PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Klimatyzatory

Jak prawidłowo dobrać klimatyzację?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Na jakie parametry klimatyzatora powinniśmy zwracać uwagę i jakie informacje o naszym domu są nam potrzebne przed kupnem tego sprzętu? Podpowiadamy, co zrobić, żeby pieniądze wydane na klimatyzator przełożyły się na komfort mieszkania i na satysfakcję z tego zakupu.

W katalogach firm klimatyzacyjnych umieszczanych na stronach internetowych, w sklepach czy nawet w hipermarketach budowlanych możemy znaleźć wiele urządzeń klimatyzacyjnych różnego rodzaju. Czym kierować się przy ich wyborze? Czego szukać i o co pytać, żeby wydane na klimatyzator pieniądze dały nam satysfakcję z dobrego zakupu?

Pierwszą informacją, która jest nam potrzebna przed zakupem klimatyzatora, jest jego wydajność chłodnicza lub grzewcza. Moc chłodnicza klimatyzatora powinna zbilansować nam zyski ciepła dla danego pomieszczenia, na które składają się między innymi: przenikanie ciepła przez przegrody, przez okna lub drzwi, zyski od ludzi oraz urządzeń.

Wszystkie te elementy zależą od usytuowania danego pomieszczenia, od materiałów, z jakich jest zbudowane, od liczby ludzi, którzy w nim przebywają, od rodzaju wykonywanej przez nich pracy, rodzaju oświetlenia i od wielu innych czynników.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że każdy człowiek wydziela ciepło. Pięcioro osób przy pracy siedzącej daje zyski ciepła ponad 500 W! Źródłami ciepła są także lodówki, komputery, serwery. Dlatego trudno jest powiedzieć przed telefon, jaka będzie potrzebna moc klimatyzatora do konkretnego pomieszczenia.

Oczywiście można szacunkowo powiedzieć, że 30-50 W/m³ w większości standardowych pomieszczeń się sprawdzi, ale zakup zawsze należy skonsultować się przed zakupem z doświadczoną firmą instalatorską lub projektową.

Klimatyzator ścienny Airwell HDH Harmonia Glacier White
Klimatyzator ścienny Airwell HDH Harmonia Glacier White

Źle dobrany klimatyzator prawie na pewno będzie sprawiał problemy w eksploatacji, np. oblodzenie wymiennika jednostki wewnętrznej, wylewanie się wody poza urządzenie, spadek mocy, uszkodzenie sprężarki.

Kolejne aspekty doboru klimatyzatora są raczej natury ekonomicznej i estetycznej. Pośród całej gamy urządzeń mamy do wyboru te mniej lub bardziej „energożerne”. Do najbardziej oszczędnych klimatyzatorów należą klimatyzatory inverterowe.

Zastosowane w nich sprężarka oraz silniki prądu stałego powodują, że sprawność tych urządzeń jest bardzo wysoka. Przy doborze klimatyzatora możemy patrzeć na parametr EER lub COP, który określa klasę energetyczną urządzenia. Im wyższa wartość tych wskaźników, tym lepiej.

Wybór klimatyzatora to również wybór grupy urządzeń. Możemy zdecydować się na klimatyzatory ścienne, przypodłogowo-podsufitowe, kasetonowe, kanałowe i inne.

Klimatyzator przenośny Airwell Maui
Klimatyzator przenośny Airwell Maui

Urządzenia ścienne są najczęściej stosowane w biurach czy w mieszkaniach. W niektórych jednak pomieszczeniach lepiej będą wyglądały klimatyzatory przypodłogowe, z kolei kasety mają najlepszy zasięg strumienia chłodnego powietrza.

Rodzaj pomieszczenia, jego usytuowanie, dostępność miejsca na urządzenia i instalację często zmusza nas do wyboru jednego, konkretnego rodzaju klimatyzatora.

Każdy zakup klimatyzatora powinien być poprzedzony wizytą doświadczonej firmy instalatorskiej, która obliczy niezbędną moc chłodniczą, zaproponuje rozmieszczenie jednostek, ich instalację, i pomoże wybrać najlepsze urządzenie.

Źródło i zdjęcia: Hydropol-Dekor

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum