Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie drzwi wewnętrznych?
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie drzwi wewnętrznych?
Pomimo mody na otwarte przestrzenie, drzwi są jednym z ważniejszych elementów wystroju wnętrz. Nie muszą być w identycznym kolorze jak posadzka czy ramy okien, ale dobrze jeśli do nich pasują. Nowoczesne modele z powierzchnią polakierowaną na wysoki połysk w intensywnym odcieniu wybierane są przez amatorów stylu glamour. Klasyczne pełne lub z przeszkleniami świetnie prezentują się w tradycyjnych wnętrzach, a przesuwane na dekoracyjnych szynach najlepiej pasują do loftowych.
Joanna Dąbrowska
Data publikacji: 2021-03-29
Data aktualizacji: 2021-03-30
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie drzwi wewnętrznych?
Przy zakupie, oprócz wymiaru światła otworu ościeżnicy, trzeba znać także grubość ściany, a przede wszystkim miejsce zamontowania zawiasów w ościeżnicy - od tego zależy, czy kupimy drzwi prawe czy lewe.
Należy się zastanowić czy drzwi mają być oszklone - czy chcemy dodatkowo doświetlić ciemne pomieszczenie czy zachować w pokoju atmosferę intymności.
W którą stronę mają się otwierać, ze względów bezpieczeństwa drzwi w łazienkach, toaletach i kotłowniach powinny otwierać się na zewnątrz, w innych pomieszczeniach kierunek otwierania drzwi uzależniony jest od wygody mieszkańców.
Trzeba się zastanowić, czy zapewnią nam bezpieczeństwo, będą miały dobrą izolację cieplną i akustyczną. Drzwi wewnętrzne powinny gwarantować prawidłową komunikację pomiędzy pomieszczeniami, zachowując jednocześnie funkcję izolacyjną.
Nie mniejszą rolę odgrywa wybór koloru okleiny, która może być biała lub imitować szlachetny rodzaj drewna. Istotne jest również wypełnienie skrzydła drzwiowego, istotne w drzwiach częściowo przeszklonych. Może to być szkło płaskie, hartowane, ornamentowe w różnych kolorach, co ma istotny wpływ na wystrój wnętrza.
Drzwi wewnętrzne - to jest modne!
Od lat najpopularniejsze są klasyczne skrzydła białe bądź z widocznym rysunkiem słojów drewna w stonowanym kolorze. Odważni inwestorzy coraz częściej decydują się na szkło i drzwi pokryte lakierem o dowolnej barwie, np. czarnej.
Większość właścicieli wyposaża nowe domy w skrzydła rozwierane jedno- albo dwuskrzydłowe. Modne są wersje przesuwne, oferowane w kilku różnych systemach, od tych poruszających się na dekoracyjnych szynach po chowane w ścianie.
W korytarzach lub w otwartych przestrzeniach dziennych, jak salon, powszechne stają się przepierzenia - wykonane z metalowych czarnych konstrukcji wypełnionych taflami szkła. Wydziela się nimi np. spokojny kącik do pracy, nie ograniczając dopływu światła.
Same skrzydło drzwiowe to nie wszystko, ważne są również okucia i klamki. Możliwości wyboru są ogromne, od prostych form po biżuteryjne z ozdobnymi kamieniami.
Przy zamawianiu konkretnego modelu, powinno się obejrzeć go w punkcie sprzedaży i skalkulować łączny koszt zakupu, obejmujący skrzydło, ościeżnicę i klamki lub system jezdny (przy opcjach przesuwnych). Najlepiej zamówić drzwi z transportem i montażem. Na realizację zamówienia zwykle czeka się minimum 2 miesiące.
Klasyczne drzwi (rozwierane)
Najpopularniejsze w polskich domach są skrzydła drzwiowe rozwierane. Oferowane są jako jedno- bądź dwuskrzydłowe. Dostępne są o szerokości 60, 70, 80 i 90 cm i standardowej wysokości 200 cm. W wersji prawej (zawiasy są po prawej stronie) i lewej (zawiasy po lewej i na tę stronę się otwierają), jako pełne, z przeszkleniami, z tulejami albo podcięciami w modelach przeznaczonych do łazienki.
Skrzydła mogą być wykonane jako płytowe, których konstrukcja to rama z płyty MDF lub litego drewna obustronnie pokryta cienką płytą HDF. Środek wypełnia płyta wiórowa o budowie plastra miodu bądź układane w jodełkę paski płyty pilśniowej. Przeszklenie w takich drzwiach umieszczone jest w dodatkowej ramce, która usztywnia konstrukcję.
Drugą opcją są drzwi płycinowe, w których skrzydło jest podzielone na mniejsze pola stosunkowo grubą ramą konstrukcyjną z drewna lub HDF. Pola te wypełniają cienkie elementy z drewna, płyt drewnopochodnych, itp.
Rozwierane skrzydła mogą mieć klasyczny wygląd, imitujący drzwi wykonane z różnych gatunków drewna - w wersji lewej i prawej (fot. Vox).
Drzwi wewnętrzne z przylgą lub bez
Drzwi rozwierane mogą być przylgowe albo bezprzylgowe. Te pierwsze mają na krawędziach skrzydeł wycięcia, które zwiększają powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy, ale między skrzydłem a futryną jest widoczny charakterystyczny uskok oraz zawiasy. Skrzydło drzwi bezprzylgowych po zamknięciu stanowi z ościeżnicą płaszczyznę, zawiasy są niewidoczne. Do wyboru są również modele z ukrytą ościeżnicą - nadają się np. do pomalowania na kolor ściany (lub wytapetowania). Utworzą wówczas z nią jednolitą powierzchnię. Można też zdecydować się na wariant z ościeżnicą podwyższoną bądź ozdobną.
Do nowoczesnych wnętrz można wybrać drzwi z ukrytą ościeżnicą aluminiową i skrzydłem o drewnianej konstrukcji przeznaczone do malowania lub tapetowania. (fot. PIU Design)
Drzwi bezprzylgowe mają niewidoczne zawiasy, ale ościeżnica nie licuje się ze ścianą. (fot. Voster)
Drzwi szklane
Do niedawna szklane drzwi montowane były głównie w biurach, obecnie coraz częściej spotykane są w domach jednorodzinnych. Na ogół wykonywane są na zamówienie ze szkła i aluminium, malowanego na kolor czarny. Takie przegrody pozwalają na przenikanie światła dziennego do pomieszczeń mniej doświetlonych. Szkło stosowane w skrzydłach jest bezpieczne - hartowane, klejone albo zespolone. Najmodniejsze są wersje z przeszkleniami przezroczystymi, lecz aby zapewnić większą prywatność, można drzwi wypełnić szkłem szronionym lub barwionym.
Przezroczyste szkło w lekkiej ramie ze szprosami i nadstawką idealnie pasuje do parkietu w jodełkę i klasycznych mebli. (fot. Komandor)
Szklane drzwi mogą być wykonane np. ze szkła hartowanego o grubości 8 mm, zdobionego metodą sitodruku oraz graweru. (fot. Invado)
Dwuskrzydłowe przeszkolenie drzwi oddzielające sypialnię od pokoju kąpielowego wykonane z drewna pomalowanego na kolor ściany. (fot. Potrzuski)
Projektanci wnętrz coraz częściej przewidują zastosowanie drzwi wysokich, sięgających sufitu. Skrzydła takich wyrobów mają lekką konstrukcję aluminiową, a także specjalne, ukryte ościeżnice i zawiasy. Wizualnie podwyższają pomieszczenie. Podobny efekt można uzyskać, montując skrzydła o standardowej wysokości, ale z szeroką opaską nad nimi (nietypowy rodzaj ościeżnicy).
Drzwi z ukrytą aluminiową ościeżnicą i podwyższoną wysokością w modnym wykończeniu imitującym beton, takim samym jak na ścianie. (fot. Interdoor)
Lakierowane na biało skrzydło z podwyższoną ościeżnicą. (fot. Porta)
Drzwi przesuwne z dekoracyjną szyną
Od lat bardzo modne są drzwi przesuwne. Te z widocznym systemem jezdnym i stylizowane na stare są popularne głównie we wnętrzach naśladujących loft. Ich dekoracją są bowiem nie tylko słoje drewna, ale też okucia i szyny - najczęściej w kolorze czarnym. Na ogół takie przepierzenia montuje się w sypialni, łazience lub garderobie. Przegrody tego rodzaju dobrze komponują się z czarnymi lampami, okuciami mebli w stylu retro. Takie drzwi można osadzić samodzielnie. Kupuje się je jako pełny zestaw, który zawiera prowadnicę, dwie rolki wraz z mocowaniami, stopery i inne niezbędne elementy. Oddzielnie trzeba dobrać skrzydło.
Czarne przeszklone skrzydło zawieszone na dekoracyjnej szynie pasuje do wnętrz urządzonych w loftowym stylu. (fot. Voster)
Drewniane przesuwne skrzydło z bulajem sprawdzi się również w niewielkim domku letniskowym. (fot. 4IQ Group)
Drzwi przesuwne dostępne są w wersji jedno- i dwuskrzydłowej oraz w wielu spersonalizowanych konfiguracjach. (fot. DRIMS)
Drzwi chowane w ścianie
Dla odmiany drzwi przesuwne ukryte w ścianie po otwarciu są niewidoczne i nie zabierają miejsca wzdłuż przegrody, w której się poruszają, można więc zaplanować przy niej meble. Są bardzo praktyczne, szczególnie w małych pomieszczeniach. W wersji dwuskrzydłowej sprawdzą się również w salonie albo korytarzu. Można zamówić je w takim samym wykończeniu jak skrzydła tradycyjne, przewidziane do pozostałych wnętrz w domu. Montaż przeprowadza się samodzielnie lub zleca fachowcom.
Najwygodniej skorzystać z gotowej kasety. Można ją osadzić już podczas murowania przegrody bądź dostawić do istniejącej ściany, jeżeli wyburzenie jej jest nierealne. Kasety proponowane są w dwóch wariantach - z ościeżnicą i opaskami maskującymi albo bez ościeżnicy. Systemy ościeżnicowe pasują do klasycznych wnętrz, bezościeżnicowe - do nowoczesnych. Oba rodzaje wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi lub tynkiem.
Drzwi przesuwne chowane w kasecie mogą mieć dowolne wykończenie, np. lakier w kolorze białym lub niebieskim. (fot. Eclisse)
Każdym drzwiom oryginalnego charakteru dodadzą zdobione klamki i rozetki na klucz. (fot. SALICE PAOLO)
Nie zapomnijmy o klamkach
Niezbędnym elementem każdych drzwi są klamki. Poza oczywistą funkcją praktyczną mogą stanowić oryginalną dekorację. Oferta producentów jest różnorodna. Klamki kupuje się oddzielnie, można więc dowolnie dobrać model, który najbardziej nam się podoba i pasuje do drzwi oraz stylu całego wnętrza. Do wyboru są tradycyjne ciężkie wyroby mosiężne, a także lekkie, wykonane np. z trwałego stopu cynku i aluminium. Kolorystyka też jest dowolna, od chromu, po odcienie złota albo mosiądzu. Najbardziej ozdobne wersje zawierają srebrne lub złote kryształki, a nawet kamienie szlachetne.
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.