Ilu zwolenników, tylu przeciwników. Kilka słów o klimatyzatorach

Zwolenników klimatyzacji w biurze i domu jest prawdopodobnie tyle samo, co przeciwników tego rozwiązania. Zwolennicy odczuwają komfort w upalne dni i nic im więcej do szczęścia nie potrzeba, a przeciwnicy podnoszą temat alergii, przeziębień, hałasu, a nawet - szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Nie zaszkodzi więc kilka argumentów za klimatyzacją.

Ilu zwolenników, tylu przeciwników. Kilka słów o klimatyzatorach
Hydropol-Dekor Klimatyzatory, pompy ciepła, systemy VRF, chemia do czyszczenia klimatyzacji
Dane kontaktowe:
71 348 71 51, 71 372 84 63
Cementowa 30 51-503 Wrocław

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Jak klimatyzacja wpływa na środowisko?

Pytanie powinno raczej brzmieć - Dlaczego klimatyzacja oszczędza energię?

Czemu możemy się spodziewać niższych rachunków za ogrzewanie wykorzystując do niego technologię kojarzoną z chłodzeniem? Ogrzewanie za pomocą klimatyzatorów może wydawać się nieoczywiste. Jednak wystarczy prześledzić proces działania klimatyzacji by rzecz okazała się prosta.

Klimatyzacja - w trybie chłodzenia - działa na zasadzie odbierania ciepła z pomieszczenia, przekazywania go czynnikowi chłodzącemu i wydalania jego nadmiaru poza pomieszczenie. Dzięki bardzo wydajnym wymiennikom ciepła oraz nowoczesnym czynnikom chłodzącym proces ten łatwo jest odwrócić, dzięki czemu można pobierać ciepło z otoczenia i tłoczyć je do wnętrza.

Przy czym należy zauważyć, że pojęcie „ciepło” jest bardzo względne. Dla człowieka „zimno” zaczyna się od zera stopni w skali Celsjusza. Temperatury poniżej zera to już bardzo zimno. A czym jest „zimno” dla fizyka?

Zimno to nie jest osobny stan materii czy energii - to dosłownie „brak ciepła”. Jeśli jest zimno - to energia cząstek w gazach, ciałach stałych i cieczach - magazynowana w nich i odczuwana przez nas jako „ciepło” a objawiająca się drganiami cząsteczek jest niska. Im niższa energia cząstek substancji tym jest ona dla nas zimniejsza.

Warto zauważyć, że brak energii występuje w przyrodzie dopiero przy zerze - ale nie naszym, skromnym zerze a przy zerze absolutnym. Czyli minus 270 stopni Celsjusza. Dopiero w takiej temperaturze ruch cząstek zamiera całkowicie.

Nowoczesne pompy ciepła i klimatyzatory AIRWELL wyposażone są w technologię (wydajne wymienniki ciepła, nowoczesne czynniki chłodzące), które umożliwiają odzyskiwanie energii drgających cząstek przy temperaturach dochodzących do -15 stopni. Urządzenia są w stanie tą energię odzyskać, zmagazynować, przetworzyć i oddać do pomieszczenia jako ciepłe powietrze.

I tu kryje się sekret klimatyzacji jako wydajnego i taniego urządzenia grzewczego. Nie musi ona „produkować” ciepła.

Klimatyzacja a alergie

Zdecydowana większość alergików to osoby uczulone na wszelkiego rodzaju pyłki i zanieczyszczenia lotne. Wiedzą oni doskonale jak alergia potrafi obniżyć komfort życia. W okresach pylenia roślin, na które są wrażliwi niechętnie wychodzą z domu - co więcej nie mogą nawet otworzyć okna. Klimatyzacja częściowo rozwiązuje ten problem.

Co prawda z alergii nie wyleczy ale dzięki zaawansowanemu systemowi filtrów jest w stanie usunąć z powietrza we wnętrzach prawie wszystkie alergeny. Powietrze wokół nas pełne jest zanieczyszczeń - dymu, smogu, bakterii, grzybów oraz (szczególnie uczulających) cząstek organicznych - pyłków i sierści.

Odpowiednio dobrany klimatyzator jest w stanie usunąć prawie wszystkie zanieczyszczenia z powietrza – umożliwiając alergikom spokojną pracę w biurze bądź wypoczynek w domu - zapewniając chłodne i świeże powietrze bez konieczności otwierania okna.

Czy klimatyzator hałasuje?

Od 1999 roku, standardowy poziom hałasu generowany przez klimatyzator domowy jest ograniczony do 35 dB. W ciągu ostatnich dziesięciu lat, dzięki postępowi firmy AIRWELL w zakresie izolacji akustycznej, poziom hałasu klimatyzacji znacznie się zmniejszył.

Obecnie poziom hałasu jest porównywalny z mikro-komputerem. Nie zapomnijmy też, że w środowisku hałaśliwym i zanieczyszczonym klimatyzacja pozwala mieć zamknięte okna. Jakość powietrza oznacza także ciszę.

AIRWELL koncentruje się na usprawnieniu kluczowych elementów systemu klimatyzacji by w efekcie uczynić całą instalację tak cichą, jak to tylko możliwe.

Czy wentylatory hałasują?

Systemy redukcji szumów obejmują zarówno jednostki wewnętrzne jak i zewnętrzne. Do rozwiązań stosowanych w jednostkach zewnętrznych należą:

  • wentylatory spiralne z dźwiękochłonnych materiałów
  • odpowiednio zaprojektowane tunele aerodynamiczne
  • starannie dobrane kąty natarcia krawędzi wentylatora
  • badania dotyczące optymalnej liczby łopatek i ich kształtu by zmniejszyć prędkości obrotowe

W jednostkach wewnętrznych natomiast:

  • odpowiednio zaprojektowane i szerokie kanały powietrzne
  • duża średnica wentylatorów
  • dźwiękochłonne materiały

Czy sprężarki hałasują?

Sprężarki obrotowe i spiralne są coraz częściej stosowane w klimatyzatorach, ponieważ oferują wyższą wydajność energetyczną i są cichsze od tradycyjnych sprężarek. Ponadto, technologia INVERTER oferuje lepszą kontrolę nad szybkością pracy wentylatora i zapewnia większą elastyczność zmniejszając hałas.

źródło i zdjęcia: Hydropol-Dekor