Działka bez dostępu do mediów - wada działki budowlanej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Działka bez dostępu do mediów - wada działki budowlanej

Przy zakupie działki nieuzbrojonej kluczowa jest jej niższa cena.

Jeżeli sieci są niedaleko (np. 30 m od interesującej nas parceli stoi dom podłączony do prądu, wody i gazu), to jest spora szansa, że i my będziemy mogli z nich skorzystać. Żeby mieć co do tego pewność, należy wystąpić do firm dostarczających media o określenie technicznych warunków przyłączenia do sieci elektrycznej, gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej.

Koszt przyłącza elektrycznego to od ok. 50 zł/kW mocy, w przypadku przyłącza napowietrznego, i od 75 zł/kW mocy przyłącza ziemnego (kablowego). Przy mocy przyłącza 12 kW (tyle wystarczy w domku jednorodzinnym), zapłacimy za nie od 600 do 1200 zł. Kiedy długość przyłącza przekroczy 200 m, za każdy dodatkowy metr będziemy musieli dopłacić 30-40 zł. Zatem, jeśli skusimy się na wyjątkowo tanią działkę kilkaset metrów od elektryczności, może się okazać, że koszt doprowadzenia do niej prądu będzie - w porównaniu z jej ceną - zawrotny.

Koszt budowy przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego to od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu zł/m.b. Plus koszt projektu (od kilkuset do 2000 zł), geodety - mapa, inwentaryzacja (ok. 1000 zł) i opłata przyłączeniowa (do tysiąca kilkuset zł). Zatem 100 m.b. każdego z tych przyłączy to wydatek od 7 do kilkunastu tys. zł.

Za przyłącze gazowe zapłacimy więcej niż za wodę. W sumie za 100 m przyłącza, wliczając koszt jego budowy, projekt, geodetę i opłatę przyłączeniową, wyjdzie kilkanaście - dwadzieścia kilka tys. zł.

Jeżeli na interesującej nas działce i w jej okolicy w ogóle nie ma mediów, to sprawa jest bardziej skomplikowana. Najważniejszy jest dostęp do prądu - jeśli działki nie da się podłączyć do sieci elektrycznej, nie dostaniemy pozwolenia na budowę!

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Pozostałe media da się albo pozyskać w inny sposób, albo zastąpić. Wodę możemy czerpać z własnej studni. Za jej wywiercenie zapłacimy 150-300 zł/m (będzie potrzeba od kilkunastu do trzydziestu kilku metrów głębokości). Przy czym własną wodę musimy filtrować. Ścieki odprowadzimy do szamba lub - gdy warunki gruntowe i wielkość działki pozwalają na jej budowę - do przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo jest tańsze w budowie (kilka tys. zł), lecz wyraźnie droższe w utrzymaniu. Czteroosobowa rodzina przynajmniej raz, a zazwyczaj dwa razy w miesiącu, musi zamówić wywóz nieczystości, za co jednorazowo płaci sto kilkadziesiąt zł.

Bez dostępu do gazu ziemnego poradzić sobie najłatwiej. Możemy przecież ogrzewać dom kotłem na paliwo stałe (o ile nie zakazuje tego miejscowy plan zagospodarowania), elektrycznie, olejem, korzystając z pompy ciepła i kominka. Jeżeli zależy nam na gazie, możemy zdecydować się na zbiornik z paliwem LPG. Niestety każde z tych rozwiązań będzie droższe (LPG) lub bardziej uciążliwe (paliwa stałe) od ogrzewania gazem ziemnym.

Janusz Werner
fot. J. Werner

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Ile czasu i pieniędzy potrzeba, aby doprowadzić media do działki?
Ile czasu i pieniędzy potrzeba, aby doprowadzić media do działki?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny