Jak wykonać ścianę z cegiełek za pomocą tynku gipsowego Gamma?

Tynk gipsowy Gamma to wygodny i łatwy w obróbce produkt do ręcznej aplikacji. Jest niezastąpionym sprzymierzeńcem nie tylko w drobnych pracach remontowych, ale z jego pomocą można także wykonać dekoracyjną ścianę imitującą cegły. Jak stworzyć tak efektowny wzór? Wyjaśnimy krok po kroku.

Jak wykonać ścianę z cegiełek za pomocą tynku gipsowego Gamma?
Dolina Nidy Szpache, gładzie, tynki, kleje, grunty
www.dolina-nidy.com.pl
Dolina Nidy Szpache, gładzie, tynki, kleje, grunty
Dane kontaktowe:
41 357 81 00, 41 357 87 00, 0801 101 507
Leszcze 15, 28-400 Pińczów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Cała Gamma zastosowań tynku gipsowego

Gammę od innych tynków gipsowych odróżnia zakres stosowania i sposób aplikacji. Pozostałe produkty przeznaczone są zwykle do narzutu za pomocą agregatu tynkarskiego. Gamma jest tynkiem aplikowanym ręcznie, stosowanym najczęściej do drobnych prac remontowych.

Świetnie sprawdzi się w miejscach, w których należy odtworzyć fragment wyprawy tynkarskiej, np. na ścianie, z której w efekcie skucia płytek ceramicznych odpadł tynk i konieczne jest wyrównanie podłoża, lub do wykończenia ościeży rozkutych podczas wymiany okien czy drzwi.

Gamma, produkowana przez firmę Dolina Nidy, należy do tynków gipsowych, w których zastosowane zostały mineralne wypełniacze, takie jak perlit. Jego zadaniem jest stworzenie porowatej struktury, która pochłania wilgoć i oddaje ją. Tworzy mikroklimat przyjazny i zdrowy dla człowieka.

Dodatkowo taka porowata struktura, w połączeniu ze spoiwem gipsowym, tworzy bardzo trwałą powierzchnię. Działa w sposób podobny do szczelnie zamkniętego worka wypełnionego piłeczkami tenisowymi - pomiędzy nimi są wolne przestrzenie, ale nie da się go przełamać.

Warstwa tynku wykazuje korzystne parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej.

Produkt odznacza się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Powierzchnia gotowego tynku jest równa, gładka, twarda i stanowi doskonałe podłoże pod malowanie, tapetowanie lub układanie okładzin ceramicznych.

Prosty i szybki w aplikacji tynk

Tynk Gamma może być nanoszony zarówno na ściany, jak i na sufity, w pomieszczeniach o normalnej wilgotności powietrza, ale także w kuchniach i łazienkach. Można go zastosować na wszystkich typowych podłożach budowlanych.

Dużym walorem tynku gipsowego Gamma jest optymalny czas obróbki, zapewniający komfortowy czas pracy i szybki postęp realizacji projektu. W przypadku tynków maszynowych czas ten musi być średnio dwukrotnie dłuższy.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że najdłuższy czas potrzebny jest do przygotowania gotowej zaprawy tynku cementowo-wapiennego. W tym wypadku wymaga to również znacznie większych nakładów pracy. Obróbka tynku Gamma nie jest pracochłonna.

Ściana o wzorze cegieł – jak wykonać ją z tynku Gamma?

Ściany z cegieł lub z paneli imitujących cegły są wnętrzarskim ever greenem. Zawsze modne, pasują niemal do każdego stylu. Zwykle, aby uzyskać taki efekt, trzeba ponieść dość spore koszty - w ekonomicznym wariancie - 1m² gotowego wyrobu imitującego cegłę kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Tymczasem z tynku Gamma taką ścianę z cegiełek można wykonać samodzielnie, podstawowymi narzędziami, za ułamek tej ceny.

Pokazujemy, jak krok po kroku wykonać ścianę z tynku gipsowego Gamma.

Krok pierwszy
Krok pierwszy: tynk gipsowy Gamma należy rozrobić (w proporcji ok. 12,8 l wody na 20 kg opakowanie produktu). Zaprawa musi mieć odpowiednią konsystencję, tzn. taką, aby nie spływała nam z narzędzi.

 

Krok drugi
Krok drugi: gotową masę możemy nałożyć za pomocą długiej pacy ze stali nierdzewnej. Grubość nałożonej warstwy powinna wynosić 10-15 mm, tak aby w dalszych etapach prac możliwe było wycięcie zagłębień imitujących spoiny.

 

Krok trzeci
Krok trzeci: na powierzchni tynku należy wykreować wstępną fakturę postarzanej cegły. Można ja wykonać za pomocą pacy tynkarskiej.

 

Krok czwarty
Krok czwarty: powstaje efekt faktury postarzanej cegły.

 

Krok piąty
Krok piąty: rozmierzamy i zaznaczamy przebieg poziomych spoin cegiełki.
Krok szósty
Krok szósty: wycinamy poziome zagłębienia imitujące spoiny.
Krok siódmy
Krok siódmy: do wycięcia zagłębień używamy ostrego narzędzia.
Dolina Nidy, imitacja cegły z ręczneg otynku gipsowego
Krok ósmy: podobnie postępujemy ze spoinami pionowymi. Należy zacząć od zwymiarowania i zaznaczenia. 
Krok dziewiąty
Krok dziewiąty: wykonujemy pionowe nacięcia - musimy pamiętać o przesunięciu (o 0,5 cegły). 
Krok dziesiąty
Krok dziesiąty: za pomocą zwilżonego pędzla możemy dodatkowo wygładzić powierzchnię spoin.
Krok jedenasty
Krok jedenasty: gotowe! Tak wygląda powierzchnia ściany z wykonaną cegiełką z tynku gipsowego Gamma. Ścianę można również pomalować

Źródło i zdjęcia: Dolina Nidy