Kupujesz domofon lub wideodomofon? Te rzeczy musisz sprawdzić!
Kupujesz domofon lub wideodomofon? Te rzeczy musisz sprawdzić!
Współczesne domy mają rozmaite zabezpieczenia elektroniczne. Podstawowe i najprostsze to domofon, chroniący wejście na działkę. Jednak przed zakupem takiego urządzenia warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej.
Obecnie w sprzedaży znajdziemy zarówno tradycyjne domofony, jak i nowocześniejszą ich odmianę - wideodomofony. Jedne i drugie występują w wersji analogowej oraz cyfrowej, przewodowej, jak również bezprzewodowej. Od naszego wyboru zależy przebieg prac instalacyjnych, skuteczność ochrony budynku i posesji, a także komfort użytkowania systemu.
Domy jednorodzinne opanowuje dziś technologia - nawet domofony są coraz inteligentniejsze, więcej pokazują, rejestrują, mają mnóstwo dodatkowych funkcji i nowoczesną stylistykę. Podstawowym zadaniem tych urządzeń jest zapewnienie mieszkańcom kontaktu głosowego z osobą stojącą przy wejściu na posesję oraz zdalne otwieranie furtki. W tym celu można zamontować nawet prostą wersję analogową.
System domofonowy składa się ze stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym, oraz z umieszczonego w budynku (najczęściej w pobliżu drzwi wejściowych) unifonu z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem do otwierania furtki. W rozbudowanej instalacji panel bramowy instaluje się także przy drzwiach wejściowych.
Panel bramowy musi być solidnie wykonany. Nie warto kupować wyrobów niesprawdzonych marek. (fot. po lewej: Genway, fot. po prawej: Zamel)
Dawniej standardem był dzwonek przy furtce, obecnie - domofon. Proste analogowe urządzenia są łatwe w montażu i często stosowane w małych instalacjach. (fot. Elfon)
Bardziej zaawansowane modele - wideodomofony - poza dźwiękiem przekazują również obraz, dlatego warto je montować w sytuacji, gdy brama wjazdowa i furtka są niewidoczne z domu. System wyposażony jest zatem dodatkowo w kamerę w kasecie zewnętrznej oraz w panel z monitorem w pomieszczeniu. Często ma też wiele innych funkcji - zwróćmy na to uwagę podczas wyboru konkretnego zestawu. Najtańsze wideodomofony mają małe, czarno-białe ekrany LCD i są pozbawione dodatkowych opcji.
Niektóre urządzenia sygnalizują, czy furtka jest zamknięta. Mogą też służyć dodatkowo do obsługi bramy garażowej, drzwi wejściowych czy oświetlenia posesji. Kamera noktowizyjna w wideodomofonie nawet po zmroku zapewnia kontrolę tego, co dzieje się przed furtką. Kamera z czujnikiem ruchu uruchomia się automatycznie, gdy ktoś znajduje się w polu jej zasięgu. Wideodomofon może ponadto rejestrować obrazy (monitoring) oraz historię połączeń - tak, by później dało się je odtworzyć.
Upewnijmy się, ilu żył przewodu wymaga urządzenie (np. pięć lub dwa) - od tego zależy, jakie kable trzeba ułożyć albo czy można wykorzystać istniejącą instalację dzwonkową.
Zaawansowany wideodomofon z ekranem dotykowym. Wewnątrz domu urządzenie montuje się zwykle blisko wejścia, ewentualnie w innym, łatwo dostępnym miejscu. (fot. Elfon)
Systemy przewodowe i bezprzewodowe
Komunikacja pomiędzy stacją bramową a odbiornikiem odbywa się drogą radiową lub przewodami. To drugie rozwiązanie nadal wybiera bardzo wielu inwestorów, ponieważ jest mniej zawodne i wychodzi taniej w nowo budowanym domu. Natomiast w przypadku doposażania budynku w domofon, najlepiej wykorzystać przewody istniejącej instalacji dzwonkowej (o ile to możliwe). Wkopanie nowych kabli może wymagać rozkopania trawnika czy rozebrania nawierzchni z kostki. Wewnątrz domu trudności przysparza ukrycie przewodów w wykończonych ścianach.
Systemy bezprzewodowe pozwalają uniknąć tych problemów - nie trzeba się martwić, jak poprowadzić przewody. Przesyłanie sygnałów między jednostką zewnętrzną i wewnętrzną nie wymaga okablowania. Koszty montażu są niskie, co rekompensuje wyższą cenę samych urządzeń.
Konieczne jest jednak doprowadzenie zasilania do panelu przy furtce (prądu potrzebuje elektromagnetyczny zaczep zamka) - ale łatwo to zrobić bezpośrednio ze skrzynki złącza elektrycznego, znajdującej się przy ogrodzeniu. W trakcie użytkowania należy pamiętać o okresowej wymianie baterii w sprzęcie.
Urządzenia analogowe i cyfrowe
Chociaż w domach jednorodzinnych najpopularniejsze są tradycyjne domofony analogowe, warto wziąć pod uwagę nowocześniejsze systemy cyfrowe. Od dawna mają one zastosowanie w budynkach wielorodzinnych - służą do obsługi wielu lokali. W domach jednorodzinnych pozwalają na montaż unifonu na każdej kondygnacji (choć nie jest to powszechne rozwiązanie). Mogą pełnić rolę domowego interkomu, umożliwiając porozumiewanie się domowników z różnych miejsc budynku.
Najważniejszą zaletą urządzeń cyfrowych jest jednak możliwość otwierania furtki bez użycia klucza, poprzez wybranie na klawiaturze kodu.
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać
najnowsze w każdy czwartek!
Dołącz do naszej listy i odbierz
darmowy magazyn ABC Budowania
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać
najnowsze w każdy czwartek!
Dołącz do naszej listy i odbierz
darmowy magazyn ABC Budowania
Dzięki zintegrowaniu domofonu czy wideodomofonu z telefonem komórkowym, przy jego użyciu można otwierać furtkę i prowadzić rozmowy z gośćmi. (fot. GDE Polska)
Odpowiednia jakość domofonów lub wideodomofonów
Kupujmy urządzenia sprawdzonych marek, obecnych na rynku od lat - zapewnią bezawaryjne działanie instalacji. Szczególną uwagę zwróćmy na rodzaj materiału, z którego wyprodukowany jest panel bramowy, oraz na solidność jego wykonania. Zamontowany na zewnątrz będzie stale narażony na niszczący wpływ warunków atmosferycznych (deszczu, śniegu, dużych zmian temperatury), działanie czynników zakłócających (światła słonecznego, wiatru) czy na ataki wandali. Najlepiej by cały system pochodził od jednego producenta - dzięki temu zyskamy pewność, że wszystko jest ze sobą kompatybilne.
Odpowiednie muszą być też przewody. Do układania w ziemi przeznaczone są kable oznaczone symbolem YKY (wersje używane wewnątrz pomieszczeń się do tego nie nadają, bo nie mają wystarczająco odpornej izolacji). Warto stosować się do tych zaleceń, gdyż wymiana przewodu zakopanego już pod nawierzchnią to spory kłopot.
Podczas montażu domofonów i wideodomofonów pamiętaj...
Kable instaluje się w wykopie na głębokości 60-70 cm (pod podjazdem może być płycej) i obsypuje kilkucentymetrową warstwą piasku, co eliminuje naprężenia związane z ruchami gruntu. Przynajmniej 10 cm ponad kablem rozkłada się pas niebieskiej folii ostrzegawczej, która chroni go przed przypadkowym uszkodzeniem podczas prac ogrodowych, budowlanych.
Przewody biegnące wewnątrz domu ukrywa się w bruzdach wykonanych w tynku. Aby uniknąć kucia ścian czy sufitów, w wykończonym budynku przewody przykleja się niekiedy do ich powierzchni, przy użyciu kleju montażowego, lub umieszcza w specjalnych listwach elektroinstalacyjnych.
Bardzo ważne jest zamontowanie wideodomofonu na odpowiedniej wysokości. Jeżeli panel urządzenia będzie za nisko lub za wysoko, nie będziemy widzieć twarzy osoby stojącej przy furtce.
Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.