PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy elewacyjne

Cegła we wnętrzach - fakty i mity

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Zastanawiacie się, czy do Waszego domu, a dokładniej do preferowanego stylu i kolorystyki, pasuje cegła? Szukacie informacji dotyczących tego, czy łatwo wyłożyć nią ściany? Być może widzieliście ją u kogoś i nie chcecie się powtarzać? Jeśli myśleliście o ceglanych ścianach, ten przewodnik po najczęściej artykułowanych wątpliwościach powinien nieco rozjaśnić Wam w głowach.

  1. Cegła jest za ciężka i za gruba

Zacząłem od tego zarzutu, aby od razu wyjaśnić, że żeby na ścianie mieć cegły, nie trzeba… kłaść cegieł. Proponowane obecnie płytki zarówno pod względem wizualnym jak i teksturowym do złudzenia przypominające stare cegły, a są przy tym cieńsze i lżejsze. Przykładowo jeden m2 płytek stara cegła ścienna marki Elkamino waży ok. 20 kg.

  1. Cegła jest czerwona

Czerwony jak cegła… - śpiewał swego czasu Ryszard Ridel, nieodżałowany wokalista Dżemu. I rzeczywiście, cegła najczęściej ma właśnie taki kolor, choć jej odcień - od pomarańczu do brązu - zależy od gatunku glinki i stopnia jej wypalenia. Tyle cegła.

Wzór starej płytki w nowoczesnym wydaniu - Płytka Milanowska w kolorze beżowo-brązowym. fot. Elkamino Dom
Wzór starej płytki w nowoczesnym wydaniu - Płytka Milanowska w kolorze beżowo-brązowym. fot. Elkamino Dom

Natomiast płytki o wyglądzie cegieł mogą mieć szereg innych barw - białą, szarą, żółtą, beżową, beżowo-brązową, grafitową, antracytową, ecru a nawet czarną. Poza farbą - niewiele materiałów daje nam tak szeroki wybór. O tym, jak wyglądają poszczególne modele, przekonać się można na stronie producenta, firmy Elkamino.

Stara Cegła Brązowa - wzór starej oryginalnej XIX-wiecznej cegły w kolorze brązowym. fot. Elkamino Dom
Stara Cegła Brązowa - wzór starej oryginalnej XIX-wiecznej cegły w kolorze brązowym. fot. Elkamino Dom
  1. Cegła nadaje się tylko do stylów industrialnego lub rustykalnego

Temu mitowi pragniemy z całą stanowczością zaprzeczyć! Mamy na to sporo dowodów. Przede wszystkim, w ofercie Elkamino dostępne są modele wzorowane na starej cegle angielskiej, a ta świetnie pasuje do stylu kolonialnego. Z kolei stara cegła szara bądź antracytowa, znakomicie uzupełnią wszelkie nowoczesne style oparte na minimalizmie.

Dodajmy do tego starą cegłę ecru lub białą - kolory kochające drewno, metal, szkło i styl skandynawski. Zresztą, równie dobrze poczują się w pełnym blasku otoczeniu glamour lub przywodzącej na myśl wakacje aranżacji New Hampton.

Stara Cegła Biała - wzór starej oryginalnej XIX-wiecznej cegły w kolorze białym. fot. Elkamino Dom
Stara Cegła Biała - wzór starej oryginalnej XIX-wiecznej cegły w kolorze białym. fot. Elkamino Dom

Nie zapominajmy też, że czerwień bardziej tradycyjnych modeli ma dużo ciekawych odcieni, które mogą tworzyć urocze wzory. W bogatej gamie płytek wzorowanych na starych cegłach znajdują się także wzory włoskie, nawiązujące do kolorów antycznych budowli.

Stara Cegła Staropolska Bielona. fot. Elkamino-Dom
Przepiękna cegła Staropolska bielona. fot. Elkamino-Dom

Ten wzór można z powodzeniem zestawić z nowoczesną wariacją na temat stylu wiejskiego, pasującego do każdej, nawet całkiem współczesnej kuchni. Równie ciekawie wyglądać tam będzie przepiękna cegła Staropolska bielona. Odpowiedź nasuwa się więc sama - cegła we wnętrzach nie musi i nie powinna się kojarzyć wyłącznie ze stylem rustykalnym.

  1. Mój znajomy ma takie płytki - nie chcę się powtarzać

Cóż, takie, czyli jakie? Na stronie Elkamino znaleźć można ponad 100 wzorów płytek. Trudno tu o powtarzalność. Każdy ze wzorów do złudzenia przypomina oryginalną XIX-wieczną cegłę z charakterystycznymi rysami, wyżłobieniami i wyszczerbieniami - a jednak modele znacznie się od siebie różnią. Każdy znajdzie swój, niepowtarzalny wzór. A przynajmniej - warto spróbować.

  1. Pomiędzy płytkami trzeba kłaść fugę

I tak, i nie. Płytki dekoracyjne imitujące cegłę można układać bez fugi, przy czym ze względu na naturalne ich nierówności trzeba się liczyć z tym, że powstaną między nimi niewielkie szczeliny. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wykonanie elewacji z takiego materiału, producent zdecydowanie zaleca układanie płytek z fugą.

  1. Cegła się szybko brudzi - trzeba ją impregnować

Ok, ceglane płytki warto zaimpregnować w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia, takich jak kuchnia czy korytarz. Jednak w pozostałych miejscach nie jest to konieczne. Sam proces impregnacji też nie jest trudny czy długotrwały. Na ułożone i zafugowane płytki wystarczy nałożyć preparat zabezpieczający.

  1. Płytki trudno się układa

Jeśli wynajmiecie ekipę remontową - poradzi sobie z tym bez trudu. Ba, jeśli sami chcecie zmierzyć się z tym zadaniem, również nie powinniście na nim polec. Nawet ktoś, kto nigdy wcześniej nie kład tego typu płytek, powinien sobie z ich montażem poradzić samodzielnie. Na stronie producenta, firmy Elkamino znaleźć można pomocny film instruktażowy.

Co istotne, płytki można docinać za pomocą tarcz do kamienia lub betonu. Można także zarysować lub nadciąć płytkę od lewej strony i przełamać, dzięki czemu uzyskamy bardziej naturalna krawędź.

Kleić płytki należy na powierzchnię suchą, czystą i odtłuszczoną. Jeśli zamierzamy okleić ścianę z dylatacją, należy w tym samym miejscu zdylatować okładzinę, a następnie zagruntować powierzchnię.

  1. Płytki nadają się tylko na ściany

Firma Elkamino ma w swojej ofercie także płytki o wyglądzie starej cegły przeznaczone na taras i podłogę. Są nie tylko piękne, ale także trwałe i solidne.

Płytki Stara Cegła Kafel naturalny przeznaczone są do wykładania podłóg, tarasów, schodów. fot. Elkamino Dom
Płytki Stara Cegła Kafel naturalny przeznaczone są do wykładania podłóg, tarasów, schodów. fot. Elkamino Dom
  1. OK, ale płytki na podłodze są trudne w utrzymaniu

Zdecydowanie - nie. Wystarczy je czyścić wodą, a najlepsze rezultaty daje zastosowanie myjki ciśnieniowej. Płytki ceglane nie wchłaniają zanieczyszczeń, a jeśli dodatkowo je zaimpregnujemy, będą się świetnie prezentować przez bardzo długi czas.

  1. Płytki imitujące cegłę nadają się tylko do wnętrz

Choć w tym poradniku skupiliśmy się głównie na wnętrzach, tym wszystkim, którzy zakochają się w płytkach starej cegły firmy Elkamino możemy z czystym sumieniem powiedzieć - nie ograniczajcie się. Wyjdźcie z nimi również przed dom.

 

Płytki Stara Cegła Angielska Szara znakomicie prezentują się na elewacji budynku - nawet w strefie najbardziej narażonej na zabrudzenia. fot. Elkamino Dom
Płytki Stara Cegła Angielska Szara znakomicie prezentują się na elewacji budynku - nawet w strefie najbardziej narażonej na zabrudzenia. fot. Elkamino Dom

Płytki Elkamino są odporne na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne.  Świetnie sprawdzą się np. na tarasach i schodach. Warto też zapoznać się z ofertą płytek dekoracyjnych elewacyjnych oraz cegły gotyckiej. Płytki imitujące cegłę będą sprawiać wrażenie, jakby miały 100 lat, a przy tym są trwałe i cieńsze od cegły. A wyglądają dokładnie jak ona.

źródło i zdjęcia: Elkamino Dom

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum