Jak dobudować dom do istniejącego budynku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2011-05-04 09:01:53
Jak dobudować dom do istniejącego budynku?

Będę się „doklejał” do stojącego już domu, który jest częściowo podpiwniczony. Od strony gdzie chcę budować jest fundament schodkowy. Zanim wybiorę się do projektanta, chcę się zorientować jakie są możliwości rozbudowy, tak by nie naruszyć stateczności sąsiedniego budynku. Najchętniej zrobiłbym dom całkowicie podpiwniczony, ale czy to dopuszczalne? I jak powinna wyglądać dylatacja fundamentu, bo przecież każdy fundament będzie inaczej osiadał?

Odpowiedź eksperta: Dostawienie domu do istniejącego już budynku wymaga wykonania badań gruntowych oraz zbadania konstrukcji sąsiadujących fundamentów i przenoszonych na grunt obciążeń. Pozwoli to na zaprojektowanie odpowiednich fundamentów nowego domu, jak też na opracowanie sposobu ich wykonania.

 

W przypadku częściowego podpiwniczenia w sąsiednim domu i schodkowego fundamentowania, istotne jest zapewnienie w dostawianym budynku dostatecznej wytrzymałości ścian piwnicy na parcie boczne. Część niepodpiwniczona wywiera powiem nacisk poziomy spowodowany wypieraniem gruntu, który musi być zrównoważony odpowiednio stabilną ścianą piwnicy drugiego domu.

 

Podstawowym problemem będzie zapewnienie dostatecznego podparcia na czas prowadzenia robót fundamentowych, gdyż odkopanie fundamentów poniżej poziomu ich posadowienia grozi zawaleniem się budynku. W opisanej sytuacji najprostszym rozwiązaniem będzie odwzorowanie w lustrzanym odbiciu fundamentów schodkowych sąsiada i zrezygnowanie z pełnego podpiwniczenia, przy czym roboty powinny być prowadzone odcinkami i po stwardnieniu betonu natychmiast obsypane ubitym gruntem.

Jeśli nowy budynek ma być podpiwniczony, to najbezpieczniej będzie stworzyć lustrzane odbicie istniejącego fundamentu schodkowego
Jeśli nowy budynek ma być podpiwniczony, to najbezpieczniej będzie stworzyć lustrzane odbicie istniejącego fundamentu schodkowego

Redakcja BD

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny