sufitach. Oczywistym jest zatem, że wiąże się to z poważnymi pracami budowlanymi. Dlatego montaż rekuperacji warto zaplanować w tym samym czasie, w którym przewidywaliśmy wykonanie gruntownego remontu.
Pod tynkiem poprowadzone są wszelkiego rodzaju instalacje. Aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia, należy skorzystać z wykrywacza przewodów, który wskaże miejsca, w jakich przebiegają. Mimo zastosowania tego narzędzia, konieczne jest zachowanie ostrożności.
Wytyczenie kanałów do rekuperacji wymaga także kucia ścian. Dlatego inwestorzy muszą się liczyć z uciążliwościami i koniecznością zwieńczenia instalacji gruntownym sprzątaniem.
Rekuperacja w starym domu - z czym trzeba się liczyć?
Dopóki budynek nie ma położonej instalacji, wszystko wydaje się prostsze. W istniejącym budynku pojawiają się pewne ograniczenia z umiejscowieniem kanałów wentylacyjnych, wynikające właśnie z obecności wszelkich instalacji.
Nadal jednak warto podjąć się tego wyzwania, bowiem zamontowana nawet w starszych domach rekuperacja niesie ze sobą szereg korzyści. Warunkiem jest, oczywiście, jej prawidłowe wykonanie.
Jaki rekuperator wybrać do starszego domu?
W już istniejących budynkach najbardziej popularne są sufitowe rekuperatory powietrza. Czasem są one także montowane na podłodze na poddaszu lub strychu, co daje większy komfort użytkowania instalacji. Zdarzają się także rekuperatory montowane w okapach kuchennych. Mają one wtedy do spełnienia funkcje aż dwóch urządzeń - rekuperatora i okapu kuchennego.
Czy montaż rekuperatora w starym domu jest opłacalny?
Trudny - tak, ale też z pewnością opłacalny. Wykonana prawidłowo instalacja niesie ze sobą szereg korzyści, takich jak czystość powietrza i wszystkie aspekty zdrowotne oraz psychofizyczne, które się z tym wiążą, szybsze wentylowanie pomieszczeń, co wpływa na większy komfort przebywania w nich, redukcję wysokości opłat za ogrzewanie, brak zaduchu i generującej pleśń wilgoci w pomieszczeniach oraz wyeliminowanie obecności insektów, uciążliwych zwłaszcza od wiosny do jesieni.
Ile kosztuje montaż rekuperacji w istniejącym budynku?
Jak już zostało wspomniane, cena montażu rekuperacji w starszym domu jest wyższa od tej, którą zapłacilibyśmy za podobną instalację w budynku nowo powstającym. Wynika to z większego skomplikowania prac budowlanych, a zwłaszcza konieczności kucia ścian. Dodatkowo koszty generowane są przez bardziej zaawansowany projekt rekuperacji. Jego wykonanie jest jednak niezbędne do tego, aby rekuperacja działała niezawodnie. Prawidłowo wykonany projekt ułatwia także pracę monterom, którzy muszą się liczyć ze wspomnianymi ograniczeniami.
Dobrze zaplanowana i wykonana rekuperacja w istniejącym budynku może przynieść oczekiwane rezultaty. Jej montaż jest jednak sporym wyzwaniem. Warto przemyśleć czas, w jakim ma ona zostać zrealizowana. Najlepiej zaplanować ją razem z kompleksowym remontem. Należy się bowiem liczyć z tym, że instalacji będą towarzyszyć uciążliwe prace, takie jak kucie ścian. A po ich zakończeniu trzeba będzie je wyrównać i odmalować.
źródło i zdjęcia: ECOMAX