PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Farby, emalie, systemy dekoracyjne

Jak wykonać imitację marmuru i stiuku weneckiego we wnętrzach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Od tysięcy lat ludzie upiększają swoje otoczenie. Wraz z rozwojem cywilizacji siedziby ludzkie stawały się coraz bardziej okazałe, co wymagało coraz bogatszej gamy środków i doskonalszych technik. W czasach współczesnych wiele tradycyjnych materiałów wykończeniowych i kunsztownych technik rzemieślniczych zapadło w niepamięć.

Firma Sto postawiła sobie zadanie ożywienia tych ciekawych rozwiązań dekoracji powierzchni poprzez zastosowanie dojrzałych technicznie i ekologicznie produktów w ścisłym powiązaniu z możliwościami współczesnych technik wykonawstwa. Wysokojakościowe produkty Sto z kolekcji StoCalce dają fascynujące możliwości tworzenia wnętrz o niepowtarzalnej atmosferze.

Marmur, wapno i woda - surowce, na których oparte są produkty StoCalce, znane były już w starożytnym Egipcie i Grecji jako konstrukcyjne i dekoracyjne materiały budowlane. W nieco nowszej historii, techniki ich stosowania były dalej rozwijane i udoskonalane, szczególnie w północnych Włoszech, ojczyźnie marmuru karraryjskiego.

Do tej tradycji nawiązują produkty StoCalce, tworząc jedyne w swoim rodzaju możliwości kształtowania powierzchni. Firmie Sto udało się zachować charakter historycznych materiałów budowlanych pomimo jednoczesnego dostosowania do nowoczesnych możliwości wykonawczych.

Estetycznie i funkcjonalnie - system dekoracji wnętrz StoCalce

StoCalce składa się z czterech systemowych produktów podstawowych i jednego uzupełniającego - zestawianych ze sobą na wiele różnych sposobów.

StoCalce Marmorino

StoCalce Marmorino jest czysto mineralną, drobnoziarnistą masą szpachlową na bazie pyłu marmurowego i naturalnych pigmentów. Dzięki szlachetnemu wystrojowi barwnego stiuku i przyjemnemu, odczuwanemu w dotyku chłodowi swej niezwykle gładkiej powierzchni o zróżnicowanym połysku wywołuje wielkie wrażenie doskonałości i optycznej głębi.

Efekt dekoracyjny StoCalce Marmorino
Efekt dekoracyjny StoCalce Marmorino

Do wykonania tej kreacji służy gotowa do użycia pasta, która może być barwiona w kilkuset kolorach. Nakłada się ją na podłoże w kilku fazach, za każdym razem nadając efekt struktury poprzez odpowiednie wygładzanie stalową pacą. Dzięki możliwościom stosowania indywidualnych pomysłów kształtowania powierzchni StoCalce Marmorino, za każdym razem mogą być uzyskiwane niepowtarzalne efekty plastyczne.

StoCalce Veneziano

StoCalce Veneziano, tzw. stiuk wenecki jest mineralną, cienkowarstwową masą szpachlową. Szlachetny kamienny wygląd pokrytej nią płaszczyzny uzyskuje się przez zastosowanie tradycyjnych glin z naturalnie barwionymi pyłami marmuru oraz specjalnej techniki wykonawczej.

Efekt dekoracyjny StoCalce Veneziano
Efekt dekoracyjny StoCalce Veneziano

 

StoCalce Fondo

StoCalce Fondo jest wygładzającą masą szpachlową na bazie mineralnej. Eleganckie, matowe powierzchnie tej powłoki, opartej na mączce wapiennej i marmurowej, mogą być filcowane, gładzone lub dowolnie kształtowane za pomocą narzędzi do modelowania.

Efekt dekoracyjny StoCalce Fondo
Efekt dekoracyjny StoCalce Fondo

Możliwość połączenia ze StoCalce Marmorino i technikami lazurowania pozwala stworzyć jeszcze bardziej różnorodnie ukształtowane powierzchnie.

StoCalce Effetto

Przy zastosowaniu StoCalce Effetto uzyskuje się połączenie mineralnej, matowej powierzchni z dodatkiem cząstek naturalnej, złocistej miki. Pod wpływem promieni światła powstają fascynujące efekty optyczne.

Efekt dekoracyjny StoCalce Effetto
Efekt dekoracyjny StoCalce Effetto

Farba laserunkowa StoLook Lasura

Program uzupełnia farba laserunkowa StoLook Lasura. Jest to barwiona a jednocześnie transparentna powłoka malarska pozwalająca na uzyskanie ciekawego efektu delikatnego, nierównomiernego zabarwienia powierzchni. Malowanie lazurujące wykonuje się przy pomocy pędzla, gąbki lub zwitka tkaniny.

Zastosowanie tej techniki na podłożach o wyraźnej strukturze (np. na tynku modelowanym) w szczególny sposób podkreśla piękno efektu plastycznego a przez nałożenie jej na powierzchnię pokrytą StoCalce Fondo, można nadać ścianie wenecki lub toskański charakter.

 źródło i zdjęcia: Sto