Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania

Niezawodnym elementem łączącym kotły wiszące z instalacją centralnego ogrzewania są zawory kulowe, proste lub kątowe. Umożliwiają one odcięcie wybranego fragmentu instalacji i spuszczenie z niej znajdującej się tam wody w celu dokonania konserwacji lub remontu. W zależności od rodzaju mogą także zostać użyte w instalacjach dystrybucji wody pitnej lub do podłączenia pomp ciepła i innych urządzeń pracujących w instalacji.

Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania
Valvex S.A. Zawory do instalacji wodnych, gazowych i c.o.
valvex.com
Valvex S.A. Zawory do instalacji wodnych, gazowych i c.o.
Dane kontaktowe:
18 269 32 20, 0 800 192 922
Nad Skawą 2, 34-240 Jordanów
Zobacz firmę w innym dziale: Armatura kuchenna i łazienkowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie zawory zastosować w instalacji CO?
  • Jakie zawory zastosować w domowej instalacji wodociągowej?
  • Jakie zawory zapewnią bezpieczne podłączenie kotła do instalacji CO?
  • Jakie zawory zapewnią bezpieczne podłączenie pompy ciepła do instalacji CO?

Zawory kulowe w instalacji centralnego ogrzewania

Zawory odcinające powinny być zamontowane na zasilaniu i powrocie źródła ciepła - niezależnie od ich rodzaju. Jest to korzystne ze względu na możliwość przeprowadzenie prac serwisowych. Ponadto, zawory umieszczone za i przed pompami obiegowymi umożliwiają  ich szybkie i bezpieczne wymontowanie, bez konieczności spuszczania wody znajdującej się  w instalacji. Mogą również pełnić rolę zaworów odcinających bufor ciepła od reszty instalacji,co zalecane jest przez producentów buforów.

Zawory kulowe w instalacji wodociągowej

Zawory kulowe są niezbędnym elementem zestawu wodomierzowego. Powinny być umieszczone zarówno przed, jak i za wodomierzem. Korzystny jest również montaż zaworów po obu stronach filtra siatkowego, co pozwala na jego oczyszczenie bez konieczności spuszczania czynnika z instalacji.

Kolejną częścią instalacji wodociągowej, w której niezbędna jest obecność zaworów, jest zasobnik ciepłej wody użytkowej.Również w tym przypadku producenci zasobników zalecają, aby na każdym przyłączu znajdował się zawór odcinający. Bez względu na miejsce montażu, zawory kulowe odcinające służą do zamykania i otwierania przepływu. Nie powinno się ich wykorzystywać jako elementów dławiących lub regulujących przepływ.

Bezpieczne podłączenie kotła z instalacją centralnego ogrzewania

W domach jednorodzinnych, które wyposażone są w kotły do centralnego ogrzewania oraz w co najmniej jeden zasobnik na gorącą wodę, stosowanych jest od kilku do nawet kilkunastu zaworów kulowych.Stosowane są one również na przewodach dochodzących do kotła, jak i powrotnych.Możliwość odcięcia przepływu bezpośrednio pod kotłem pozwala na przeprowadzenie niezbędnych prac serwisowych czy demontaż jednostki.

Jakie zawory wybrać?

Małopolski Valvex uznawany jest za krajowego lidera w segmencie zaworów kulowych oraz armatury instalacyjnej. Mimo uznanej marki, zarządzający firmą wychodzą z założenia, iż „kto nie idzie do przodu, ten się cofa”, dlatego chętnie inwestują środki w nowe technologie, maszyny produkcyjne oraz rozwój asortymentu.

Stale poszerzana jest oferta instalacyjna, stąd w portfolio polskiego producenta systematycznie pojawiają się nowe produkty armatury instalacyjnej, z zaworami na czele.

Jakie więc zawory Valvex proponuje w kontekście danego zapotrzebowania…?

Zawory kulowe SPIN z obrotową nakrętką

Przykładem skutecznego rozwiązania dedykowanego do podłączenia kotłów wiszących z instalacją centralnego ogrzewania, jest z obrotową nakrętką. Znacznie skraca ona czas montażu, gdyż dzięki niej nie ma konieczności stosowania osobno zaworu i śrubunku.

Zawory SPIN występują w trzech wariantach - jako zawory proste, kątowe lub z zaworem spustowym.

Zawory proste najczęściej stosuje się do podłączenia kotłów, wodomierzy i ciepłomierzy, zasobników ciepłej wody użytkowej oraz buforów.

Zawory kątowe są z kolei przykładem bardzo ergonomicznego rozwiązania - świetnie sprawdzają się w miejscach, w których istnieje ograniczona przestrzeń montażowa pod kotłami jedno i dwufunkcyjnymi.

Mówiąc o wariancie kątowym, wspomnieć należy o wersji z filtrem i korkiem spustowym. Skutecznie zabezpiecza on kocioł przed zanieczyszczeniami, ponadto umożliwia wypuszczenie z kotła czynnika, bez konieczności opróżniania całej instalacji.

SPIN & ORION SET - zestaw zaworów do podłączenia kotła gazowego do instalacji centralnego ogrzewania i zasilania gazem. fot. Valvex S.A.
SPIN & ORION SET - zestaw zaworów do podłączenia kotła gazowego do instalacji centralnego ogrzewania i zasilania gazem. fot. Valvex S.A.

Ostatni ze wspomnianych wariantów SPIN to model wyposażony w zawór spustowy. Rozwiązanie to dedykowane jest do podłączeń kotłów wiszących w przypadku, kiedy preferowane jest wyjście spod kotła „na wprost”. Wbudowany zawór spustowy pozwala na jego szybkie opróżnienie bez wypuszczania czynnika z całej instalacji.

Z kolei zawory SPIN w połączeniu z zaworami ORION mogą być wykorzystane do wykonania podłączenia kotła gazowego.

Kompleksowe zabezpieczenie instalacji

Wygodnym i uniwersalnym zaworem kulowym dla kotła gazowego jest zawór kątowy SPIN 20 z filtrem i magnesem neodymowym o mocy 6200 Gs. Zestawiając tę wartość z wielkością zaworu, czyni go to jednym z najbardziej uniwersalnych zaworów dostępnych na polskim rynku.

SPIN DN 20 z filtrem i magnesem neodymowym - kolejne etapy rozkręcania i czyszczenia zaworu. fot. Valvex S.A.
SPIN DN 25 z filtrem i magnesem neodymowym - kolejne etapy rozkręcania i czyszczenia zaworu. fot. Valvex S.A.

Jego niewielkie rozmiary w stosunku do standardowych separatorów magnetycznych pozwalają na umieszczenie go w instalacjach z niewielką przestrzenią montażową.

Filtr siatkowy zatrzymuje zanieczyszczenia niemagnetyczne,natomiast umieszczony w mosiężnej osłonie magnes pozwala na usunięcie z instalacji cząstek magnetycznych, stanowiących zagrożenie dla pracy pomp obiegowych. Sama osłona chroni magnes przed korozją i umożliwia usunięcie cząstek magnetycznych.

Zawory do podłączenia pomp ciepła

SPIN DN 25 to funkcjonalne narzędzie do podłączenia jednostek wewnętrznych pomp ciepła i innych urządzeń pracujących w instalacjach centralnego ogrzewania, chłodniczych oraz wody ciepłej i zimnej. Występuje on w dwóch wersjach: G1–G1 z nakrętką o średnicy 1’’ oraz G1–G5/4 z nakrętką o średnicy 5/4’’.

Zawór SPIN DN 25 do podłączenia pomp ciepła. fot. Valvex S.A.
Zawory SPIN  do podłączenia pomp ciepła. fot. Valvex S.A.

Niniejsze wymiary determinują możliwość łączenia zaworów z urządzeniami wyposażonymi w przyłącza z gwintami zewnętrznymi o średnicy analogicznej do ww. Zawory w wersji G1–G1 można wykorzystać na potrzeby podłączenia również urządzeń takich jak zawór strefowy, separator zanieczyszczeń, sprzęgło hydrauliczne czy grupa pompowa.

źródło i zdjęcia: Valvex S.A.