PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Elewacje

Jak i czym skutecznie zabezpieczyć płytki ceglane przed zabrudzeniami i uszkodzeniami?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Każdy rodzaj płytek ściennych i elewacyjnych można, a nawet należy zabezpieczyć przed wnikaniem kurzu, odpadaniem luźnych elementów, zabrudzeniami, zarysowaniami itp. Impregnacja ułatwia pielęgnację okładziny w późniejszym okresie użytkowania, ogranicza w pewnym stopniu niebezpieczeństwo powstawania uszkodzeń mechanicznych, umożliwia zastosowanie tych materiałów dekoracyjnych w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych w specyficznych warunkach - np. w kuchni,  łazience, ciągach komunikacyjnych.

Jakimi środkami zabezpieczyć płytki ceglane?

Na rynku dostępnych jest wiele środków które możemy zastosować, są to najczęściej  różnego rodzaju grunty i impregnaty. Przy wyborze odpowiedniego środka należy wziąć  pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim materiał z którego wykonane są cegiełki, następnie miejsce, w którym tego rodzaju okładzina będzie zamontowana - czy jest to ściana w kuchni, w pobliżu miejsca, gdzie są przygotowywane posiłki, czy będzie to łazienka i ścianka będzie często narażona na działanie wody, mydła itp. czy  będzie to wspomniany salon. 

Mat czy połysk - który efekt będzie wskazany?

Ze względu na efekt końcowy, możemy uzyskać powierzchnię matową lub z połyskiem. Należy zwrócić szczególną uwagę na tę kwestię ponieważ po zabezpieczeniu na powierzchni tworzy się dosyć twarda i śliska warstwa często uniemożliwiająca usuniecie wcześniejszych zabrudzeń lub ewentualne przemalowanie ściany i można powiedzieć że jest to główna wada zastosowania tego rodzaju zabezpieczenia.

Fragment ściany z lewej strony został zabezpieczony preparatem dającym efekt mokrej powierzchni. fot. Elkamino Dom
Fragment ściany z lewej strony został zabezpieczony preparatem dającym efekt mokrej powierzchni. fot. Elkamino Dom

Zazwyczaj środki tzw. matowe nie dają tak dobrego zabezpieczenia jak te nadające powierzchni połysk.

Ściana zabezpieczona preparatem matowym. fot. Elkamino Dom
Ściana zabezpieczona preparatem matowym. fot. Elkamino Dom

Jak nakładać impregnat - pędzlem czy natryskowo?

Większość  preparatów można stosować poprzez nakładanie natryskowe, jest to najlepszy sposób, ze względu na nierówna powierzchnię a także równomierne pokrycie. Stosowanie np. pędzla może spowodować powstanie śladów na powierzchni, szczególnie gdy ściana nie jest dostatecznie odkurzona.

Dobrze jest wykonać próbę na małej powierzchni. Przy preparatach matowych przy kilkukrotnym czasem nawet dwukrotnym naniesieniu może wystąpić efekt połysku, a także przyciemnienie powierzchni.

Autor: Inż. Robert Świerżewski

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: Elkamino Dom