Budowa ogrodu zimowego - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Budowa ogrodu zimowego - krok po kroku

Zaczynamy budowę naszego ogrodu. W zależności od wybranej lokalizacji, możemy wykorzystać istniejącą płytę tarasową lub posadowić nowy fundament.

Budowa ogrodu zimowego zamiast tarasu

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zagospodarowanie obecnego tarasu pod budowę ogrodu zimowego to idealne rozwiązanie, które skróci czas budowy. Niestety w praktyce bardzo często konieczne są liczne poprawki adaptacyjne istniejącego podłoża, montaż konstrukcji komplikuje się, a ryzyko powstania nieszczelności rośnie. Taka opcja ogranicza także możliwości wyboru bryły ogrodu. Na wszystko jest jednak sposób.

Gdy jest nierówno, zastosować możemy belkę podwalinową (np. z twardego i dobrze zaimpregnowanego drewna lub profilu aluminiowego). Takie rozwiązanie ułatwi postawienie głównej konstrukcji ogrodu zimowego. Inny problem, czyli naturalny spadek, który zapewnia odprowadzanie wody opadowej z tarasu, rozwiążemy przez wykonanie obróbek w kolorze konstrukcji tarasu.

Gdy taras jest za mały, trzeba będzie go powiększyć przez posadowienie dodatkowego fundamentu lub cokołu. Jeśli poziom tarasu jest obniżony w stosunku do poziomu podłogi domu, to jest szansa na dołożenie warstw izolacyjnych. W innym przypadku konieczne będzie skucie tarasu, aby możliwe było położenie izolacji przeciwwilgociowej i minimum 5 cm styroduru.

Montaż szkieletu ogrodu zimowego Montaż szkieletu ogrodu zimowego
Montaż szkieletu ogrodu zimowego to praca zespołowa. Posadowienie prostych konstrukcji trwa do 3 dni. Poszczególne profile skręca się łącznikami, właściwymi dla danego materiału konstrukcyjnego (fot. Kwadrum)

Nowy fundament ogrodu zimowego

To element, który ma być solidny nie tylko ze względu na działanie czynników zewnętrznych, ale także z powodu obciążeń składowych samej konstrukcji ogrodu.

Dla przykładu - ogród o wymiarach 5 x 8 m (powierzchni 40 m2) musi wytrzymać obciążenie ok. 4 ton: profili - ok. 1500 kg (profile aluminiowe) i szyb - 2500 kg (szkło zespolone: ściany 4/16/4, dach 4,4/16/6).

Stosuje się dwa rodzaje fundamentów pod ogrody zimowe: ciągły-liniowy po obrysie ogrodu zimowego; stopy fundamentowe w miejscu mocowania słupów przenoszących główne obciążenie, a między nimi podmurówkę np. z prefabrykatów. Żadnego z tych rozwiązań nie należy łączyć bezpośrednio z domem.

Fundamenty obu konstrukcji trzeba przedzielić ok. 2 cm szczeliną dylatacyjną,wypełnioną elastycznym materiałem, na przykład paskiem styropianu. Dzięki temu - jeśli nowy fundament zacznie osiadać - będzie mniejsze ryzyko, że popęka. Fundament (bez względu na rodzaj) musi spełniać parametry przewidziane w projekcie. Ma być odpowiednio wytrzymały, aby przenosić obciążenia konstrukcyjne oraz wywołane przez czynniki zewnętrzne. Ponadto trzeba ocieplić go warstwą styropianu i oddzielić od konstrukcji nadziemnej izolacją przeciwwilgociową (przeważnie różnego rodzaju folią).

Fundament powinien wystawać co najmniej 15 cm nad ziemię, aby krople deszczu odbijające się od ziemi lub chodnika nie zachlapywały ścian ogrodu. Bardzo dobrze zapobiega temu ułożona wokół oranżerii warstwa drobnych kamyków lub żwiru, przez którą woda deszczowa będzie bez przeszkód spływać do gruntu.

Etap szklenia konstrukcji Etap szklenia konstrukcji
Etap szklenia konstrukcji (fot. Kwadrum)

Połączenie ogrodu zimowego ze ścianą domu

Zamówiony materiał do budowy ogrodu zimowego dostarczany jest w postaci częściowo zmontowanych ram z przyciętych na wymiar profili konstrukcyjnych. Muszą być one mocowane bezpośrednio do ścian budynku, nigdy do warstwy ociepleniowej. Dlatego fragmenty wełny lub styropianu trzeba będzie usunąć w miejscach połączeń. Te wykonuje się za pomocą dybli ze stali nierdzewnej.

Połączenia ze ścianą wypełnia się pianką poliuretanową. Na styku dachu ogrodu ze ścianą (lub ścianami) domu wykonuje się obróbki blacharskie. Profile na konstrukcję ogrodu mogą być drewniane, aluminiowe lub z PVC. Taka jest obecna oferta rynkowa, dawniej w sprzedaży dostępne były także profile stalowe, ale z powodu słabych parametrów cieplnych i podatności na korozję nie są już popularne.

Obróbki blacharskie wykonuje się na samym końcu - po postawieniu i zamocowaniu konstrukcji ogrodu zimowego Obróbki blacharskie wykonuje się na samym końcu - po postawieniu i zamocowaniu konstrukcji ogrodu zimowego
Obróbki blacharskie wykonuje się na samym końcu
- po postawieniu i zamocowaniu konstrukcji ogrodu zimowego (fot. Kwadrum)

Przeszklenia ogrodu zimowego

Okno dachowe otwierane uchylnie za pomocą teleskopowego przedłużacza
Okno dachowe otwierane uchylnie za pomocą teleskopowego przedłużacza
(fot. Filplast)

Czas wypełnić powstały szkielet. Do szklenia ogrodów zimowych wykorzystuje się szyby zespolone, zbudowane z dwóch tafli szkła, wypełnionych gazem szlachetnym. Podstawową właściwością, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest współczynnik przenikania ciepła U. Zespolone szyby jednokomorowe mają współczynnik U = 1,1-1,3 W/(m2•K), natomiast dwukomorowe (3-szybowe) osiągają 0,6-0,8 W/(m2•K).

Żeby wnętrze ogrodu zimowego nie przegrzewało się, szyby powinny mieć powłokę refleksyjną, odbijającą promienie słoneczne lub szkło, z którego zostały wykonane, powinno być barwione w masie (typu antisol). Ochronę przed przegrzewaniem ogrodu latem zapewnią także osłony okienne. Najskuteczniejsze jest zastosowanie markiz rolowanych nad szklaną płaszczyzną dachu, osłony wewnętrzne dają znacznie mniejszy efekt ochrony cieplnej.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dach ogrodu zimowego narażony jest na mechaniczne uszkodzenia, spowodowane np. uderzeniami spadających konarów drzew czy kul gradowych. Dlatego najkorzystniej, gdy oszklenie jest ze szkła hartowanego lub laminowanego, które - dzięki umieszczonej między taflami folii - nie rozsypie się przy stłuczeniu. Jeśli powyżej ogrodu zimowego znajduje się połać dachowa, z której mogą spadać zimą płaty śniegu, to konieczne jest zamontowanie na tej połaci płotków przeciwśniegowych.

Wentylacja ogrodu zimowego

Jednym z rozwiązań, zapewniającym wymianę powietrza w ogrodzie zimowym, są nawiewniki. Dopływ świeżego powietrza powinien być umieszczony przy podłodze, natomiast ujście zużytego - w najwyższym punkcie ogrodu przy kalenicy dachu. Niektórzy producenci oferują profile wentylowane, które są wyposażone w niewielkie szczeliny.

Rozszczelnienia powinny być ruchome i reagować automatycznie na zmianę temperatury oraz wilgotności powietrza. Można skorzystać także z wentylacji dachowej - czyli przesuwanych w prowadnicach lub uchylanych okien dachowych. Obsługuje się je ręcznie za pomocą teleskopowego przedłużacza, sterownikami elektrycznymi lub automatycznie.

Niektóre firmy oferują systemy klimatyzacyjne. Są one jednak dość drogie, a ich zastosowanie jest uzasadnione właściwie tylko w przypadku ogrodów o charakterze mieszkalnym. W przypadku obiektów z ekspozycją południową, właściwe jest wykonanie dużej ilości otwieranych lub przesuwanych elementów ścian, zapewniających skuteczne przewietrzanie wnętrza.

Aby zapewnić odpowiednią wentylację ogrodu zimowego, możemy zdecydować się na profile wentylowane - z niewielkimi szczelinami
Aby zapewnić odpowiednią wentylację ogrodu zimowego, możemy zdecydować się na profile wentylowane - z niewielkimi szczelinami (rys. Reynaers)

Ogrzewanie ogrodu zimowego

Ze względu na przeznaczenie, ogrody zimowe dzieli się na tzw. ciepłe - ogrzewane i zimne - nieogrzewane.

Jeśli naszym priorytetem jest zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło i niższe rachunki za ogrzewanie, ogród powinien pozostać pomieszczeniem nieogrzewanym. Wówczas nie będziemy mogli korzystać z niego zimą, bo temperatura będzie w nim tylko o ok. 5°C wyższa od temperatury na zewnątrz.

Jeśli jednak planujemy spędzać w ogrodzie zimowym cały rok, wyposażenie go w instalację grzewczą będzie konieczne. Wówczas do budowy powinniśmy użyć tzw. ciepłych profili konstrukcyjnych i przeszkleń o dobrym współczynniku izolacyjności cieplnej (ogrzewanie ogrodu zimowego do temperatury jaka panuje w pomieszczeniach mieszkalnych jest dość kosztowne - straty ciepła przez szyby są ok. trzykrotnie większe, niż przez ocieploną ścianę czy dach).

Grzejniki kanałowe
Grzejniki kanałowe (fot. Verano)

W ogrodach zimowych najczęściej zakłada się jeden z trzech rodzajów instalacji grzewczych:

 • ogrzewanie podłogowe wodne - jeśli istnieje możliwość podłączenia tego systemu do instalacji c.o., lub elektryczne. Koszty wykonania drugiego są niższe, ale podczas eksploatacji zapłacimy więcej. Na ogrzewanie podłogowe stosuje się posadzki z terakoty lub płytek kamiennych;

   

 • grzejniki kanałowe - umieszcza się w specjalnych kanałach, wykonanych w podłodze. Zainstalowane wzdłuż szklanych ścian zapobiegają roszeniu się szyb, a także ogrzewają chłodne powietrze dostające się do wnętrza przez nawiewniki;

   

 • grzejniki ścienne - to rozwiązanie, które powoduje trudności montażowe - grzejników nie można instalować na szybach. Dlatego przy tej opcji, konieczne będzie zbudowanie murku lub ścianki z profili.

Ile zapłacimy za dobudowę ogrodu zimowego?

Ostateczny koszt budowy ogrodu zimowego zależy od wielu czynników. Różnice wynikają z zastosowanych rozwiązań (w skrajnym przypadku możemy zdecydować się tylko na szklenie stałe lub ściany maksymalnie otwierane/przesuwane). Istotny jest także efekt skali; przy obiektach większych (30-40 m2) cena jednostkowa może być niższa. Relatywnie najdroższe za to są małe konstrukcje np. przedsionek 1,5 x 2 m.

Koszt 1 m2 powierzchni przeszklonej z konstrukcją wykonaną z:

 • PVC - 550 zł;
 • drewna klejonego (sosna/świerk) - 880 zł;
 • aluminium - 1500 zł;
 • drewna egzotycznego - 1940 zł.

Koszt dobudowy niewielkiego ogrodu zimowego o wymiarach rzutu 3 x 4 m, wysokości 2,5 m i kącie nachylenia dachu 30°, o łącznej powierzchni 45 m2:

 • konstrukcja z PVC - 24 000 zł;
 • konstrukcja aluminiowa - 50 000 zł;
 • konstrukcja z drewna egzotycznego - 84 000 zł.
Przeczytaj, ile aktualnie kosztuje budowa domu!

Emilia Rosłaniec

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Anna Gość

10 Gru 2018, 08:52

Brakuje informacji o sprawach formalnych-urzędowych wykonania obiektu.

time image

07 Lis 2018, 14:31

52 minuty temu, Gość Piotr napisał: Dzień dobry, Na końcu artykułu: https://budujemydom.pl/wokol-domu/ogrod/a/19345-budowa-ogrodu-zimowego-krok-po-kroku jest cennik, z jakiej firmy Państwo go wzięli, będę wdzięczny za informację, bo chcę zbudować ogród zimowy ...

time image

Gość Piotr

07 Lis 2018, 13:39

Dzień dobry, Na końcu artykułu: https://budujemydom.pl/ogrod/19345-budowa-ogrodu-zimowego-krok-po-kroku jest cennik, z jakiej firmy Państwo go wzięli, będę wdzięczny za informację, bo chcę zbudować ogród zimowy i wszyscy wykonawcy oferują ceny średnio trzy razy wyższe ...

time image

27 Mar 2018, 11:20

No to albo o techniczne chodzi, albo o kadrowe... 37 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Wiadomo, że zapłaci inwestor - wszystko zależy od umowy. Cena podana, zaakceptowana, umowa na zakres oraz gwarancję spisana i można jechać choćby i 500km

Przed chwilą, Takiowaki napisał: Tu raczej nie o zaplecze chodzi, a o dopłatę, którą klient poniesie w związku z dojazdem, zakwaterowaniem i delegacyjnym.     Zaplecze to nie tylko wiertarka, młotek i termos z kawą. Chodziło mi o noclegi ...

time image

27 Mar 2018, 10:31

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Czy firmy z drugiego końca Polski mają zaplecze odpowiednie do prowadzenia robót dalej niż w promieniu 50 km od siedziby? Tu raczej nie o zaplecze chodzi, a o dopłatę, którą klient poniesie w związku ...

Pytanie tylko jedno pozostaje? Czy firmy z drugiego końca Polski mają zaplecze odpowiednie do prowadzenia robót dalej niż w promieniu 50 km od siedziby? Dnia 24.07.2015 o 15:44, demo napisał: Mój znajomy też ma, jeszcze ma. Ale widziałem i radzę nie wchodzić w ...

time image

Gość maciek

24 Sty 2018, 17:30

bardzo dobry artykuł, dużo informacji i konkretów

time image

15 Sty 2018, 12:20

Marzy mi się taki ogród zimowy, ale w małej miejscowości gdzie mieszkam, znalezienie prawdziwych fachowców, a nie "Pana Zdziska od wszystkiego" jest naprawdę trudne. A nie chcę właśnie korzystać z pomocy "złotej rączki", bo niestety kończy się to przeważnie jak na usterce - ...

time image

Gość miro

13 Sty 2018, 18:59

treść artykułu sensowna i napisana trafnie najważniejszym parametrem jest tu doświadczenie firmy której powierzymy wykonanie i montaż ogrodu zimowego i tym samym nasze pieniądze i marzenia. Proponuje sprawdzić to przed podjęciem decyzji. Ważne jest aby nie podpisywać umowy z kimś ...

time image

24 Lip 2015, 13:44

Mój znajomy też ma, jeszcze ma. Ale widziałem i radzę nie wchodzić w konstrukcję drewnianą bo po 10 latach wszystko zaczyna się sypać. Choć pewnie drewno egzotyczne zniesie większy upływ czasu.Sam ogród zgadzam się że jest cacy.

time image

Gość PiotrKubiak

24 Lip 2015, 13:13

Mój znajomy ma taki ogród. Coś wspaniałego, szczególnie zimą.

time image

Gość Sebastian Łokociejewski

19 Maj 2015, 12:34

Cennik usług jest dosyć przesadzony , bo zależny jest od wielu rzeczy (materiału , części , dodatkowych uzdobnień)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje