Rozmowy o wyborze drzwi zewnętrznych i wewnętrznych

Rozmowy o wyborze drzwi zewnętrznych i wewnętrznych

Na co zwracać uwagę podczas wyboru drzwi zewnętrznych? Jakie rodzaje drzwi wewnętrznych są do wyboru? Jak poprawnie zamontować drzwi? Na te i inne pytania odpowiada ekspert budowlany.

Streszczenie artykułu
Podczas wyboru drzwi zewnętrznych kluczowe jest zwrócenie uwagi na materiał, z jakiego są wykonane, gdyż wpływa to na ich wygląd i parametry użytkowe. Popularne materiały to drewno, utwardzone PVC, stal, oraz aluminium, z różnymi metodami zabezpieczeń przed warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami. Drzwi wejściowe nie muszą być tak dobrze izolowane termicznie jak okna, jednak lepsza izolacja przynosi korzyści w postaci ochrony przed hałasem. Drzwi antywłamaniowe charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją, wielopunktowymi zamkami i specjalnymi zabezpieczeniami. Montaż drzwi zewnętrznych powinien odbywać się po zakończeniu najbardziej uciążliwych prac budowlanych, z uwzględnieniem instrukcji producenta i przestrzeganiem zasad zapobiegających powstawaniu mostków termicznych. W przypadku drzwi wewnętrznych, istotne jest ich dopasowanie do stylu wnętrz oraz funkcji, jaką mają pełnić. Dostępne są różne rodzaje drzwi, w tym rozwierane, przesuwne, harmonijkowe, zależnie od potrzeb pomieszczenia. Montaż różni się w zależności od typu i materiału, z którego są wykonane drzwi.

Inwestor: - Dzień dobry, porozmawiajmy o stolarce drzwiowej. Na początek o drzwiach zewnętrznych. Pierwsze, co od razu rzuca się w oczy, to materiał, z jakiego są wykonane.

Ekspert budowlany: - Tak, od tego zależy nie tylko ich wygląd, ale również parametry użytkowe. Najpopularniejsze są drzwi drewniane. Budulec powinien być klejony warstwowo oraz impregnowany. Dzięki temu drzwi nie będą się paczyły i wchłaniały wilgoci. Wielokrotne powłoki lakiernicze lub malarskie (olejne, akrylowe, winylowe, chemoutwardzalne) gwarantują nie tylko odpowiednią odporność na słońce, deszcz i śnieg trwałość, ale jednocześnie podkreślają piękno faktury naturalnego drewna. Drzwi o konstrukcji drewnianej bywają pokryte okładzinami z włókna szklanego i wtedy należą do najbardziej odpornych na wszelkie przypadkowe uszkodzenia.

W sprzedaży są też drzwi z utwardzonego PVC. Ich zaletą jest to, że są odporne na warunki atmosferyczne. Wykonane z profili dwu-, trzykomorowych i wykończone okleiną z PVC lub folii akrylowej są jednak podatne na zarysowania. Do produkcji drzwi wykorzystuje się też stal, choć wytwarzane z niej są głównie ościeżnice, ramy i wszelkie wzmocnienia drzwi antywłamaniowych.

Jednak drzwi mogą być również obłożone odpowiednio wyprofilowaną blachą stalową. Wtedy należą do najbardziej odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast przed wpływem warunków atmosferycznych zabezpiecza je ocynkowanie wszystkich elementów metalowych oraz powłoki lakiernicze.

Warto też rozważyć drzwi z aluminium, bo należą do najtrwalszych i najbardziej odpornych na warunki atmosferyczne. Co ważne, w ogóle nie wymagają konserwacji. Bardzo często wykonuje się je z dość dużymi przeszkleniami.

Drzwi warto dopasować stylistycznie do elewacji domu
Drzwi warto dopasować stylistycznie do elewacji domu. (fot. Krispol)

- Czy drzwi wejściowe powinny być tak ciepłe jak okna?

- Ich termoizolacyjność jest ważna, ale nie tak, jak w przypadku okien. Za drzwiami znajduje się bowiem najczęściej wiatrołap, w którym gromadzi się chłodniejsze powietrze. Ma to nawet odzwierciedlenie w normach - współczynnik przenikania ciepła U drzwi zewnętrznych nie powinien być wyższy niż 1,3 W/(m²·K). To znacznie więcej, niż w przypadku okien. Warto jednak zwrócić uwagę, że lepiej zaizolowane drzwi skuteczniej chronią też przed hałasem, a to ma przecież spore znaczenie. Aby drzwi dobrze chroniły przed zimnem i odgłosami dobiegającymi z zewnątrz, muszą być dobrze dopasowane do ościeżnicy. Istotne są więc uszczelki na styku skrzydła i ościeżnicy oraz dobrze uszczelniona część progowa.

Drzwi zewnętrzne
Izolacyjność termiczna drzwi ma szczególne znaczenie wtedy, gdy nie przewidziano za nimi wiatrołapu, który jest swoistym buforem. (fot. Krispol)
Wybierając drzwi zewnętrzne należy brać pod uwagę szereg parametrów użytkowych, takich jak ciepłochronność, zdolność do tłumienia hałasu czy rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. (fot. z lewej: Budvar, fot. z prawej: Awilux)
Aby drzwi dobrze chroniły przed zimnem i odgłosami dobiegającymi z zewnątrz, muszą być dobrze dopasowane do ościeżnicy.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

- A jak zbudowane są drzwi antywłamaniowe?

- Tego typu modele mają solidniejszą od typowych konstrukcję. Rama skrzydła wzmocniona jest kilkumilimetrowymi poziomymi lub pionowymi prętami, a drzwi pokryte są stalową blachą i mają bolce antywyważeniowe, które wsuwają się w otwory w ościeżnicy. Do tego dochodzą zamki wielopunktowe, z ryglami w kilku miejscach na całej długości skrzydła oraz wzmocnione zawiasy chronione metalowymi osłonami, zabezpieczającymi przed przecięciem. Takie drzwi montuje się na stalowej ościeżnicy, która wymaga głębokiego zakotwienia w murze.

Zamiast kluczem, drzwi można otwierać po przyłożeniu palca do czytnika linii papilarnych
Zamiast kluczem, drzwi można otwierać po przyłożeniu palca do czytnika linii papilarnych. (fot. Siegenia)
Drzwi mogą być wyposażone w różne elementy w zakresu bezpieczeństwa, np. rygle przeciwwyważeniowe (fot. z lewej) albo ukryte zawiasy chroniące przed podważeniem (fot. z prawej). (fot. Hörmann)

- Kiedy i jak montować drzwi zewnętrzne?

- Najlepiej nie robić tego na etapie stanu surowego, ponieważ w trakcie prac wykończeniowych może dojść do ich uszkodzenia. Lepiej więc wstrzymać się z ich osadzeniem do czasu zakończenia przynajmniej najbardziej uciążliwych robót, a w ich miejsce wstawić drzwi prowizoryczne, które ewentualnie można będzie później przenieść do pomieszczenia gospodarczego.

W zależności od konstrukcji ścian zewnętrznych drzwi wejściowe oraz garażowe montuje się podobnie jak okna, zwracając uwagę, aby nie powstał obwodowy mostek termiczny. Prace zawsze trzeba wykonywać zgodnie z instrukcją producenta, aby nie utracić gwarancji, a poza tym przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Do ościeżnicy należy przykleić taśmę paroszczelną i ewentualnie przykręcić wsporniki montażowe (w ścianach trój- i dwuwarstwowych). Ościeżnicę drzwi trzeba umieścić w otworze, ustalić odpowiednią wysokość nad przyszłą posadzką, wypoziomować i za pomocą drewnianych klinów unieruchomić w otworze. W kolejnym kroku we wstępnie zamocowaną ościeżnicę należy założyć skrzydło drzwiowe, a następnie wyregulować wzajemne ustawienie elementów. Po sprawdzeniu ustawienia drzwi montuje się 3 rozpórki, usztywniające ościeżnicę. Potem trzeba sprawdzić działanie zamków i blokad antywyważeniowych i zdjąć skrzydło drzwi.

Wreszcie można zakotwić ościeżnicę w ścianie nośnej. Trzeba tylko pamiętać, że długość osadzenia śrub kotwiących powinna wynosić min. 10 cm w ścianach o dużej wytrzymałości (np. z cegły pełnej) i przynajmniej 15 cm w ścianach z pustaków lub betonu komórkowego. Następnie szczeliny pomiędzy ościeżnicą a murem można wypełnić materiałem termoizolacyjnym (ewentualnie zaprawą cementową) i przykleić uszczelkę paroprzepuszczalną. Po zdemontowaniu rozpórek można zamocować próg i założyć skrzydło - wszystkie elementy drzwi powinny działać poprawnie.

Montaż drzwi wejściowych
Drzwi wejściowe montuje się podczas ostatniego etapu wykańczania domu, gdy pomieszczenia są już otynkowane, pomalowane i ułożono podłogi. (fot. Hörmann)

Więcej na temat drzwi zewnętrznych dowiesz się z artykułu: ➡️ Jak wybierać drzwi zewnętrzne do domu? Cenne wskazówki

- Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych?

- Drzwi wewnętrzne pełnią kilka funkcji - tłumią hałas, zapewniają prywatność, spowalniają rozprzestrzenianie się ognia. Poza tym są istotnymi elementami wystroju wnętrz i dlatego powinny pasować do obu pomieszczeń, które oddzielają. Między innymi z tego powodu dostępnych jest wiele rodzajów drzwi, wykonanych z różnych materiałów i wykończonych w rozmaity sposób.

Najczęściej wykonane są z drewna litego lub klejonego oraz z płyt drewnopochodnych. Jednak mogą być zrobione także ze szkła hartowanego lub PVC. Powierzchnia drzwi może być wykończona naturalnym fornirem lub różnego rodzaju okleinami z tworzyw sztucznych, ale najczęściej po prostu lakierem lub farbą. Płaszczyzny drzwi mogą być gładkie lub wytłaczane, pełne lub częściowo przeszklone. Wtedy do wyboru jest szkło przezroczyste, matowe, ornamentowe bądź witrażowe. Szerokość standardowych, jednoskrzydłowch drzwi wewnętrznych wynosi 80 cm (wysokość - 200 cm). Jednak w pomieszczeniach typu spiżarnia czy garderoba dopuszcza się stosowanie drzwi węższych. Oczywiście dostępne są również drzwi dwuskrzydłowe o znacznie większej szerokości (zwykle 170 cm).

Do produkcji drzwi wewnętrznych używa się głównie płyt drewnopochodnych oraz drewna. Ten drugi materiał jest wytrzymalszy i odporniejszy na paczenie się. (fot. z lewej: Porta, fot. z prawej: Pol-Skone)
Drzwi szklane do łazienki
Drzwi szklane wytwarza się z bezpiecznego szkła hartowanego lub klejonego. (fot. Invado)

Wszelkie otwory w ścianach stanowią mostek akustyczny. Dotyczy to również drzwi wewnętrznych. Na ten parametr najczęściej nie zwraca się uwagi, a bywa istotny przy pracy w domu, głośnym słuchaniu muzyki, opiece nad osobami chorymi lub starszych i wymagającymi spokoju. Niestety dla inwestorów często ważniejszy jest efektowny wygląd drzwi, przeszklenia doświetlające pomieszczenia wewnętrzne (korytarze) czy otwory umożliwiające poprawne funkcjonowanie wentylacji. A te rozwiązania nie sprzyjają dobrej izolacyjności.

Drzwi wewnętrzne pełnią kilka funkcji - tłumią hałas, zapewniają prywatność, spowalniają rozprzestrzenianie się ognia. Poza tym są istotnymi elementami wystroju wnętrz i dlatego powinny pasować do obu pomieszczeń, które oddzielają.

- Jakie rodzaje drzwi wewnętrznych są do wyboru?

- Podstawowy podział drzwi wewnętrznych związany jest ze sposobem ich otwierania. Najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny typ to drzwi rozwierane, w których skrzydło, zawieszone na 2 lub 3 zawiasach, otwiera się po naciśnięciu klamki - na prawą lub lewą stronę. Modele dwuskrzydłowe otwierają się na dwie strony. Są bardziej reprezentacyjne od modeli jednoskrzydłowych, dobrze prezentują się zwłaszcza w większych pomieszczeniach, np. w salonie. Drzwi wahadłowe, dzięki specjalnym zawiasom, można otwierać zarówno przez pchnięcie, jak i pociągnięcie. Nie są stosowane zbyt często, ale dobrze sprawdzają się np. w łazienkach, gdzie ze względów bezpieczeństwa nie można założyć drzwi otwieranych do środka pomieszczenia, a zwykłe modele otwierane na zewnątrz utrudniają komunikację (np. wąski korytarz).

W modelach przesuwnych jedno lub dwa skrzydła są podwieszone do prowadnicy, zamontowanej na górze otworu drzwiowego, a po otwarciu zachodzą na ścianę. Takie drzwi dostępne są też w zestawie z kasetą, którą chowa się w ścianie. Podobnie jak wahadłowe, stosuje się je tam, gdzie brakuje miejsca na ruch skrzydeł. Inny typ to drzwi harmonijkowe, które składają się z wąskich, podłużnych paneli zawieszonych na szynie, połączonych ze sobą elastycznymi przegubami z tworzywa sztucznego. To kolejna propozycja do mniej ustawnych pomieszczeń. Do wyboru są jeszcze modele składane, które działają na podobnej zasadzie jak harmonijkowe, ale składają się tylko z dwóch lub trzech segmentów.

Drzwi rozwierane
Najpopularniejsze są drzwi rozwierane, w których skrzydło zawieszone po jednej stronie ościeżnicy otwiera się na prawą lub lewą stronę. (fot. Porta)
Drzwi przesuwne
Modele przesuwne świetnie sprawdzają się np. w korytarzach, gdzie ruch skrzydeł mógłby stanowić niebezpieczeństwo dla przechodzących tamtędy domowników. (fot. Eclisse)

- Jakie są zasady montażu drzwi wewnętrznych?

- Sposób montażu ościeżnicy i drzwi wewnętrznych różni się w zależności od tego, z jakiego materiału wykonane są skrzydła. Popularne lekkie modele płycinowe osadzane są zazwyczaj jedynie na piankę montażową.

Prace zaczyna się od sprawdzenia wymiarów ościeża i ewentualnego skrócenia ramy, aby dopasować ją do otworu drzwiowego. Ościeżnicę należy przenosić w pozycji pionowej, zwracając uwagę na to, aby nie nastąpiło rozchylenie jej dolnych końców. Po wstawieniu ramy do otworu, trzeba ją zablokować za pomocą drewnianych klinów. Kolejnym krokiem jest wstawienie trzech regulowanych rozpórek - na wysokościach ok. 180, 110 i 30 cm - i sprawdzenie długą poziomicą, czy boki ramy są równe.

Jeżeli ościeżnica trzyma pion i poziom, przystępujemy do piankowania, pamiętając, by niskoprężna pianka montażowa dokładnie wypełniła szczelinę między ramą a ścianą. Po stwardnieniu pianki, odcinamy jej nadmiar ostrym nożem. Kolejnym krokiem jest przyklejenie klejem listew maskujących. Czas na zawieszenie skrzydła i ewentualne wyregulowanie zawiasów. Na końcu mocujemy klamkę i szyldy ozdobne, a szczeliny między opaską a ścianą wypełniamy masą akrylową.

Montaż drzwi wewnętrznych
Drzwi wewnętrzne montuje się w otynkowanych już i pomalowanych pomieszczeniach, po ułożeniu posadzek. (fot. Porta)

- Dziękuję za rozmowę.

Więcej o drzwiach wewnętrznych dowiesz się z artykułu: ➡️ Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie drzwi wewnętrznych?

Redakcja BD
fot. otwierająca: Budvar, Eclisse

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Na co zwracać uwagę podczas wyboru drzwi zewnętrznych?

    Warto zwrócić uwagę na materiał wykonania, który wpływa na wygląd i parametry użytkowe drzwi. Najpopularniejsze są drzwi drewniane, klejone warstwowo i impregnowane, a także drzwi z utwardzonego PVC, aluminium, i te o konstrukcji drewnianej pokryte okładzinami z włókna szklanego.
  • Czy drzwi wejściowe powinny być tak ciepłe jak okna?

    Nie, ich termoizolacyjność jest ważna, ale nie na takim poziomie jak w przypadku okien, ponieważ za drzwiami często znajduje się wiatrołap gromadzący chłodniejsze powietrze. Współczynnik przenikania ciepła U drzwi zewnętrznych nie powinien być wyższy niż 1,3 W/(m²·K).
  • Jak zbudowane są drzwi antywłamaniowe?

    Drzwi antywłamaniowe mają solidniejszą konstrukcję niż typowe, z ramą skrzydła wzmocnioną prętami, pokryte stalową blachą, mają bolce antywyważeniowe, zamki wielopunktowe, i są montowane na stalowej ościeżnicy wymagającej głębokiego zakotwienia w murze.
  • Kiedy i jak montować drzwi zewnętrzne?

    Nie należy montować drzwi na etapie stanu surowego budynku, aby uniknąć uszkodzeń. Montaż powinien odbyć się zgodnie z instrukcją producenta, po zakończeniu najbardziej uciążliwych robót, zwracając uwagę na uniknięcie mostka termicznego i prawidłowe zakotwienie ościeżnicy w ścianie.
  • Jakie rodzaje drzwi wewnętrznych są do wyboru?

    Do wyboru są drzwi rozwierane, dwuskrzydłowe, wahadłowe, przesuwne (w tym z kasetą chowaną w ścianie), harmonijkowe, i składane. Wybór zależy od sposobu otwierania, przeznaczenia i wymogów estetycznych pomieszczeń, które mają oddzielać.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
29-07-2024 00:24
Komentarz dodany przez Kamil: Drzwi, które są grube i szczelne to inwestycja na lata. 
Gość Iza
30-10-2021 15:18
My postawiliśmy na Passive 75 KMT. Drzwi solidne jak skała, do tego dopracowane pod każdym względem. Grubość skrzydła 75 mm, przenikalność ciepła 0,57, trwałe wypełnienie pianą poliuretanową. Kolor Winchester jak dla mnie nieziemski. Wiadomo, że przez drzwi może uciekać sporo ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz