Rozpoczęcie budowy a prognoza pogody

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rozpoczęcie budowy a prognoza pogody

Pragnąc jak najszybciej zamieszkać w wymarzonym domu, nie powinniśmy zaczynać budowy w niesprzyjających warunkach pogodowych, bo często może to niespodziewanie wydłużyć okres budowy i przysporzyć wielu kłopotów.

Kiedy kupić materiały na budowę domu?

Zbyt wczesne rozpoczęcie budowy może niekiedy przysporzyć kłopotów z zakupem niektórych materiałów budowlanych, gdyż nie wszystkie składy utrzymują pełny asortyment przez cały rok. Dotyczy to zwłaszcza lokalnych wytwórni wyrobów betonowych pracujących sezonowo oraz niektórych materiałów uzupełniających wymagających przechowywania w temperaturach dodatnich (np. emulsje hydroizolacyjne, impregnaty itp.).

Z drugiej strony, w okresie przed sezonem budowlanym można liczyć na niższe ceny np. materiałów ściennych, ale ich zakup może być opłacalny, jeśli mamy możliwość bezpiecznego ich przechowania i zabezpieczenia przed dewastacją lub kradzieżą, albo też uzgodnimy z dostawcą, że odbiór nastąpi w późniejszym terminie.

Koszt budowy domu: Jak kupować taniej materiały?

Kiedy rozpocząć budowę domu?

Teoretycznie prace budowlane można rozpocząć o każdej porze roku, ale niesprzyjające warunki atmosferyczne w okresie zimowym znacząco utrudnią prowadzenie robót, zwiększą koszty budowy i mogą przyczynić się do popełnienia poważnych błędów wykonawczych.  

W polskich warunkach klimatycznych prace budowlane pod gołym niebem najlepiej wykonywać od wiosny do jesieni, przy czym termin wejścia na budowę wczesną wiosną uzależniony jest nie tylko od prognozy pogody, lecz także od warunków gruntowych na danym terenie.

Orientacyjnie można przyjąć, że w miarę bezpieczne będzie rozpoczęcie prac budowlanych w drugiej połowie marca, gdy prawdopodobieństwo wystąpienia dużych spadków temperatury poniżej zera jest niewielkie. Wydłuża się również dzień, co pozwala na prowadzenie prac bez sztucznego oświetlenia przez wiele godzin.  

Kiedy pogoda przeszkadza w budowie domu?

Zbyt niska temperatura stanowi podstawowe ograniczenie w prowadzeniu prac budowlanych, jeśli nie zastosujemy specjalnych materiałów lub dodatkowych zabezpieczeń.
 (fot. Vena - forum.budujemydom.pl)

Optymalne warunki do prowadzenia robót budowlanych na wolnym powietrzu powinny zapewniać odpowiednią temperaturę powietrza, brak opadów i stabilne podłoże gruntowe. Oczywiście w trakcie prowadzenia prac pogoda może ulegać niespodziewanym zmianom, na co powinniśmy być przygotowani. Musimy też liczyć się z tym, że na pewien czas roboty trzeba będzie wstrzymać.

Zbyt niska temperatura stanowi podstawowe ograniczenie w prowadzeniu prac budowlanych, jeśli nie stosujemy specjalnych materiałów lub dodatkowych zabezpieczeń.

Za minimalną temperaturę pozwalającą na bezpieczne budowanie przyjmuje się + 5 °C w ciągu całej doby. Przy niższych temperaturach cement stanowiący składnik wiążący w betonach i zaprawach twardnieje znacznie wolniej, a przy ochłodzeniu poniżej 0 °C istnieje niebezpieczeństwo zamarznięcia wody zawartej w mieszankach. Jest to o tyle groźne, że zmrożona woda zwiększa swoją objętość, co prowadzi do kruszenia się niedostatecznie związanego betonu czy zaprawy i w efekcie mają one znikomą wytrzymałość.

Jeśli spodziewamy się przymrozków, do mieszanek cementowych należy dodać preparaty przeciwmrozowe pozwalające na prace w temperaturach  do -8 °C. Powinniśmy też używać cementu o szybkim przyroście wytrzymałości wczesnej (oznaczonych symbolem klasy cementu z literą R).

Masywne elementy betonowe np. ławy fundamentowe można przy mniejszych mrozach okryć matami słomianymi lub styropianem, co pozwoli na utrzymanie ciepła wytwarzanego w procesie wiązania cementu (tzw. ciepło hydratyzacji).

Niskie temperatury utrudniają lub wręcz uniemożliwiają wykonanie prac hydroizolacyjnych. Na zimnym podłożu trudno rozprowadzić emulsje czy lepiki bitumiczne, a próba rozłożenia zmarzniętej papy czy folii z reguły kończy się jej rozerwaniem.

Gdy zaskoczą nas spadki temperatury, prace te można przeprowadzić po nagrzaniu materiałów izolacyjnych i podłoża.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Niemniej istotnym warunkiem do prowadzenia robót są odpowiednie warunki gruntowe i wodne. Nawet przy zadowalających temperaturach powietrza nieobeschnięty grunt po wiosennych roztopach może uniemożliwić dowóz materiału czy dojazd betonowozu.

Na warunki gruntowe trzeba zwrócić szczególną uwagę w przypadku gleb gliniastych, działek usytuowanych w zagłębieniach terenu czy o wysokim poziomie wód gruntowych.

O nośności gruntu można wstępnie wnioskować podczas zdejmowania wierzchniej warstwy tzw. humusu. Wykorzystywana najczęściej do tego celu spycharko-ładowarka nie powinna grzęznąć i pozostawiać na ziemi głębokich śladów bieżnika opon.

W przypadku wątpliwości, lepiej przesunąć termin rozpoczęcia robót do czasu samoistnego osuszenia się gruntu, gdyż wyciąganie uwięzionego samochodu ciężarowego z ładunkiem, może być bardzo kłopotliwe.

Problemy z nawodnieniem gruntu mogą pojawić się również przy wykonywaniu wykopów pod fundamenty. Przy wysokim poziomie wód gruntowych wykop będzie się rozmywał, uniemożliwiając jego oszalowanie. Prowadzenie robót w takich warunkach będzie wymagać zastosowania odwodnienia, np. w postaci igłofiltrów, i odprowadzenia wody poza teren budowy lub odczekania aż poziom wody opadnie, co niekiedy może trwać wiele tygodni.

Opady atmosferyczne, zwłaszcza o dużym natężeniu są zmorą każdej budowy, gdyż praktycznie wstrzymują prace na wolnym powietrzu nie tylko ze względu na uciążliwość dla pracowników. Przede wszystkim powodują rozpływanie się betonu i zaprawy, zmywanie powłok hydroizolacyjnych oraz rozmiękanie gruntu. Opady mogą wystąpić w każdej porze roku, ale z reguły nie blokują prac budowlanych na dłużej niż kilka dni.  

Spycharko-ładowarka nie powinna grzęznąć i pozostawiać na ziemi głębokich śladów bieżnika opon. Na warunki gruntowe trzeba zwrócić szczególną uwagę na glebach gliniastych.
(fot. Vena - forum.budujemydom.pl)

Cezary Jankowski
fot. otwierająca Tukaj - forum.budujemydom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje