Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi - krok po kroku

W 11 krokach opisujemy, jak samodzielnie wyrównać ściany płytami gipsowo-kartonowymi. Podpowiadamy, kiedy warto ułożyć płyty g-k oraz jakie narzędzia i materiały będą nam potrzebne?

aktualizacja: 2024-02-22 15:08:20
Streszczenie artykułu
Płyty gipsowo-kartonowe, popularne w budownictwie ze względu na ich wszechstronność i łatwość montażu, mogą być stosowane jako elementy konstrukcyjne ścianek działowych, sufitów podwieszanych, a także do wykończenia ścian i stropów. Montaż płyty g-k wymaga jednak pewnej wiedzy i umiejętności. Najważniejszym etapem jest prawidłowe przygotowanie podłoża, które powinno być suche, czyste i równe. Następnie, przy użyciu poziomnicy, wyznacza się miejsca, gdzie będą umieszczone profile. Profile mocuje się do podłoża za pomocą kołków rozporowych lub śrub. Płyty g-k przykręca się do profili za pomocą specjalnych śrub do gipsu, z zachowaniem odpowiednich odstępów między śrubami. Należy pamiętać, aby płyty montować w sposób przesunięty, co zwiększa stabilność konstrukcji. Po zamocowaniu płyt, niewielkie szczeliny i otwory wypełnia się masą szpachlową. Na koniec, powierzchnię pokrywa się taśmą g-k i ponownie szpachluje. Po wyschnięciu, powierzchnię można malować lub tapetować. Montaż płyty g-k, mimo że jest procesem pracochłonnym, daje duże możliwości aranżacyjne i pozwala na szybką i efektywną modernizację wnętrza.

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi - krok 1. Kiedy warto ułożyć płyty g-k?

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi – krok 1. Kiedy warto ułożyć płyty g-k?

Przy remoncie starych zniszczonych ścian może okazać się konieczne całkowite usunięcie słabego tynku i nałożenie nowej warstwy. Często dodatkowym kłopotem jest krzywy mur, który "nie trzyma pionu", a jego nierówna powierzchnia utrudnia naniesienie tynku. Także wtedy, gdy ściana jest w miarę równa, ale pokryta wieloma warstwami farby do zdjęcia, doprowadzenie jej do pożądanego standardu wymagać będzie przeprowadzenia uciążliwych prac.

W praktyce, po nałożeniu nowego tynku, pomieszczenie nadaje się do zamieszkania dopiero po kilku, nawet kilkunastu tygodniach potrzebnych do wyschnięcia i utwardzenia się ścian. Do remontu, który obejmuje skuwanie tynku i nakładanie go na nowo, musimy się też odpowiednio przygotować - zabezpieczyć pozostałe pomieszczenia przed zapyleniem, zorganizować wywóz znacznej ilości gruzu oraz "wyprowadzić" z domu wilgoć, która pojawi się z nowym tynkiem.

Niedogodności tych można uniknąć, decydując się na wyremontowanie ścian za pomocą płyt gipsowo-kartonowych mocowanych na klej. Technologia ta ogranicza do minimum ingerencję w stare pokrycie, nie powoduje zawilgocenia pomieszczeń, zapewnia dużą gładkość i równość powierzchni, a odnowione w ten sposób ściany można niemal natychmiast ostatecznie wykończyć - pomalować, wytapetować. Także pod względem wydatków takie rozwiązanie będzie korzystniejsze, przede wszystkim dużo mniejsze okażą się koszty robocizny.

Korzystanie ze szlifierki Festool DSC AGC 18
Szlifierka Festool DSC AGC 18 to poręczna i stosunkowo lekka szlifierka akumulatorowa o maksymalnej średnicy tarczy 125 mm.

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi - krok 2. Materiały

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi – krok 10. Materiały

Podstawowym materiałem do pokrycia remontowanych ścian będą płyty g-k o długości dostosowanej do wysokości pomieszczeń - standardowo mają one 2,60 lub 3,0 m długości i 1,2 m szerokość. Czasem ze względu na trudności z transportem i wniesieniem kupujemy płyty mniejsze, lecz wymaga to odpowiedniej korekty mocowania i dodatkowej pracy przy spoinowaniu. Do układania w pomieszczeniach suchych (pokoje, korytarze) potrzebujemy płyt zwykłych, ale do miejsc, gdzie okresowo występuje podwyższona wilgotność - impregnowanych z zieloną barwą kartonu.

Liczbę płyt obliczymy, dzieląc obwód ścian pomieszczenia - pomniejszony o szerokość okien i drzwi - przez 1,2 m, a wynik zaokrąglamy do liczby całkowitej. Do tego dodajemy powierzchnie o niepełnej wysokości (nadproża, ościeża okienne), orientacyjnie przeliczając je na pokrycie pełnymi płytami.

Drugi poważny zakup to klej gipsowy. Jego ilość można oszacować, przyjmując, że do przyklejenie 3 płyt potrzebne będzie 25 kg kleju. Poza tym niezbędne będą - gipsowa masa szpachlowa i gładź, taśmy do zbrojenia styków płyt i wzmacniania narożników wewnętrznych, aluminiowe profile krawędziowe do zabezpieczania narożników zewnętrznych. Przyda się też masa akrylowa, preparat gruntujący i kołki rozprężne.

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi - krok 3. Narzędzia

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi – krok 11. Narzędzia

Niezbędnym narzędziem do przygotowania kleju będzie wiertarka z mieszadłem oraz duży, łatwy do mycia pojemnik. Do nakładania i wyrównania kleju konieczne będą szpachle o różnej szerokości, kielnia i paca zębata. Do cięcia płyt potrzebny będzie nożyk z wysuwanym ostrzem, do wycięć - piłka o drobnym uzębieniu. Długa, przynajmniej 2-metrowa poziomnica i sztywna łata posłużą do ustawiania i przyklejania płyt, a gumowy młotek do korekty mocowania.

Przydadzą się też gładkie deski, które wykorzystamy jako usztywnienie podnoszonej płyty czy pasa wyrównującego. Jeśli będziemy wiercili otwory do wypełnienia klejem, do mocnej wiertarki potrzebne będzie wiertło koronowe Ø 50-60 mm oraz odkurzacz do odsysania pyłu.

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi - krok 4. Sprawdzamy równość ścian

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi – krok 2. Sprawdzamy równość ścian

Metoda przygotowania podłoża i późniejszego przyklejania płyt gipsowo-kartonowych zależeć będzie od oceny stanu powierzchni ściany. Przyczepność starego pokrycia łatwo zbadamy, przyklejając kawałek płyty klejem gipsowym. Po 3-4 dniach, przy próbie odrywania, spoina powinna stawiać duży opór i nie może odpaść przy słabym pociągnięciu. Przy ocenie równości, większe odkształcenia dostrzeżemy gołym okiem, lecz odchylenie od pionu czy delikatne wyoblenie ściany można sprawdzić tylko poziomnicą i sznurkiem, zwłaszcza gdy oceniamy dużą powierzchnię. Do wstępnych pomiarów wykorzystamy długą, przynajmniej 2-metrową poziomnicę z libellą do oceniania pionowości lub krótszą, ale używaną razem z długą aluminiową łatą lub w ostateczności z równo ostruganą deską.

Poziomnicę przykładamy pionowo w odstępach co ok. 0,5 m i sprawdzamy, jak duże są odchylenia od pionu. W przypadku trafienia na garb w pokryciu ściany (poziomnica "buja się" na nim), mierzymy średnie odchylenie od pionu, czyli odległość między pionowo ustawioną poziomnicą a największym odstępem od powierzchni ściany. Na wąskich ścianach w podobny sposób możemy skontrolować równość powierzchni w poziomie - łatę przykładamy na różnych wysokościach i pod różnymi kątami. Na dużych powierzchniach konieczne będzie użycie sznura rozciągniętego u góry i u dołu ściany.

W tym celu w pobliżu narożników osadzamy kołki rozporowe z dość długimi wkrętami, które wkręcamy na taką głębokość, aby łebki wyznaczały pion na końcach ściany. Owinięty na nich i napięty sznurek powinien niemal dotykać największej wypukłości - odległość od sznura biegnącego nad wgłębieniem wskaże wielkość nierówności podłoża. Dodatkowo sprawdźmy ścianę po rozciągnięciu sznura po jej przekątnych (na krzyż).

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Separator przeznaczony do współpracy z odkurzaczami Festool CT (CT 26/36/48). Urządzenie nadaje się nawet do pracy w miejscach o bardzo dużym zapyleniu. Separator CT CT-VA-20 służy do odsysania wszelkiego rodzaju pyłów, wiórów, a nawet drobnego gruzu powstających przy szlifowaniu, cięciu czy bruzdowaniu.

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi - krok 5. Przyklejamy pasy wyrównujące

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi – krok 3. Przyklejamy pasy wyrównujące

Jeśli odchylenia od płaszczyzny przekraczają 2 cm (wgłębienia, odchylenie od pionu), płyty g-k mocujemy nie bezpośrednio na placki kleju, ale najpierw wyrównujemy płaszczyznę ściany za pomocą pasków (o szerokości 6-8 cm), wyciętych z płyty g-k. Przyczepione co 60 cm utworzą bazę do wierzchniej warstwy pokrycia. Ich przytwierdzanie rozpoczynamy od osadzenia kołków na końcach ściany (można wykorzystać te służące do sprawdzenia równości ściany) i rozpięcia sznura w odległości 10-20 cm od sufitu. Wyznaczy on linię bazową wszystkich pasów, które ustawimy kolejno do pionu, posługując się długą poziomnicą.

W miejscach, gdzie występują znaczne odchylenia od pionu przy podłodze czy suficie lub duże wgłębienia, wstępnie przyklejamy krótkie paski płyty, co ograniczy zużycie kleju i ułatwi równe ustawienie pasów, do których klejone będzie poszycie. Klejenie pasów wyrównujących zaczynamy od nałożenia na nich placków zaprawy w odstępach co 25-30 cm. Kleju nie może być zbyt dużo - nie więcej niż 1,5 cm grubości, bo przy podnoszeniu pas może się złamać.

Wygodnym sposobem na klejenie pasów będzie układanie ich na desce i razem z nią przykładanie do ściany. Górny koniec pasa wsuwamy pod sznur i długą poziomnicą bądź deską dociskamy go do ściany, kontrolując jednocześnie pionowe ustawienie. Paski będą dość wiotkie, zwłaszcza po nałożeniu kleju, dlatego nie można ich dociskać punktowo, np. ręką, gdyż się zdeformują. Prawidłowo przyczepiony pas nie może dotykać sznura (odstęp stały ok. 0,5 cm) i powinien tworzyć równą, pionową powierzchnię.

Tak samo przyklejamy kolejne pasy w rozstawie osiowym (mierzonym od środka szerokości pasa) co 60 cm, a ostatni w narożniku kleimy z odstępem ok. 5 cm od końca ściany. Uzyskaną płaszczyznę bazową możemy sprawdzić sznurem rozciągniętym u dołu ściany - jego odstęp od każdego pasa ma być jednakowy z tolerancją do 2 mm.

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi - krok 6. Płyty na słabym podłożu

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi – krok 4. Płyty na słabym podłożu

Podłoża, które nie gwarantują dostatecznej przyczepności kleju, np. lamperie czy stare płytki glazury lub tynk o bardzo niskiej wytrzymałości, można przygotować do ułożenia płyt g-k bez konieczności usunięcia całego starego pokrycia. Uprości to przeprowadzenie remontu i znacząco ograniczy uciążliwości związane z zapyleniem i wynoszeniem usuniętego tynku.

W takich sytuacjach płyty możemy zamocować na gipsowych korkach w otworach wywierconych w starym pokryciu ściany. Otwory o średnicy 50-60 mm wywiercimy wiertłem koronowym - widiowym bądź diamentowym - na głębokość tynku. Rozmieszczamy je w pionowych rzędach co 60 cm i w odległości ok. 20 cm między nimi. Po usunięciu tynku z wywierconych otworów, odkurzamy je i dwukrotnie gruntujemy preparatem głęboko penetrującym.

Kolejny krok to wypełnienie otworów klejem gipsowym z pewnym nadmiarem i przyklejenie wzdłuż pionowych rzędów pasków płyty g-k o szerokości ok. 6 cm. Paski dociskamy długą poziomnicą, sprawdzając jednocześnie pionowe ich ustawienie, a także to, czy tworzą równą płaszczyznę - przykładając poziomo łatę lub rozciągnięty sznur na różnych wysokościach.

Jakie korzyści daje serwis elektronarzędzi Festool?
Serwis Festool to nie tylko możliwość naprawy narzędzi w okresie gwarancji. To opieka serwisowa w całym okresie ich użytkowania oraz szybki dostęp do pomocy technicznej i porad. Najwięcej korzyści daje przy tym zarejestrowanie kupionych narzędzi Festool.

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi - krok 7. Nakładamy klej na płyty

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi – krok 5. Nakładamy klej na płyty

Przed przyklejeniem płyty docinamy na wymiar, odpowiadający wysokości pomieszczenia pomniejszony o ok. 1,5 cm na utworzenie dylatacji między podłogą i sufitem. Płytę nacinamy z jednej strony nożykiem prowadzonym wzdłuż łaty, łamiemy ją w tej linii, następnie po jej zagięciu przecinamy karton z drugiej strony. W przypadku koniecznych wycięć, np. na rury czy parapet, płytę przecinamy piłką w dwóch miejscach na szerokość wycięcia, przecinamy nożykiem, wyłamujemy i tniemy karton po drugiej stronie.

Do mocowania płyt wykorzystujemy klej gipsowy dostępny w postaci suchej, który trzeba rozrobić wodą. Należy go zawsze wsypywać do odmierzonej ilości chłodnej wody (a nie odwrotnie) i mieszać mieszadłem wolno obrotowym do uzyskania jednorodnej masy, potem ponownie wymieszać po kilku minutach. Klej zaczyna wiązać po 30-40 minutach i po tym czasie na nadaje się już do użycia. Przed ponownym przygotowaniem nowej porcji kleju naczynie trzeba umyć, gdyż pozostawione resztki przyspieszają wiązanie.

Przycięte płyty zbieramy na podłodze w stos, w kolejności ich układania, spodnią stroną do góry. Klej nakładamy szpachelką lub małą kielnią w formie placków w odstępach co ok. 25 cm na całym obwodzie oraz w dwóch rzędach w środek elementu. Przeciętnie na płytę o standardowych wymiarach zużywa się 8-10 kg suchej masy kleju gipsowego.

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi - krok 8. Nanosimy klej na pasy

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi – krok 6. Nanosimy klej na pasy

W przypadku mocowania płyt na pasach wyrównujących, klej nakładamy na nie pacą zębatą (wielkość zębów 6-8 mm). Jeśli przewidujemy powieszenie na płytach cięższego wyposażenia (np. szafek albo półek), w miejscu ich przytwierdzenia możemy przygotować wzmocnienia w postaci przyklejonego poziomo paska płyty o potrzebnej szerokości. Przy układaniu pokrycia też nanosimy tam warstwę kleju pacą zębatą. Osadzenie płyt na pasach wyrównujących może dość znacznie odsunąć płaszczyznę wyremontowanej ściany od puszek instalacyjnych gniazd i łączników elektrycznych.

W efekcie nowego osprzętu nie da się zamocować, a i końcówki przewodów elektrycznych mogą okazać się za krótkie. Problem rozwiąże założenie nowych puszek instalacyjnych, co wiąże się z usunięciem starych lub osadzeniem ich w innym położeniu. Wykorzystując do remontu ścian płyty g-k, przy okazji możemy zmodyfikować instalację elektryczną. Bez problemu ukryjemy bowiem pod płytami nowe przewody elektryczne oraz łatwo osadzimy w innych miejscach gniazdka i łączniki. Oczywiście, wszelkie tego typu prace wymagają wyłączenia zasilania i zatrudnienia doświadczonego elektryka.

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi - krok 9. Przyklejamy płyty

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi – krok 7. Przyklejamy płyty

Po naniesieniu kleju na płytę albo pasy wyrównujące, możemy przystąpić do przyklejania płyt. Najlepiej pracować z pomocnikiem, bo pełnowymiarową płytą dość trudno samemu manewrować i korygować prawidłowe ustawienie.

W rejonie zamocowania, na podłodze, kładziemy kliny lub klocki, które pozwolą na pionowe ustawienie płyty i utworzą odstęp ok. 1 cm od podłoża. Stawiamy płytę na klockach dystansowych i wstępnie dociskamy do ściany. Przytrzymując ją, korygujemy - klinami bądź podkładkami - pionowe ustawienie jej brzegu, a następnie delikatnymi uderzeniami gumowego młotka w łatę (co najmniej 2,5 m długości) ostatecznie dobijamy płytę do podłoża. Łatę przykładamy pod różnymi kątami, kontrolując pionowe ustawienie płyt. Jeżeli kleimy element bezpośrednio na ścianie, to sprawdzamy, czy wolna krawędź płyty nie odstaje lub zbytnio nie przylega do podłoża. Zrobimy to przy pomocy łaty opartej poziomo na płycie i wysuniętej ok. 1 m poza jej brzeg. Zmierzona odległość na końcu łaty powinna odpowiadać odsunięciu krawędzi płyty od podłoża.

Przydatny będzie też sznur rozciągnięty na wygodnej wysokości między końcami ściany, który zdejmujemy przed przyczepieniem kolejnej płyty i ponownie rozciągamy. Po ostatecznym ustawieniu elementu, usuwamy wyciśnięty wzdłuż krawędzi klej, który możemy wykorzystać do wypełnienia pustych miejsc na brzegach. Następne płyty przyklejamy w ten sam sposób, pozostawiając ok. 2 mm szczelinę na ich styku.

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi - krok 10. Zbroimy i szpachlujemy styki płyt

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi – krok 8. Zbroimy i szpachlujemy styki płyt

Przyklejone płyty wymagają zaszpachlowania łączeń, wykończenia naroży wewnętrznych i zewnętrznych i wypełnienia szczeliny pod sufitem. Prace zaczynamy od nałożenia szpachlowej masy gipsowej wzdłuż styku i wciśnięcia w nią siatki zbrojącej z włókna szklanego lub perforowanej taśmy papierowej. Używamy szpachelki o szerokości odpowiadającej rozstawieniu zaokrągleń krawędziowych płyt (ok. 8 cm) i ściągamy nią zaprawę, pozostawiając niewielkie zagłębienie względem płaszczyzny pokrycia. Po stwardnieniu masy szpachlowej, spoinę wykańczamy gładzią gipsową i szlifujemy papierem ściernym albo siatką o uziarnieniu 120-150.

Zaszpachlowania wymagają też wszelkie uszkodzenia powierzchni płyt. Warstwa gładzi powinna być zeszlifowana na brzegach "do zera", aby na łączeniach płyt nie pozostał wyczuwalny próg. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu odpowiednią powłoką ochronną miejsc, w których płyta bądź masa gipsowa styka się ze stalowymi elementami, bowiem bezpośredni kontakt grozi korozją i pojawieniem się brunatnych plam. Płyty przed dalszymi pracami wykończeniowymi (malowaniem, tapetowaniem) należy zagruntować preparatem, który wyrówna ich chłonność, zapewniając dobrą przyczepność kolejnych powłok.

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi - krok 11. Wykańczamy narożniki

Wyrównujemy ściany płytami gipsowo-kartonowymi – krok 9. Wykańczamy narożniki

W narożach wewnętrznym musimy wkleić perforowaną taśmę narożnikową, a jeśli płyty stykają się z ciętymi krawędziami, przycinamy je pod kątem 45° na połowie grubości. Taśmę wciskamy w naniesioną warstewkę masy szpachlowej i ściągamy jej nadmiar, który wyszedł przez otwory w taśmie.

W kolejnym kroku nakładamy gładź w dwóch lub trzech cyklach połączonych ze szlifowaniem. Przy wypełnianiu narożnika bez profilowanej krawędzi płyty, gładź wykańczającą rozprowadzamy na szerokości 20-30 cm, maskując w ten sposób powstałe zgrubienie. W narożach zewnętrznych wstawiamy aluminiowe listwy krawędziowe, które wstępnie przyklejamy masą szpachlową, potem wyrównujemy miejsce osadzenia gładzią gipsową i szlifujemy równo z płaszczyzną płyty. Szczelinę pod sufitem w razie potrzeby wyrównujemy gipsem, następnie wypełniamy masą akrylową wyciskaną z kartusza.

Akryl wygodniej aplikować w dwóch etapach - najpierw zamykamy szczelinę, pozostawiając niewielkie wgłębienie, a po jej stwardnieniu nakładamy drugą warstwę, profilując ją palcem, zwilżonym np. mydłem w płynie, albo specjalnie ukształtowaną płytką.

Redaktor: Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: Siniat

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Kiedy warto zdecydować się na wyrównanie ścian płytami gipsowo-kartonowymi?

    Warto zdecydować się na tę metodę przy remoncie starych, zniszczonych ścian z krzywym murem lub pokrytych wieloma warstwami farby, gdzie tradycyjne metody remontu są uciążliwe i czasochłonne.
  • Jakie są korzyści z wykorzystania płyt gipsowo-kartonowych do remontu ścian?

    Korzyści to minimalna ingerencja w stare pokrycie, brak zawilgocenia pomieszczeń, duża gładkość i równość powierzchni, możliwość natychmiastowego wykończenia ścian oraz niższe koszty robocizny.
  • Jakie materiały są potrzebne do pokrycia ścian płytami gipsowo-kartonowymi?

    Potrzebne są płyty gipsowo-kartonowe dostosowane do wysokości pomieszczeń, klej gipsowy, gipsowa masa szpachlowa i gładź, taśmy do zbrojenia styków, aluminiowe profile krawędziowe, masa akrylowa, preparat gruntujący i kołki rozprężne.
  • Jakie narzędzia są niezbędne do pracy z płytami gipsowo-kartonowymi?

    Wiertarka z mieszadłem, szpachle, kielnia, paca zębata, nożyk z wysuwanym ostrzem, piłka o drobnym uzębieniu, poziomnica, gumowy młotek, deski do usztywnienia płyty, wiertło koronowe i odkurzacz do odsysania pyłu.
  • Jak wykonać prace wykończeniowe po przyklejeniu płyt gipsowo-kartonowych?

    Należy zaszpachlować łączenia, wykończyć narożniki wewnętrzne i zewnętrzne, wypełnić szczelinę pod sufitem, a następnie zagruntować płyty preparatem wyrównującym ich chłonność przed malowaniem czy tapetowaniem.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

05 Feb 2020, 01:48

7 godzin temu, uroboros napisał: To co - sąsiad zakłada jedną płytę dziennie? Może tylko popołudniami, po pracy? Miałem tak w starym mieszkaniu. Boazerię se montował. Codziennie około 19-tej było dziesięć minut wiercenia. Blok z wielkiej płyty. Tylko ...

Gość

04 Feb 2020, 18:01

3 godziny temu, Gość Oguchłem napisał: Remont trwa juz czwarty miesiąc To co - sąsiad zakłada jedną płytę dziennie?

04 Feb 2020, 16:24

2 godziny temu, Gość Oguchłem napisał:   Remont trwa juz czwarty  To już raczej bliżej końca niż początku. Może już nie warto kombinować, skoro tyle wytrzymaliście?

Gość Oguchłem

04 Feb 2020, 14:21

U mnie sąsiad nowy kupił mieszkanie 60 metrow za ścianą mojego mieszkania. Całe mieszkanie robi w plytach kg i montuje je na kołki blok jest z wielkiej płyty a używa do tego jakiegoś młota który robi taki hałas że się nie da wytrzymać u mnie w domu. Remont trwa juz czwarty miesiąc ...

2 godziny temu, Gość Miras napisał: Witam jak wyprostować płyty g.k już wklejone czy mogę podprostować je goldbandem czy w jakiś inny sposób Może młotkiem albo postaw szafę pełną ciuchów.

Gość

29 May 2019, 07:23

No nie... głowa mała... A kto to kleił??? Po to kładzie się płyty, żeby było PROSTO I RÓWNO!!! Należałoby wziąć wykonawcę za... majty, zerwać i ułożyć od nowa! na JEGO koszt! Zerwać płyty, nie majty...   Trzeba było od razu tynkować i równać goldbandem...   A ...

Gość Miras

29 May 2019, 06:32

Witam jak wyprostować płyty g.k już wklejone czy mogę podprostować je goldbandem czy w jakiś inny sposób

13 Oct 2018, 19:26

Dnia 12.10.2018 o 17:35, MrTomo napisał: Zdecydowanie. Co nie oznacza że nie będzie problemu, bo za płytą może być spora "dziura" ,tj duży odstęp od ściany. Idealnie byłoby gdyby montaż koła nastąpił w miejscu placka kleju. Wszystko ...

12 Oct 2018, 17:35

6 godzin temu, Gość Janek napisał: Kołki dobrać tak aby przebić płytę i wwiercic się aż w beton za płytą? Zdecydowanie. Co nie oznacza że nie będzie problemu, bo za płytą może być spora "dziura" ,tj duży odstęp od ściany. Idealnie byłoby ...

1 godzinę temu, Gość Janek napisał: Witam czy na takiej ścianie tj przyklejona płyta bezpośrednio na ścianę bez tych pasów wyrównujacych można zawiesic jakieś meble? Kołki dobrać tak aby przebić płytę i wwiercic się aż w beton za płytą? Pyta G-K ...

Gość Janek

12 Oct 2018, 11:24

Witam czy na takiej ścianie tj przyklejona płyta bezpośrednio na ścianę bez tych pasów wyrównujacych można zawiesic jakieś meble? Kołki dobrać tak aby przebić płytę i wwiercic się aż w beton za płytą?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!