Kolor a przestrzeń - wnętrze w dobrym tonie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Kolor a przestrzeń - wnętrze w dobrym tonie

Często, myśląc o kolorach w naszych domach, koncentrujemy się jedynie na ścianach. Tymczasem ważna jest umiejętnie stworzona kompozycja kolorystyczna, na którą składają się, oprócz ścian, podłoga, meble i tkaninowe dodatki - zasłony, dywany czy obicia zestawów wypoczynkowych.

Stworzenie udanej kompozycji ściśle łączy się z wiedzą na temat kolorów i ich właściwości. Należy podkreślić, że na końcowy efekt kolorystyczny składa się wiele czynników, które mają wpływ na jakość koloru i wywołują określone wrażenia.

Jednym z takich elementów jest światło, przy czym trzeba mieć świadomość, że kolory inaczej prezentują się przy świetle naturalnym, a inaczej przy sztucznym. Z tym pierwszym ścisły związek ma usytuowanie wnętrza względem słońca.

Barwy we wnętrzu a natężenie światła

W pokojach o oknach zwróconych na wschód i południe - czyli tam gdzie intensywne słońce obecne jest przed dłuższą część dnia - dobrze jest zastosować ciemne i nasycone barwy. Mocne światło rozjaśnia kolory, przez co te delikatne tracą swoje walory - wydają się wyblakłe i niedostatecznie wyraziste, natomiast ciemne, rozświetlone słońcem objawiają swoją głębię.

We wnętrzach skierowanych na północ oraz zachód powinniśmy postąpić odwrotnie. Ponieważ brakuje w nich słońca, należy rozjaśnić je odpowiednim kolorem. Najlepiej więc sprawdzą się barwy pastelowe, jasne - pochodne żółtego. Ważną sprawą jest także to, na której kondygnacji mieszkamy.

Czerwona sofa w salonie, na oknach kolorowe rolety
Przez pryzmat. Każdy kolor oddaje bieli kroplę własnego odcienia, dlatego oczekiwany nastrój pomogą nam wykreować właściwie dobrane zasłony i rolety. Tu zagrano vabank, wpuszczając do salonu tęczę. Jej żywioł równoważy mocną czerwień sofy (fot. Mardom)
Fragment ściany w salonie pomalowany na kolor limonkowy
Plastry limonki. Tylko dwa, za to ile w nich mocy. Esencja koloru na białym tle (fot. Dekoral)
Salon urządzony w bieli i szarości przełamany kolorowymi dodatkami
Siła dodatków. Bieli towarzyszy tu równie niekłótliwa szarość, która jeszcze mocniej uwydatnia odcienie oliwki i bakłażana na narzucie i poszewkach poduszek (fot. Rolf Benz)

Na dużych wysokościach przestrzeń za oknami widoczna jest po horyzont, a więc wpływ na odbiór koloru w tych pomieszczeniach będzie miała, oprócz promieni słonecznych, niebieska poświata nieba.

Wracając do cech wzajemnego oddziaływania światła i barw, warto wspomnieć o jeszcze jednym zjawisku - jakim jest kształtowanie przestrzeni pod ich wpływem.

Barwy jasne i pastelowe odbijając światło we wnętrzu, nadają mu wrażenie wielkości i przestronności - dlatego dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Gdy jednak zastosujemy w nich barwy ciemne, to uzyskamy w ten sposób efekt przytulności i intymności.

Wnętrze urządzone w tradycyjny sposób ze ścianami pomalowanymi na błękitny kolor
Zanurzenie w głębinach. Chłodny błękit, podobnie jak biel, wydobywa kształty i akcentuje ich kontury. To doskonałe tło dla tradycyjnych mebli i dekoracji, którym dodaje lekkości i finezji (fot. Dekoria)
W aranżacji wykorzystano czerwień Scooter Red (błyszcząca farba Solo Gloss) i mocny róż Shocking Pink Sweet (matowa farba emulsyjna)
Ognista paleta kolorystyczna marki Crown, czyli czerwienie i róże. W aranżacji wykorzystano czerwień Scooter Red (błyszcząca farba Solo Gloss) i mocny róż Shocking Pink Sweet (matowa farba emulsyjna). (fot. Eksim)
Wnętrze pomalowane w odcieniu z kolekcji Dekoral Fashion, elegancki Aksamitny Burgund i Jedwabny Popiel
Odcienie z kolekcji Dekoral Fashion, elegancki Aksamitny Burgund i Jedwabny Popiel. Hypoalergiczne, szorowalne farby lateksowe Fashion Collection, mają system wydobywający intensywność koloru Active Colour Formula. (fot. Dekoral)

Faktura koloru, czyli kolory na gładkiej i chropowatej powierzchni

Określony kolor także ze względu na rodzaj powierzchni, może występować w różnorodnych odcieniach i przyjmować najrozmaitsze stopnie nasycenia. Powierzchnie chropowate, fakturowe spowodują, że kolor będzie ciemniejszy i mniej intensywny niż w rzeczywistości. Natomiast na gładkich uzyskamy odcień jaśniejszy. Podstawa matowa sprawi, że kolor wyda się cieplejszy, połyskliwa zaś "ochłodzi" go.

Jeżeli na ścianach widoczne są jej niedoskonałości, najlepiej zamaskować je kolorami o niskim nasyceniu. Ciemne barwy źle prezentują się w pomieszczeniach przepełnionych dużą liczbą mebli i różnorodnych dekoracji. Aby mogły zachwycać, wnętrze powinno być urządzone zgodnie z zasadami minimalizmu i zawsze utrzymane w czystości - inaczej będzie przytłaczać.

Kształtowanie przestrzeni za pomocą koloru

Kolor to także sposób na zmianę proporcji pomieszczeń - rzecz jasna chodzi o zmianę wizualną. Długie i wąskie wnętrze skrócimy, przybliżając ciemnym kolorem ścianę o mniejszym wymiarze. Sufit pomalowany żywym - także ciemnym - kolorem sprawi wrażenie niżej położonego. Jeżeli chcemy, aby pomieszczenie wydawało się wyższe, pomalujmy sufit na biało, tak aby kolor ten zachodził około 15 cm na ściany.

Przestrzeń możemy optycznie skorygować także dzięki umiejętnemu wykorzystaniu "temperatury kolorów". Istnieje ogólny podział na barwy zimne i ciepłe. Te pierwsze (zaliczają się do nich zieleń i błękit) wywołują wrażenie przestronności, ciepłe, takie jak żółć, pomarańcz i czerwień przybliżają ściany i duże przedmioty (np. kanapę) do nas.

Wnętrze z zieloną tapetą i marchewkowym siedziskiem
Para z temperamentem. Gdyby oranż i zieleń były o ton ciemniejsze, ich związek nie zdałby egzaminu - zamiast wiosny byłaby ciężkostrawna marchewka z groszkiem, jaką niektórzy z nas pamiętają z przedszkola (fot. Pixers)
Wnętrze pomalowane na pomarańczowo z czerwoną sofą
Zestaw koktajlowy. Energetyczny pomarańcz przyprawiony czerwienią papryczki chili. Biel dodaje im lekkości, wprowadzając do wnętrza niezbędną równowagę (fot. Dekoral)

Wyrazisty dywan też odmieni wnętrze

Kolorystyczną pustkę w pomieszczeniu o jasnych jednorodnych ścianach jest w stanie wypełnić barwny element wyposażenia, może to być na przykład dywan. Wszystko zależy od jego kolorystyki i wzorów. Im bardziej intensywne i różnorodne, tym większa dominacja nad pozostałymi składowymi wystroju. Efekt jest szczególnie interesujący, jeśli dywan ma nieregularny kształt wyraźnie rysujący się na tle podłogi.

Harmonijne połączenie kolorów we wnętrzu

Aby osiągnąć spójność kolorystyczną wnętrza, warto poznać kilka sprawdzonych zasad łączenia kolorów i kilka równie dobrych przepisów na kompozycje kolorystyczno-materiałowe. Dobrze i bezpiecznie jest, kiedy zestawienia kolorów charakteryzują się monochromatycznością (połączeniem różnych tonów tego samego koloru).

Chyba że potrafimy świadomie łączyć kontrastowe barwy - pamiętajmy, że źle stworzony kontrast wywołuje rozdrażnienie i zmęczenie. Jeżeli jednak zdecydujemy się samodzielnie stworzyć kontrastowe kompozycje, dobierzmy kolory o podobnym natężeniu.

Można także skorzystać z prostego przepisu: kolor czerwony dobrze wygląda w sąsiedztwie białego i szarego, ale również grafitowego i stalowego. Dwa ostatnie tworzą ciekawą kompozycję także z niebieskim - choć potęguje to efekt sterylności i chłodu błękitu.

Umiejętne połączenie kolorów we wnętrzu
Umiejętne połączenie kolorów we wnętrzu (fot. B.M. Polska)
Wnętrze w ciepłych kontrastowych barwach, użyto gotowych lateksowych emulsji Deep Tones z kolekcji Dulux Creations, kolory Palona Kawa i Słoneczny Żar
Wnętrze w ciepłych kontrastowych barwach, użyto gotowych lateksowych emulsji Deep Tones z kolekcji Dulux Creations, kolory Palona Kawa i Słoneczny Żar. (fot. Dulux)
W aranżacji wykorzystano tapetę Everyday marki Boras Tapeter w delikatne wzory
Przestrzeń, w której umiejętnie połączono różne odcienie bieli, szarość i kolor drewna. W aranżacji wykorzystano tapetę Everyday marki Boras Tapeter w delikatne wzory. Szer. 53 cm, dł. 10 m. (fot. Boras Tapeter)
Na zdjęciu drewno schłodzone niebiesko-białą pościelą i ręcznie wykonanym dywanem Lousin marki Broste Copenhagen
Charakter i kolor można wprowadzić do wnętrza przez detale. Na zdjęciu drewno schłodzone niebiesko-białą pościelą i ręcznie wykonanym dywanem Lousin marki Broste Copenhagen (wym. 140 x 70 cm). (fot. Scandi Concept)

Równie dobre efekty uzyskamy, stosując się do prostych zasad łączenia kolorów z określonym materiałem. I tak na przykład nowoczesne wnętrze w stylu pop stworzymy, stosując na ścianach mocne barwy i wypełniając przestrzeń meblami o elementach plexi, szklanych, metalowych, a także plastikowych.

Stonowane odcienie fioletu i czerwieni zastosowane w dodatkach i na ścianach w połączeniu z ciemnym drewnem egzotycznym na podłodze i meblach - nadadzą wnętrzu wyraz elegancji, władzy i zamożności. Jeżeli zaś chodzi o połączenia monochromatyczne to dobry efekt daje zestawienie drewna czy lnu z odcieniami beżu.

Jasne, przeszklone drzwi wewnętrzne
Skuteczny mediator. Czy to jasne drewno, czy piaskowy beż - wszystkie one czują się komfortowo w towarzystwie szarości (fot. Invado)
Salon ze ścianami pomalowany na fioletowo
Fiołki i róże. Fiolet łagodzi stresy. Jest też skuteczną receptą na bezsenność, dlatego warto wprowadzić go do sypialni. Koloryści szczególnie polecają go artystom i filozofom, ponieważ wzmacnia ducha i przynosi natchnienie. Róż dodaje mu domowego ciepła (fot. Franc Gardiner)

Zgodnie z tymi zasadami możemy łączyć kolory ścian z kolorem tapicerki, dywanów czy zasłon oraz wszelkich dodatków.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Przy urządzaniu wnętrza przydatne może być tzw. koło barw, które przedstawia wzajemne oddziaływanie na siebie kolorów. Efekty uzależnione są od kilku podstawowych zasad: monochromatyczne pod względem kolorystycznym wnętrze uzyskamy używając różnych odcieni tego samego koloru, harmonijną kompozycję połączenie zapewni wybór kolorów położonych w jednej ćwiartce.

Koło barw (wzornik kolorów)
Wzornik kolorów (koło barw) (fot. Pantone)

Jeżeli zaś chcemy stworzyć ciekawe kontrasty, należy zestawić barwy z przeciwległych części koła; przy czym dobór dwóch kontrastowych kolorów jest nieco łatwiejszy niż połączenie trzech - dobrze gdy w takim układzie w znacznej przewadze występuje barwa jasna.

Aranżacja poddasza: jasna podłoga i wysokie okno w sąsiedztwie rdzawoczerwonej ściany
Rude jest piękne. Jasna podłoga i wysokie okno w sąsiedztwie rdzawoczerwonej ściany gwarantują pogodny nastrój (fot. Fakro)
Wnętrze z jasnymi meblami i ciemnymi ścianami
Szachowa zagrywka. Znakiem firmowym czerni jest elegancja. Warunek konieczny to zrównoważenie bielą lub innym jasnym kolorem (fot. Hülsta)
We wnętrzu ściany pomalowano na szaro, fioletowo i odcień czerwieniu
Trend aranżacyjny przeznaczony jest dla ludzi uwielbiających eksperymenty i szukających przygód. (fot. Śnieżka)
Materiały pochodzą z "Numeru Specjalnego Budujemy Dom - Wnętrza"

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje