Jakie są wymagania dla kotłowni z kotłem na paliwo stałe?

Jakie są wymagania dla kotłowni z kotłem na paliwo stałe?

Wymagania względem kotłowni wynikają ze specyfiki samych kotłów. Przede wszystkim są to urządzenia z tzw. otwartą komorą spalania, czyli pobierające powietrze z pomieszczenia. Z tego względu wentylacja w kotłowni musi być grawitacyjna.

Przepisy wymagają osobnego kanału wentylacyjnego, wyprowadzonego ponad dach, oraz kratki nawiewnej. Stosowanie wentylacji mechanicznej wyciągowej jest zakazane, bo mogłoby spowodować odwrócenie ciągu w kominie i cofnięcie dymu do pomieszczenia.

Niezbędny jest również wpust kanalizacyjny w podłodze.

Pomieszczenie musi być na tyle duże, żeby dostęp do wyczystek kotła i komina był swobodny, a przód kotła znalazł się co najmniej 1 m od przeciwległej ściany. W praktyce trzeba jeszcze wygospodarować miejsce na zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), bo wszystkie kotły na paliwo stałe są tzw. jednofunkcyjne – wymagają zasobnika. Typowa pojemność zasobnika to 50 l/osobę, dla czteroosobowej rodziny będzie on miał więc 200 l.

Jeśli kocioł jest wyposażony w zasobnik paliwa lub gromadzący wodę grzewczą zbiornik akumulacyjny, to miejsce na nie także trzeba przewidzieć – przynajmniej po dodatkowym 1 m2.

Dobrze, jeśli z kotłowni możemy wyjść albo bezpośrednio na zewnątrz, albo np. do garażu – wnosząc opał lub wynosząc popiół, nie zabrudzimy pomieszczeń mieszkalnych.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Szczególnym przypadkiem są najmniejsze kotły o mocy nominalnej do 10 kW. Zamiast w kotłowni, można je umieścić np. w kuchni. Pomijając tzw. piecokuchnie, kotły o tak małej mocy są rzadko spotykane. Jednak ich popularność prawdopodobnie wzrośnie, bo domy mają coraz mniejsze zapotrzebowanie na ciepło.

Jarosław Antkiewicz
fot. l. Jampolska

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

PiotrAleksander
07-12-2020 02:43
Dnia 10.05.2018 o 11:08, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał: Wycofanie normy ze zbioru polskich norm to tylko decyzja Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Robi on tak ze wszystkimi starymi i od lat nieaktualizowanymi normami. Jednak przypominam, że normy ...
Wycofanie normy ze zbioru polskich norm to tylko decyzja Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Robi on tak ze wszystkimi starymi i od lat nieaktualizowanymi normami. Jednak przypominam, że normy nie są aktami prawnymi. Dopiero przywołanie ich w jakimś akcie prawnym narzuca obowiązek ...
Gość ANIULKA
10-05-2018 10:15
HEJ O CO CHODZI ŻE NORMA JEST WYCOFANA ? PROSZĘ O KONTAKT NA EMIL ania130782@interia.pl
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz