Dobudowa wiatrołapu - cztery rozwiązania. Formalności

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Dobudowa wiatrołapu - cztery rozwiązania. Formalności

Choć wiatrołap pełni w domu rolę śluzy chroniącej wnętrze przed falami zimnego powietrza, niektórzy inwestorzy rezygnują z tego pomieszczenia. Taka decyzja nie jest jednak nieodwołalna. Co można zrobić, jeśli po pewnym okresie użytkowania domu stwierdzimy, że wiatrołap jest nam niezbędny?

Jaka jest definicja wiatrołapu?

Wiatrołap to pomieszczenie usytuowane między drzwiami wejściowymi a tymi prowadzącymi do części mieszkalnej. Jego najważniejszym zadaniem - jak sama nazwa wskazuje - jest zatrzymywanie wiatru wpadającego do domu. Stanowi też barierę dla zimna i wilgoci oraz bufor, w którym zostaje brud naniesiony z zewnątrz. Tu również zostawiamy obuwie, wierzchnie okrycia i parasole. Jeśli pozwala na to miejsce, w wiatrołapie można urządzić niewielką garderobę, przechowywać rower lub dziecięcy wózek.

Wiatrołap to także zapora chroniąca prywatność domowników przed ciekawskim wzrokiem listonoszy, kurierów, inkasentów itp. Jest też często wygodnym łącznikiem pomiędzy domem a garażem czy pomieszczeniem gospodarczym. Może również służyć jako poczekalnia, gdy w domu jest gabinet, w którym przyjmuje się pacjentów lub interesantów i istnieje potrzeba oddzielenia go od części mieszkalnej.

Mimo niewątpliwych zalet, nie we wszystkich polskich domach zaprojektowano wiatrołapy. Zgodnie z Rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest to element nieobowiązkowy ("Wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu".).

Część inwestorów rezygnuje z niego świadomie, inni nabywają dom, w którym takiej funkcji nie przewidziano. Jeśli uznamy, że wiatrołap jest nam niezbędny, możemy w dość prosty sposób przebudować strefę wejściową. Opisujemy cztery popularne rozwiązania.

Cztery pomysły na wiatrołap

Projekt wyjściowy I
Projekt wyjściowy I
Projekt wyjściowy II
Projekt wyjściowy II

1) Wygospodarowanie miejsca w domu (projekt wyjściowy I).

Dobudowa wiatrołapu w miejscu holu wejściowego - schemat
To rozwiązanie najmniej kłopotliwe i najprostsze do realizacji. Hol wejściowy zabudowano na wysokości wejścia do salonu lekką ścianą, w którą wstawiono drzwi wewnętrzne. Przez wiatrołap wchodzi się też do pomieszczenia gospodarczego. Powierzchnia domu nie zmieniła się.

2) Dobudowa wiatrołapu (projekt wyjściowy I).

Wiatrołap w formie dobudówki - schemat
Najpopularniejszym sposobem jest wzniesienie wiatrołapu w formie przybudówki. W tym przypadku zdecydowano się na budowę solidnej, murowanej konstrukcji, choć do wyboru jest także np. lekkie pomieszczenie z drewna lub przeszklenie, opierające się na profilach z PVC lub aluminium. Takie rozwiązanie pozwala zyskać kilka metrów kw. powierzchni użytkowej.

3) Osłonięcie strefy wejściowej ścianą (projekt wyjściowy I).

Dobudowana ściana zewnętrzna osłaniająca strefę wejściową - schemat
Do istniejącego domu dobudowano ścianę w kształcie litery "L". To alternatywne rozwiązanie dla każdego, kto nie chce wznosić zamkniętego wiatrołapu. Konstrukcja nie daje co prawda pełnej ochrony, ale zapewnia strefie wejściowej minimalne zabezpieczenie przed wiatrem.

4) Zabudowanie podcienia (projekt wyjściowy II).

Wiatrołap w miejscu podcienia - schemat
W linii frontowej elewacji wzniesiono przegrodę, w którą wstawiono drzwi zewnętrzne i okno. Zastosowanie podobnych jak przy wznoszeniu domu materiałów pozwoliło na idealne wkomponowanie nowego pomieszczenia w bryłę.
Wybudowany wiatrołap jest wystarczająco duży, aby ustawić w nim szafę i przechowywać rower czy wózek. Ten wariant jest dobrym rozwiązaniem, gdy dom ma podcień, a warunki zabudowy nie pozwalają na rozbudowę przekraczającą linię elewacji.

Przykłady dobudowy wiatrołapu

Popularnym sposobem na utworzenie wiatrołapu jest zabudowa podestu wejściowego i schodów (fot. Adam Nawrot - Żary)
W tej inwestycji projekt przebudowy strefy wejściowej objął m.in. zasłonięcie drzwi efektowną ścianą (fot. Marta Cukierska-Głodny Pracownia Projektowa)
Etapy dobudowy wiatrołapu w miejscu daszka (fot. One 2 Architekci/www.one2.com.pl)

Dobudowa wiatrołapu - o tym trzeba pamiętać

Decydując się na dobudowę wiatrołapu, warto mieć na uwadze kilka wskazówek:

Fundament. Powinien być solidny, dobrze zaizolowany i koniecznie oddzielony od istniejącego budynku ok. 2-centymetrową dylatacją, wypełnioną elastycznym materiałem. Bez takiego rozwiązania połączenie, na skutek pracy dwóch budowli, mogłoby ulec zniszczeniu. Wybierając lekką konstrukcję z drewna, PVC lub aluminium, profile konstrukcyjne należy mocować bezpośrednio do ścian budynku, a nie do warstwy ociepleniowej.

Rozmiar. Niektórzy inwestorzy traktują wiatrołap jak zło konieczne, dlatego przeznaczają na ten cel minimalną powierzchnię. W efekcie zdarza się, że w takim pomieszczeniu, przy otwartych drzwiach, mieści się zaledwie jedna osoba. To bardzo uciążliwe i przywodzi na myśl ciasnotę z bloków mieszkalnych. Oczywiście wiatrołap nie może być też zbyt obszerny - najczęściej ma on więc od 2 do 7 m² powierzchni.

Architektura. Dobudowa wiatrołapu wiąże się z ryzykiem, że nie będzie on pasował do istniejącej bryły budynku. Dlatego warto dokładnie omówić z architektem warunki, jakie musi spełnić to pomieszczenie, aby było spójne z wybudowanym wcześniej domem. Przede wszystkim należy zachować jednolity styl. Nowoczesny dom - nowoczesny wiatrołap; klasyczna bryła - wiatrołap w tradycyjnym stylu. Dobrze też zastosować podobne materiały wykończeniowe i kolorystykę. Nowe pomieszczenie należy również pokryć tym samym materiałem, co dach całego domu, a kolor drzwi i okien dopasować do pozostałych elementów stolarki na elewacji.

Ochrona przed deszczem i śniegiem. Projektując wiatrołap, należy pamiętać o zabezpieczeniu drzwi wejściowych przed opadami atmosferycznymi. Ochronę zapewni zadaszenie lub okap.

Wentylacja. Czy jest potrzebna w wiatrołapie? Wszystko zależy od jego konstrukcji, rozmiarów i przeznaczenia. Jeśli zdecydujemy się na lekką, drewnianą dobudówkę, która będzie pełnić rolę wyłącznie śluzy termicznej, z wentylacji można zrezygnować. Będzie ona jednak niezbędna (przynajmniej wywiew) w wiatrołapie murowanym, szczególnie, gdy przewidujemy w nim miejsce na garderobę.

