Instalacja alarmowa - warto chronić dom

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Instalacja alarmowa - warto chronić dom

Przed laty kojarzone z bankami, siedzibami firm czy sklepami, instalacje alarmowe nie są obecnie niczym niezwykłym w budownictwie jednorodzinnym. Nic dziwnego, liczba włamań do domów od lat utrzymuje się na wysokim poziomie, ceny takich zabezpieczeń są zaś już przystępne. Wzmocnionej ochrony przed intruzami wymagają budynki większe, należące do zamożnych osób, zwłaszcza te położone na uboczu.

Instalacja alarmowa pozwala znacząco poprawić bezpieczeństwo domu, a zintegrowanie jej z systemem inteligentnego budynku dodatkowo podnosi komfort mieszkania i zmniejsza koszty eksploatacyjne.

O alarmie warto pomyśleć na etapie projektowania domu, chociaż takie zabezpieczenie można zaplanować również w istniejącym budynku. Warunkiem jest dobór odpowiednich urządzeń, co pozwoli uniknąć uciążliwych i czasochłonnych prac modernizacyjnych.

Planowanie alarmu - co wziąć pod uwagę?

Planowanie alarmu powinno się zacząć od sporządzenia projektu instalacji. Zadanie to warto zlecić profesjonalnej firmie, dzięki czemu zyskamy gwarancję skutecznego działania systemu. Specjaliści wezmą pod uwagę kilka czynników, takich jak:

 • lokalizacja domu - na włamanie bardziej narażone są budynki położone na uboczu, do których łatwiej - niezauważonym - dostać się intruzowi;
 • kształt i wielkość domu - budynki o skomplikowanym kształcie i większej powierzchni wymagają zainstalowania większej liczby czujników alarmowych niż proste, mniejsze bryły;
 • liczba drzwi i okien - to strategiczne miejsca, wymagające szczególnej ochrony. Najbardziej narażone na ataki są drzwi tarasowe i balkonowe oraz te otwory, które zlokalizowane są w oddaleniu od wzroku sąsiadów;
 • wielkość posesji - ochrony wymaga nie tylko budynek, ale i przylegający do niego teren - najlepiej, gdy w razie włamania intruza uda się powstrzymać już na działce, zanim wyrządzi szkody w domu;
 • profil właścicieli domu - o podwyższonym poziomie ochrony powinny pomyśleć osoby zamożne oraz te, które są często nieobecne w domu.
Zabezpieczeniem domu można sterować za pomocą smartfona
Poziom zabezpieczeń powinien być dobrany w zależności m.in. od lokalizacji domu, jego wielkości i kształtu, a także profilu domowników. (fot. Salus Controls)

Jak działa instalacja alarmowa?

Systemy alarmowe kojarzą się przede wszystkim z czujnikami, które są rozmieszczone w różnych miejscach domu oraz posesji i reagują na zagrożenie. Elementy te są bardzo ważne, ale kluczowym komponentem każdej instalacji alarmowej, jej swoistym mózgiem, jest centrala alarmowa. To do niej docierają sygnały z czujników, a zadaniem centrali jest ich odbieranie i interpretowanie. Jeżeli wykryje nietypowe zdarzenie, uruchamia alarm, jednocześnie wysyłając informację do agencji ochrony. Centralę montuje się w miejscu trudno dostępnym dla włamywacza - aby nie dało się jej szybko znaleźć i unieruchomić systemu.

Do komunikowania z centralą alarmową służą urządzenia sterujące - manipulatory, piloty, karty zbliżeniowe, breloki, coraz częściej również smartfony. Dzięki nim aktywujemy i dezaktywujemy system, a także zaprogramujemy instalację. Urządzenia te poinformują nas również o uruchomieniu alarmu i wszystkich zdarzeniach, które zarejestrował system alarmowy. Manipulator zazwyczaj umieszcza się w pobliżu drzwi wejściowych lub w garażu, ewentualnie w innym łatwo dostępnym miejscu, aby móc szybko wydać polecenie centrali alarmowej.

Ostatnim elementem instalacji są zamontowane na zewnątrz budynku sygnalizatory. W momencie próby wtargnięcia do budynku urządzenia te emitują sygnał dźwiękowy i błyski świetlne. Alarmują najbliższe otoczenie, ale sygnał trafia za pośrednictwem centrali alarmowej również do właścicieli domu i agencji ochroniarskiej.

Mężczyzna obsługujący manipulator
Jednym z bardziej popularnych urządzeń sterujących, które służą do komunikowania się z centralą alarmową, jest manipulator. Najczęściej umieszcza się go w pobliżu drzwi wejściowych. (fot. Bosch Security)

Jakie czujniki stosuje się do ochrony budynku?

W budynku można zamontować czujniki z trzech grup:

 • ruchu,
 • chroniące okna i drzwi,
 • sygnalizujące pożar lub awarie instalacji.

Te pierwsze instaluje się zazwyczaj w narożnikach pomieszczeń. Ważne, by ich pole widzenia nie było zasłonięte np. przez meble. Czujniki ruchu mogą reagować na podczerwień lub mikrofale, ewentualnie na oba rodzaje promieniowania naraz. Te ostatnie, zwane dualnymi, są efektywniejsze, ponieważ dzięki nim można wyeliminować fałszywe alarmy. Jeżeli mamy zwierzęta, należy zainstalować czujniki ignorujące małe obiekty.

Do czujników chroniących okna i drzwi zalicza się kilka rodzajów urządzeń. Modele kontaktronowe sygnalizują otwarcie stolarki. Składają się z magnesu umieszczonego na skrzydle okna lub drzwi oraz z kontaktronu zamontowanego na ościeżnicy. Oddalenie się tych elementów od siebie wzbudza alarm. Z kolei czujniki reagujące na dźwięki wywołane zbiciem szkła oraz czujniki wibracyjne umieszcza się w pobliżu okien i drzwi tarasowych. Uruchomią one alarm podczas próby ich wyważenia lub wybicia. Do wyboru są jeszcze czujki do zamków drzwiowych, które uruchamiają alarm w momencie manipulowania w nim.

Większości czujników z ostatniej grupy (urządzenia sygnalizujące awarie instalacji domowych lub pożar) nie instaluje się ze względu na ryzyko włamania, ale po to, aby poprawić bezpieczeństwo domowników. Umieszcza się je w kuchni, przy kominkach i kotłach grzewczych. Czujniki czadu informują o niebezpiecznym stężeniu tlenku węgla, a czujniki dymu - o dymie i wysokiej temperaturze. Czujnik gazów usypiających uruchomi alarm w momencie rozpylenia np. chloroformu, utrudniając włamanie na tzw. śpiocha.

Innym typem są czujniki reagujące na wysokie stężenie gazu ziemnego lub płynnego, które montuje się odpowiednio pod sufitem i przy podłodze. Z kolei o wycieku wody ostrzegają czujniki zalania, umieszczane tuż nad podłogą w kuchni, łazience, kotłowni i pralni.

Infografika: Jakie są rodzaje czujników alarmowych?
Infografika: Jakie są rodzaje czujników alarmowych?

Jak ochronić posesję?

Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na zabezpieczenie nie tylko budynku, ale także posesji. I słusznie, bo - jak wspomniano - najlepiej gdy intruz zostanie spłoszony zanim np. będzie próbował sforsować okno, wyrządzając poważne szkody. Powinni o tym pomyśleć zwłaszcza właściciele rozległych działek, których nie da się obserwować z okien domu.

W jego otoczeniu umieszcza się przede wszystkim bariery mikrofalowe i bariery podczerwieni. Elementy te wysyłają wiązki promieniowania, a ich przecięcie uruchamia alarm. Znakomicie spełniają swoją rolę na ogrodzeniu, na ścianie domu przy oknach i drzwiach, a także przy bramie garażowej.

Na parkanie montuje się też wspomniane czujniki wibracyjne, które wzbudzą alarm w momencie, gdy ktoś będzie próbował przejść przez ogrodzenie. Można je zakładać jednak tylko na niektórych typach ogrodzeń (najlepiej metalowych), nie na murach.

Ważnym elementem ochrony posesji jest oświetlenie, dzięki któremu można mieć większą kontrolę nad tym, co dzieje się wokół domu. Newralgiczne miejsca, w których powinno być w nocy widno, to furtka, drzwi wejściowe do budynku i podejście do nich, a także drzwi tarasowe.

Uwaga! Na posesji montuje się specjalne oprawy oświetleniowe o zwiększonej szczelności, odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Na działce można też zastosować czujniki ruchu, które włączą światło na ustalony czas w momencie, gdy ktoś znajdzie się w polu ich działania.

Plan przykładowej ochrony posesji
Na posesji montuje się przede wszystkim bariery mikrofalowe i podczerwieni, które wysyłają wiązki promieniowania, a ich przecięcie uruchamia alarm. (fot. Optex Security)

Innym przydatnym elementem ochrony jest monitoring, dzięki któremu będziemy mieć podgląd nad to, co dzieje się na posesji. Podobnie jak w przypadku czujników alarmowych, kluczowe jest odpowiednie rozmieszczenie kamer. Muszą być one zamontowane tak, aby swoim zasięgiem obejmowały miejsca najbardziej zagrożone włamaniem: okna oraz drzwi tarasowe i boczne. Skuteczność systemu zwiększymy łącząc go z instalacją alarmową oraz usługą firmy ochroniarskiej.

Kamery zamontowane na ścianie budynku
Elementem ochrony posesji jest też monitoring. Ważne, aby kamery swoim zasięgiem obejmowały miejsca najbardziej zagrożone włamaniem, czyli okna oraz drzwi tarasowe i boczne. (fot. Satel)

Zintegrowanie alarmu z systemem inteligentnego budynku

Jak widać, możliwości pozwalających zwiększyć poziom bezpieczeństwa domowników jest wiele. Wszystko zależy od ich potrzeb i... zasobności portfela. Kolejnym wariantem jest zintegrowanie instalacji alarmowej z systemem inteligentnego budynku.

Oto niektóre możliwości, jakie daje takie rozwiązanie:

 • tworzenie scenariuszy świetlnych - włączanie światła albo muzyki pod nieobecność mieszkańców w domu. W ten sposób wysyłamy sygnał, że budynek nie jest pozbawiony opieki;
 • połączenie czujnika ruchu z systemem monitoringu - gdy wykryje ruch, otrzymamy powiadomienie z nagraniem, na którym będziemy mogli sprawdzić, kto został zarejestrowany;
 • alarm uruchamia nie tylko syrenę alarmową, ale też oświetlenie - po ewentualnym wtargnięciu intruza do domu sąsiedzi zorientują się, że dzieje się coś niepokojącego;
 • połączeniu czujników czadu z wentylacją - w momencie wystąpienia wysokiego stężenia tlenku węgla automatycznie uruchomi się intensywna wymiana powietrza;
 • odcięcie gazu w razie jego wycieku czy zamknięcie dopływu wody podczas zalania.

Podobnie jak w przypadku instalacji alarmowej, system inteligentnego budynku musi być dobrze zaprojektowany, dlatego warto to zlecić wyspecjalizowanej firmie.

Jakie są koszty instalacji alarmowej?

System alarmowy projektuje się indywidualnie, dlatego poniesione na ten cel wydatki mogą być bardzo różne. Co oczywiste, im większy dom i posesja, tym więcej czujników potrzeba, a więc nakłady inwestycyjne będą wyższe niż w przypadku kameralnego obiektu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Szacunkowo można przyjąć, że na niezbyt rozbudowany system zabezpieczający tylko wnętrze domu o standardowej wielkości (100-150 m²) trzeba przeznaczyć ok. 3000 zł. Ochrona otoczenia budynku to mniej więcej drugie tyle. Należy jeszcze doliczyć comiesięczny abonament za monitorowanie posesji przez agencję ochrony (min. 50 zł).

Jeszcze trudniej oszacować wydatki na instalację inteligentną. W przypadku najprostszego systemu trzeba się liczyć z wydatkiem przynajmniej 5000-10 000 zł. Za bardziej skomplikowane instalacje zapłacimy nawet ponad 100 000 zł.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Miwi Urmet

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje