Jak wymieniać filtry w rekuperatorach decentralnych (wewnątrzściennych)?

System wentylacji jest pierwszym krokiem do uzyskania czystego powietrza w pomieszczeniach. Znakomicie w tej roli sprawdza się system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a jeszcze lepiej - rekuperatory wewnątrzścienne. Dla zachowania wysokiej sprawności rekuperatora kluczowe jest wymiana filtra. Nie ma potrzeby, by do tego celu wzywać serwisanta. Czynność ta, zwłaszcza  w przypadku rekuperatorów PRANA, jest naprawdę bardzo prosta.

Jak wymieniać filtry w rekuperatorach decentralnych (wewnątrzściennych)?
Ecoventeam Rekuperatory PRANA
Dane kontaktowe:
+48 733 600 795, +48 223 079 744, +48 733 600 763, +48 733 600 746
Nadrzeczna 3 05-090 Raszyn

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Co to jest rekuperacja decentralna i jakie ma zalety?

Wentylacja wewnątrz ścienna - decentralna czy też zdecentralizowana jest innowacyjną odpowiedzią na potrzebę posiadania w pomieszczeniach czystego, dobrego jakościowo powietrza, bez konieczności dużej ingerencji w konstrukcję budynku.

To rozwiązanie doskonale spisze się m.in. w istniejących obiektach, w których montaż standardowej rekuperacji - z jednostka centralna i siecią kanałów - może okazać się bardzo kłopotliwy. W takiej sytuacji najlepiej jest zastosować system rekuperacji rozproszonej, np. wykorzystując do tego celu rekuperację PRANA®.

Zaletą tego systemu jest zatem m.in. prosta instalacja, nie wymagająca przeprowadzenia uciążliwego remontu. Rekuperator PRANA® montowany jest bowiem bezpośrednio w ścianie. Znaleźć tu można jeszcze jedną korzyść – nie ma potrzeby, aby korzystać z kosztownego serwisowania, a zwłaszcza konserwacji kanałów wentylacyjnych, bo… wentylacja ścienna ich nie potrzebuje.

Rekuperator decentralny PRANA® montowany w ścianie - przekrój przez ścianę. fot Ecoventeam
Rekuperator decentralny PRANA® montowany w ścianie - przekrój przez ścianę. fot Ecoventeam

Urządzenie jest wielofunkcyjne, a zatem można je zaadaptować do wszystkich rodzajów lokali. Warto także zauważyć, że wentylacja mechaniczna efektywnie współpracująca z wentylacją grawitacyjną, a rekuperator odzyskuje ciepło i osusza pomieszczenie.

Zalety rekuperatora PRANA® odnaleźć można także w sposobie korzystania z niego. Jest samoobsługowy i można nim sterować zdalnie, za pomocą aplikacji do smartfona PRANA RC lub za pośrednictwem wi-fi. Łatwa jest także obsługa techniczna urządzenia - w zależności od modelu dostępne są filtry do samodzielnej wymiany, a dodatkowe materiały eksploatacyjne nie są wymagane.

Jeśli już mowa o technice czy też technologii urządzenia, warto zwrócić uwagę na wymiennik ciepła, który wykonany został z miedzi - najlepszego antyseptyka, który zapobiega gromadzeniu się bakterii wewnątrz modułu roboczego, a także odkaża i odświeża powietrze.

Po zamontowaniu w ścianie użytkownik widzi tylko intuicyjny panel frontowy rekuperatora PRANA
Po zamontowaniu w ścianie użytkownik widzi tylko intuicyjny panel frontowy rekuperatora PRANA

Rekuperator doskonale prezentuje się także pod względem estetycznym. Ma kompaktowe rozmiary - zauważalne są tylko kratki wentylacyjne na zewnątrz i wewnątrz budynku, a samo urządzenie zamaskowane jest w ścianie.

Ze względu na to, że urządzenie ma układ zdecentralizowany, nie trzeba martwić się awarią jednostki centralnej rekuperacji, co wiąże się z pozbawieniem wymiany powietrza całego obiektu. Jednocześnie rekuperator PRANA minimalizuje ryzyko zatrucia dwutlenkiem węgla i zaczadzenia (co może mieć miejsce w przypadku systemów rekuperacji centralnej).

Zasady prawidłowej konserwacji systemu wentylacji

Przegląd profilaktyczny powierzchni wentylatorów i wymienników należy wykonywać 1-2 razy do roku. Na podstawie oględzin można podjąć decyzję, czy konieczne jest czyszczenie urządzenia.

Sercem każdego rekuperatora jest wymiennik ciepła, dlatego to o jego kondycję należy szczególnie dbać. Oznaki nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu to m.in. słabsze odzyskiwanie temperatury, które może wskazywać na zabrudzenie wymiennika. Urządzenie jest wtedy nie tylko nieefektywne, ale także może pobierać większą ilość prądu. Dlatego konieczne jest wyczyszczenie wymiennika.

Czyszczenie rekuperatora może się także wiązać z wymianą filtrów. Czyste filtry spełniają swoje zadanie nie tylko w kwestii odpowiedniej jakości powietrza, ale także pozwalają utrzymać właściwą moc urządzenia, wpływając również na zużycie prądu.

Jak wymienić filtr w rekuperatorze decentralnym?

Filtr znajduje się w pokrywie rekuperatora. Jeśli jego sito jest zanieczyszczone, nie działa prawidłowo. Jego wyjęcie jest proste, wręcz intuicyjne i bez trudu użytkownik może wymianę filtra przeprowadzić sam. Warto także pamiętać, że rekuperator wewnątrz ścienny PRANA jest monoblokiem i nie należy go samodzielnie rozmontować.

Przede wszystkim należy sprawdzić stan nawiewów, wywiewów oraz kratek. Jeśli są zabrudzone, po zdjęciu ich wystarczy je umyć ciepłą wodą z detergentem. Dwa razy w roku trzeba sprawdzić, czy nie zostały zatkane kratki wlotu powietrza z zewnątrz. Oczywiście w razie potrzeby należy ją wyczyścić.

System kanałów wystarczy objąć konserwacją co 5 lat. Konserwacja kanałów powietrznych polega na ich okresowym czyszczeniu lub wymianie. Brudne filtry zwiększają opór powietrza w systemie, z tego powodu do środka pomieszczenia dostaje się mniej powietrza.

Wymiana filtra na nowy zalecana jest co 6 miesięcy lub częściej, w zależności od jakości powietrza przechodzącego przez filtr. Oczywiście przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych należy upewnić się, że system wentylacyjny i wyposażenie dodatkowe są odłączone od sieci elektrycznej.

źródło i zdjęcia: Ecoventeam