Ogrzewanie. Analogicznie jest z ogrzewaniem. Można sobie wyobrazić nieogrzewany wiatrołap z drewna czy profili PVC, ale już nie solidną, murowaną konstrukcję, którą należy chronić przed przemarzaniem. To także kwestia komfortu. W takim pomieszczeniu najczęściej zostawiamy buty czy mokrą odzież, dlatego warto stworzyć tam warunki, które pozwolą na ich schnięcie. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego, które bardzo dobrze rozprowadza ciepło.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Lepiej wybrać instalację elektryczną, a nie wodną, która może zamarznąć i ulec rozsadzeniu podczas dłuższej nieobecności domowników. Jeśli ten typ ogrzewania nie jest zainstalowany w istniejącym domu, można zdecydować się na montaż grzejników rurowych, przeznaczonych specjalnie do przedpokojów i wiatrołapów. Charakteryzują się pionowymi rurami i wieszakami, na których bardzo szybko schną przemoczone kurtki.

Przeszklenia. Przebywanie w wiatrołapie pozbawionym dopływu naturalnego światła nie należy do przyjemności, warto więc zadbać o jego doświetlenie. Jak w każdym pomieszczeniu, i tu przyda się przynajmniej jedno okno. Jeśli nie da się go wstawić, można zamontować przeszklone drzwi, przez które będą wpadały promienie słońca.

Wiatrołap można doświetlić, montując drzwi z przeszkleniem (fot. Hörmann)
Wiatrołap można doświetlić, montując drzwi z przeszkleniem (fot. Hörmann)

Czystość. Wiatrołap służy m.in. do zatrzymywania brudu nanoszonego z zewnątrz. Jest więc wyjątkowo narażony na gromadzenie się nieczystości. Jeśli dom wyposażony jest w instalację centralnego odkurzania, warto w przedsionku zamontować automatyczną szufelkę. To rodzaj gniazda ssącego umieszczonego na wysokości posadzki, które zasysa wmiatany szczotką piasek i inne zabrudzenia.

Dobudowa wiatrołapu - niezbędne formalności

Każda robota budowlana, w wyniku której następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu, wymaga pozwolenia na budowę. Dlatego decydując się na dobudowę wiatrołapu, musimy w wydziale architektury starostwa powiatowego złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Dołączamy do niego projekt wykonany przez architekta, który dokonuje niezbędnych wyliczeń po zapoznaniu się z konstrukcją istniejącego budynku. Przy rozbudowie domu trzeba też pamiętać o zachowaniu minimalnej odległości od granicy działki sąsiada. To 3 m w przypadku wznoszenia ściany bez otworów lub 4 m przy budowie ściany z drzwiami lub oknem.

Konstrukcję dobudowywanego wiatrołapu z profili aluminiowych lub z PVC należy mocować bezpośrednio do ściany budynku, a nie do warstwy ociepleniowej (fot. PPHU Komsta)
Konstrukcję dobudowywanego wiatrołapu z profili aluminiowych lub z PVC należy mocować bezpośrednio do ściany budynku, a nie do warstwy ociepleniowej (fot. PPHU Komsta)

Ile zapłacimy za dobudowę wiatrołapu?

Koszt dobudowania wiatrołapu do istniejącego domu jest trudny do oszacowania, ponieważ zależy od wielu czynników: powierzchni planowanego pomieszczenia, zastosowanych rozwiązań i regionu, w którym będzie wznoszony. Orientacyjnie można przyjąć, że za 1 m² powierzchni w stanie surowym zapłacimy od 500-900 zł (lekkie konstrukcje przeszklone z PVC lub drewna) do 1000-3000 zł (wiatrołap murowany). Na projekt wydamy dodatkowo ok. 400-700 zł.

Norbert Skupiński

Zdaniem naszych Czytelników

Zależy od zakresu robót - obudowa może wymagać zgłoszenia.

time image

Gość Miki

30 Maj 2020, 07:22

Czy musze miec pozwolenie na podtawienie wiatrolapu z pvc na istniejacym juz ganku

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje