Działka bez dostępu do mediów - wada działki budowlanej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Działka bez dostępu do mediów - wada działki budowlanej

Przy zakupie działki nieuzbrojonej kluczowa jest jej niższa cena.

Jeżeli sieci są niedaleko (np. 30 m od interesującej nas parceli stoi dom podłączony do prądu, wody i gazu), to jest spora szansa, że i my będziemy mogli z nich skorzystać. Żeby mieć co do tego pewność, należy wystąpić do firm dostarczających media o określenie technicznych warunków przyłączenia do sieci elektrycznej, gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej.

Koszt przyłącza elektrycznego to od ok. 50 zł/kW mocy, w przypadku przyłącza napowietrznego, i od 75 zł/kW mocy przyłącza ziemnego (kablowego). Przy mocy przyłącza 12 kW (tyle wystarczy w domku jednorodzinnym), zapłacimy za nie od 600 do 1200 zł. Kiedy długość przyłącza przekroczy 200 m, za każdy dodatkowy metr będziemy musieli dopłacić 30-40 zł. Zatem, jeśli skusimy się na wyjątkowo tanią działkę kilkaset metrów od elektryczności, może się okazać, że koszt doprowadzenia do niej prądu będzie - w porównaniu z jej ceną - zawrotny.

Koszt budowy przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego to od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu zł/m.b. Plus koszt projektu (od kilkuset do 2000 zł), geodety - mapa, inwentaryzacja (ok. 1000 zł) i opłata przyłączeniowa (do tysiąca kilkuset zł). Zatem 100 m.b. każdego z tych przyłączy to wydatek od 7 do kilkunastu tys. zł.

Za przyłącze gazowe zapłacimy więcej niż za wodę. W sumie za 100 m przyłącza, wliczając koszt jego budowy, projekt, geodetę i opłatę przyłączeniową, wyjdzie kilkanaście - dwadzieścia kilka tys. zł.

Jeżeli na interesującej nas działce i w jej okolicy w ogóle nie ma mediów, to sprawa jest bardziej skomplikowana. Najważniejszy jest dostęp do prądu - jeśli działki nie da się podłączyć do sieci elektrycznej, nie dostaniemy pozwolenia na budowę!

Pozostałe media da się albo pozyskać w inny sposób, albo zastąpić. Wodę możemy czerpać z własnej studni. Za jej wywiercenie zapłacimy 150-300 zł/m (będzie potrzeba od kilkunastu do trzydziestu kilku metrów głębokości). Przy czym własną wodę musimy filtrować. Ścieki odprowadzimy do szamba lub - gdy warunki gruntowe i wielkość działki pozwalają na jej budowę - do przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo jest tańsze w budowie (kilka tys. zł), lecz wyraźnie droższe w utrzymaniu. Czteroosobowa rodzina przynajmniej raz, a zazwyczaj dwa razy w miesiącu, musi zamówić wywóz nieczystości, za co jednorazowo płaci sto kilkadziesiąt zł.

Bez dostępu do gazu ziemnego poradzić sobie najłatwiej. Możemy przecież ogrzewać dom kotłem na paliwo stałe (o ile nie zakazuje tego miejscowy plan zagospodarowania), elektrycznie, olejem, korzystając z pompy ciepła i kominka. Jeżeli zależy nam na gazie, możemy zdecydować się na zbiornik z paliwem LPG. Niestety każde z tych rozwiązań będzie droższe (LPG) lub bardziej uciążliwe (paliwa stałe) od ogrzewania gazem ziemnym.

Janusz Werner
fot. J. Werner

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Jan

03 Cze 2021, 09:23

Wszelkie utrudnienia budowlane na działce bez mediów rozwiązujemy sami bez gigantycznych kosztów na uzbrojenie poprzez: własna studnia - koszt około 2 tys, gaz z butli - koszt dzisiaj ok. 50/butla, energia elek. - koszt agregatu benzynowego 7 kw ok. ...

time image

Gość XCx

19 Lip 2020, 09:42

Takie jest prawo i z czym chcesz polemizować ? A jaka jest podstawa prawna, to może spróbuj poszukać w google.

time image

Gość mhtyl

22 Cze 2020, 13:28

Wg nowego prawa ZE nie ma prawa odmówić wykonania przyłącza prądu. Oczywiście wiązać to się może z dodatkowymi kosztami ale przyłączy musi wykonać a do PnB wymagane jest zapewnienie dostaw mediów - prądu i wody. Mowa tu o domu całorocznym bo np do domku letniskowego prąd ...

Wymóg ten nie jest bezwzględny,  ale w WZ  określony będzie sposób zasilania budynku w niezbędne media, jeśli to dom mieszkalny i problem może  dotyczyć  zabudowy w postaci np. odosobnionej farmy.  Na terenach objętych MPZP  dostęp do sieci jest gwarantowany w jego zapisach ...

time image

Gość medevacs

20 Cze 2020, 00:24

"Najważniejszy jest dostęp do prądu - jeśli działki nie da się podłączyć do sieci elektrycznej, nie dostaniemy pozwolenia na budowę!" Jaka jest podstawa prawna wymagania przyłącza do sieci energetycznej do wydania pozwolenia na budowę?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA