Klimatyzator to też pompa ciepła
Zdziwienie budzi jednak często fakt, że powszechnie znane nam klimatyzatory, są również bardzo wydajnym źródłem ciepła. Tak, zdecydowana większość klimatyzatorów montowanych od kilkunastu lat, to jednocześnie ekonomiczne i wydajne pompy ciepła powietrze-powietrze.
Kwestią nazewnictwa jest jedynie to, czy będziemy mówić "klimatyzator z pompą ciepła" czy "pompa ciepła powietrze-powietrze z funkcją chłodzenia". Latem jednostka wewnętrzna naszego urządzenia schładza nam pomieszczenie.
W zimie odwrotnie, dzięki jednemu naciśnięciu przycisku na pilocie, jednostka wewnętrzna staje się skraplaczem, który grzeje powietrze w pomieszczeniu. Jedną z niezaprzeczalnych zalet jest zaś to, że w obu trybach pracy, urządzenie ma wydajność chłodniczą i grzewczą nawet ponad 4 razy większą niż ilość pobranej mocy elektrycznej.
Perpetuum mobile, cud, naciąganie?
Nic z tych rzeczy. Praca pompy ciepła-powietrze jest uzależniona od temperatury powietrza zewnętrznego. Im niższe temperatury w zimie, tym wydajność pompy spada. Przy bardzo niskich temperaturach sprawność pompy ciepła nie wygląda już tak świetnie jak pokazują to broszury reklamowe.
Czy w takim razie to zły pomysł, aby montować klimatyzator z pompą ciepła jako ogrzewanie?
Absolutnie nie. Z pomiarów wynika, że średnia temperatura powietrza w sezonie grzewczym to nawet kilka stopni powyżej zera. Dzięki temu warunki klimatyczne w Polce są wyjątkowo korzystne dla ogrzewania pompami ciepła.
W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie klimatyzatorami/pompami ciepła powietrze-powietrze jako źródłem ciepła, pojawia się coraz więcej urządzeń zoptymalizowanych do ogrzewania. Jednym z nich jest AIRWELL, model HDHC.
Pompa ciepła powietrze-powietrze AIRWELL HDHC, dzięki wydajnej sprężarce i zmienionej konstrukcji, oraz dodatkowym grzałkom karteru sprężarki i tacy ociekowej jest wydajnym źródłem ciepła nawet do -25°C. Model HDHC posiada współczynnik SCOP od 4.2 do 5.3 i klasę energetyczną A+++. Będąc nadal klimatyzatorem, który ochłodzi nas również latem!
Czym się różni pompa ciepła powietrze-powietrze od pompy ciepła powietrze-woda?
Nazwy pomp ciepła określają skąd pompa ciepła pozyskuje ciepło i do czego je "pompuje". W przypadku pompy ciepła powietrze-powietrze ciepło pobierane jest z powietrza zewnętrznego, podgrzewane i przekazywane do powietrza w pomieszczeniu.
W pompie ciepła powietrze-woda, ciepło również pobierane jest z powietrza zewnętrznego, ale przekazywane jest do klasycznej, wodnej instalacji centralnego ogrzewania. Tego typu pompa ciepła jak AIRWELL WELLEA, może podgrzać nam wodę do 60°C, co pozwala na jej zastosowanie zarówno w nowych jak i starszych budynkach.
Najbardziej ekonomiczna jest we współpracy z ogrzewaniem podłogowym, ale nawet w rozwiązaniach z grzejnikami oraz przy temperaturze zasilania 55°C osiąga sprawność A++. Pompy ciepła nie wymagają pozwoleń, przyłączy gazu, kotłowni ani komina.
W pompach AIRWELL WELLEA sterowanie ogrzewaniem odbywa się przy pomocy intuicyjnego sterownika lub zdalnie za pomocą aplikacji. Łatwo i z korzyścią dla nas oraz dla środowiska.
Inwestycja w pompę ciepła wyjdzie dużo taniej przy skorzystaniu z dotacji w Programie „Mój Prąd 5.0” lub „Czyste Powietrze”. Pompy ciepła AIRWELL WELLEA znajdują się na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów ZUM spełniających wymagania techniczne określone w programie "Czyste Powietrze".
źródło i zdjęcia: Hydropol-Dekor