Klimatyzacja - jak działa, montaż klimatyzatora

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Klimatyzacja - jak działa, montaż klimatyzatora

Nikogo nie dziwi standardowe wyposażanie biur i samochodów w klimatyzację, natomiast tego rodzaju instalacja nie jest powszechna w polskich domach. Dowiedz się, co można zyskać montując klimatyzację w domu i kiedy jest to niezbędne.

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Co zapewnia profesjonalna klimatyzacja?
 • Jaka jest budowa i zasada działania klimatyzacji?
 • Jakie są rodzaje klimatyzatorów domowych?
 • Jak zamontować poszczególne rodzaje klimatyzatorów?
 • Jak obsługiwać klimatyzatory domowe?

W okresach dokuczliwych upałów, brak instalacji z klimatyzatorami najmniej odczuwają mieszkańcy budynków wyposażonych w przeszklenia o małej i średniej wielkości oraz wzniesionych tradycyjną technologią murów warstwowych, które charakteryzują się dużą akumulacyjnością ciepła i wilgoci. Masywne ściany zewnętrzne takich budynków nie nagrzewają się nadmiernie podczas krótkiej fali upałów.

Mniej chronione od gorąca są domy, w których - zgodnie z aktualnymi tendencjami architektonicznymi - zaprojektowano ogromne przeszklenia na nasłonecznionych elewacjach. Wielkie okna intensyfikują skutki upałów w budynkach skonstruowanych z drewna, w technologii szkieletowej. W nich klimatyzacja jest wręcz niezbędna, ponieważ mają małą akumulacyjność ciepła i wilgoci.

Ostatnie gorące lato z długotrwałymi upałami powyżej 30°C, wszystkim dało się we znaki, a prognozowana przez meteorologów tendencja dalszego ocieplania się klimatu powoli zmusza właścicieli domów do zastępowania zwykłych przenośnych wentylatorów profesjonalną instalacją klimatyzacyjną - na szczęście, systemy przeznaczone do obiektów jednorodzinnych nie są już tak drogie, jak dawniej. Na pewno warto przezornie ułożyć je od razu w trakcie budowy, bez czekania, aż dokuczy kolejna fala afrykańskiego gorąca.

Dom energooszczędny
Ten dom będzie samowystarczalny! Wszystko dzięki instalacji fotowoltaicznej o mocy 9 kW. Źródłem ciepła będzie powietrzna pompa ciepła. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła o wydajności 520 m3 na godzinę. Jest też klimatyzacja split.

Co zapewnia profesjonalna klimatyzacja?

Odpowiedź brzmi - chłodzenie, osuszanie i filtrowanie gorącego powietrza w pomieszczeniach, a w przypadku zastosowania technologii inwerterowej - również jego ogrzewanie na każde życzenie.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Potrzeba okresowego korzystania z klimatyzacji wynika z faktu, że nie zawsze domowe powietrze daje użytkownikom komfort termiczny. Odczuwają go tylko wtedy, kiedy temperatura powietrza wynosi 21-26°C, a jego wilgotność 40-60%. Klimatyzator ma zadanie doprowadzić aktualne parametry powietrza w pomieszczeniu właśnie do takiego stanu - czyli ochłodzić nagrzane powietrze oraz usunąć z niego nadmiar wilgoci (im mniej jest wilgoci w rozgrzanym powietrzu, tym lepsze samopoczucie domowników).

Oprócz automatycznej regulacji temperatury i wilgotności, urządzenie umożliwia, dzięki zastosowaniu w nim odpowiednich filtrów i jonizatorów, oczyszczania powietrza z kurzu, pyłów, bakterii, roztoczy i przykrych zapachów, co przyczynia się do poprawienia stanu zdrowia nie tylko alergików. Jeżeli ma wmontowane elementy grzejne, doraźnie ogrzeje pomieszczenie, kiedy zajdzie taka potrzeba (ta funkcja jest nie do przecenienia w tzw. okresach przejściowych, kiedy instalacja grzewcza jeszcze nie pracuje).

Klimatyzator zamontowany na ścianie
Klimatyzatory na ogół podwiesza się na ścianie zewnętrznej w pomieszczeniu, które chcemy chłodzić, z dala od okien i innych źródeł ciepła. (fot. Daikin)

Budowa i zasada działania klimatyzatorów

Dwa wymienniki ciepła tworzą parownik (odpowiednik zamrażalnika lodówki) i skraplacz, poza tym jest sprężarka i zawór rozprężny. Przepływ powietrza wokół wymienników wymuszają dwa wentylatory.

Czynnik chłodniczy krąży pomiędzy parownikiem i skraplaczem - w parowniku odbiera ciepło z pokoju, w skraplaczu oddaje je do otoczenia. Sprężarka i zawór rozprężny umożliwiają przejście czynnika chłodniczego w fazę ciekłą lub gazową. Żeby zaszedł proces parowania, z pomieszczenia odbierane jest ciepło, a podczas skraplania zostaje ono oddane na zewnątrz.

Rodzaje klimatyzatorów dostępnych na rynku

W trakcie pracy najwięcej hałasu wytwarzają wentylatory, sprężarka i zawór rozprężny, dlatego w klimatyzatorach typu split celowo są one montowane na zewnątrz budynku, w oddzielnej obudowie - cały moduł stanowi jednostkę zewnętrzną. W pomieszczeniu natomiast, w drugiej obudowie, umieszcza się jednostkę wewnętrzną z parownikiem i cichym wentylatorem. Niektóre układy klimatyzacji wyposaża się w system multi split, w którym jedną silną jednostkę zewnętrzną łączy się rurami z miedzi z kilkoma wewnętrznymi.

Spośród jednostek wewnętrznych najpopularniejsze są modele ścienne (montowane na ścianie pod sufitem) podobnie jak wersje przysufitowo-przypodłogowe (zawieszane pod sufitem lub przy podłodze). We wnętrzach z podwieszanymi sufitami najczęściej mocuje się jednostki kanałowe (urządzenie zasłania sufit, a od strony wnętrz widoczne są jedynie kratki nawiewne i wywiewne) lub kasetonowe (do wbudowania w sufit podwieszany).

Urządzenia typu split dają większy komfort użytkowy, niż modele kompaktowe typu monoblok, zawierające we wspólnej osłonie zarówno cicho, jak i głośno pracujące elementy. Zwykle ich efektywność jest niewielka. Przenośne modele najlepiej sprawdzają się w pokojach, z których korzysta się sporadycznie, np. w gościnnym.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Klimatyzator kasetonowy do wbudowania w sufit podwieszany
Klimatyzator kasetonowy do wbudowania w sufit podwieszany. (fot. Iglotech)

Gdzie umieścić konkretne modele klimatyzatorów?

 • Klimatyzatory kompaktowe typu monoblok.

Nie wymagają trudnego montażu. Aby ich praca przebiegała prawidłowo, należy jedynie wyprowadzić nagrzane powietrze na zewnątrz budynku przez rurę wywiewną. Kłopotliwe może być to, że takie rury wywiewne mają wielokrotnie większą średnicę, niż cienkie rurki miedziane używane w urządzeniach typu split.

W pomieszczeniach, w których znajduje się wlot do kominowego kanału wentylacyjnego, rozwiązanie problemu jest stosunkowo proste i bardziej efektywne - w porównaniu z wyprowadzeniem rury przez uchylone okno. W tym drugim przypadku, w celu ograniczenia napływu gorącego powietrza z zewnątrz, warto używać (jeśli to możliwe) okna najmniejszego i nienasłonecznionego. Żeby nie wywoływać niepożądanego podciśnienia, do pomieszczenia z klimatyzatorem trzeba zapewnić dopływ chłodnego powietrza, np. z piwnicy, północnego pokoju.

 • Klimatyzatory stacjonarne typu split i multi split.

Tylko nieliczne modele, wyposażone w specjalne szybkozłączki na rurach, można zamontować samodzielnie. Bardziej skomplikowaną instalację powinni ułożyć wyspecjalizowani fachowcy. Oni też powinni dobrać moduły urządzenia, właściwe do danych pomieszczeń, oraz ich lokalizację.

W domach całorocznych stosuje się zwykle połączenie stałe, nierozbieralne. Wskazane jest ulokowanie jednostki zewnętrznej w przewiewnym i zacienionym miejscu oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta urządzenia (podanych w instrukcji), dotyczących m.in. odpowiedniej długości rur (mogą mieć od kilku do kilkunastu metrów), uwzględnienia różnicy poziomów między poszczególnymi modułami instalacji.

Po wybiciu w ścianie zewnętrznej otworu, rury łączące jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną prowadzi się w bruzdach ściennych lub po powierzchni przegrody, zapewniając dostęp do złączek. Rury, biegnące na zewnątrz, trzeba chronić otuliną termoizolacyjną oraz taśmą przeciwwilgociową. W pomieszczeniach prowadzi się je w sposób możliwie najmniej widoczny.

Stacjonarną jednostkę wewnętrzną zwykle montuje się jak najbliżej okna, ponieważ tam udaje się szybko schłodzić powietrze nagrzane od szkła. Ponadto taka lokalizacja zapewnia równomierny rozkład temperatury w pokoju. Do tego rodzaju jednostki wewnętrznej koniecznie musimy jeszcze podłączyć rurkę do odprowadzania skroplin (kondensatu) - na ogół są one kierowane w sposób grawitacyjny na zewnątrz budynku.

Klimatyzator sterowany pilotem powinien być zainstalowany przynajmniej 1 m od radia lub telewizora, a także w odpowiedniej odległości od urządzeń grzewczych i zasilanych łatwopalnym gazem.

 • Klimatyzatory przenośne typu split.

Jeżeli montuje się je w domach letniskowych, warto zastosować połączenie rozbieralne. Należy wtedy wybrać model z szybkozłączką, która bez kosztownej straty czynnika chłodniczego umożliwi łatwe i szybkie podłączenie do niego elastycznych rurek (producenci oferują rury o długości nawet 3-4 m). Przygotowanie odpowiednich otworów na rurki w ramie okna lub w ścianie pozwoli na wielokrotny montaż i demontaż układu klimatyzacji.

Klimatyzator przenośny z funkcją oczyszczania powietrza
Klimatyzator przenośny z funkcją oczyszczania powietrza. (fot. Sharp)
Jednostki klimatyzatora montowane we wnętrzach
Wygląd jednostki montowanej we wnętrzach można dopasować do stylu pomieszczenia. (fot. Klima-Therm (górne), Nabilaton)

Jak obsługiwać klimatyzatory?

 • Sterowanie.

Zazwyczaj odbywa się przy pomocy pilota. Elementem systemu sterowania jest regulator temperatury, na którym zadaje się wybrane parametry, np. inne na dzień, inne na noc - należy przy tym pamiętać, że zalecana różnica temperatury powietrza w pomieszczeniu klimatyzowanym a nieklimatyzowanym to najwyżej 7°C.

Każdy użytkownik musi unikać wytwarzania groźnego dla zdrowia przeciągu, poprzez ustawienie właściwej prędkości przewiewu powietrza - to schłodzone nie zrobi nikomu krzywdy, jeśli prędkość jego przepływu nie będzie większa niż 0,2 m/s. Ponadto osoba sterująca powinna wykorzystywać funkcję wyboru kierunku, w jakim powietrze jest wydmuchiwane po schłodzeniu.

 • Wymiana filtrów i dezynfekcja instalacji.

Aby instalacja klimatyzacyjna nie stała się wylęgarnią grzybów i bakterii, wymaga regularnej dezynfekcji oraz umycia lub wymiany filtrów.

 • Usuwanie skroplin.

Jeżeli instalacja jest długa, niekiedy trzeba wymusić odprowadzanie skroplin mechanicznie, przy pomocy pompki. Posiadacze modeli przenośnych, z wbudowanymi weń zbiornikami na skropliny, muszą je usuwać ręcznie.

 • Wentylacja pomieszczeń.

W domach z wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną mieszkańcy nie mają z tym kłopotu - instalacja robi to w sposób automatyczny i zgodnie z potrzebami. Natomiast kiedy na dworze panuje upał, a w pokojach pracują klimatyzatory, właściciele domów z wentylacją grawitacyjną muszą pamiętać o rozszczelnieniu okien, albo o ich chwilowym otwieraniu "na przestrzał".

Lilianna Jampolska
fot. otwierająca: Daikin

Zdaniem naszych Czytelników

time image

01 Lip 2020, 08:31

Dnia 16.06.2019 o 15:42, Gość gizmo napisał: ja tam mam taki zwykly wiatrak njatanszy z mediaexperta i tez daje rade ze wspomaganiam przy upalach Jak wystarcza Ci zwykły wiatrak w walce z upałami to szczerze zazdroszczę

time image

Gość gizmo

16 Cze 2019, 13:42

ja tam mam taki zwykly wiatrak njatanszy z mediaexperta i tez daje rade ze wspomaganiam przy upalach

Dnia 11.07.2016 o 10:43, Gość Janek napisał: Widać, że komentarze moderowane są przez jedną firmę. No cóż takie czasy. Niech użytkownicy wiedzą, że na rynku jest wiele atrakcyjnych i dobrych urządzeń klimatyzacyjnych np. Samsung, Mitsubishi, Vivax, Rotenso i ...

time image

Gość Kamil

19 Lis 2018, 13:41

instalacja freonowa - to jest rurka ok 1 cm - muszę ją mieć prowadzoną przez cały salon bo tak mam układ mieszkania. Czy Wy byście to prowadzili pod tynkiem czy natynkowo (natynkowo szpetnie wygląda ale z drugiej strony jesli będzie pod tynkiem to jest ryzyko, że pojawią się odcieki ...

time image

Gość Janek

11 Lip 2016, 08:43

Widać, że komentarze moderowane są przez jedną firmę. No cóż takie czasy. Niech użytkownicy wiedzą, że na rynku jest wiele atrakcyjnych i dobrych urządzeń klimatyzacyjnych np. Samsung, Mitsubishi, Vivax, Rotenso i można by tak wyliczać i wyliczać.

time image

08 Lip 2014, 14:55

Cytat A co to za cudo ? To nie wiesz? Te bozony, które niedawno odkryto, to część ich zaginęła i teraz odnajduje się w takich klimatyzatorach typu split z technologią inverter, zużywających mało prądu, a przy tym generujących ...

time image

08 Lip 2014, 14:24

Cytat .... zdecydowałem się na klasyczny klimatyzator typu split z technologią inverter, zużywa mało prądu jest cichy i ma fajne bajery jak generator cząsteczek wody który oczyszcza powietrze ..... A co to za cudo ?

time image

Gość Kazik

19 Maj 2014, 17:15

Tydzień miałem podobny dylemat, ale zdecydowałem się na klasyczny klimatyzator typu split z technologią inverter, zużywa mało prądu jest cichy i ma fajne bajery jak generator cząsteczek wody który oczyszcza powietrze i wcale tak dużo nie dałem wyszło lekko 2,5 tysia Zrobiłem ...

time image

08 Maj 2013, 11:26

Ja w sumie używam cyrkulatora powietrza, narazie nie stać mnie na klimatyzator a taniej chińszczyzny nie chcę kupować

time image

08 Maj 2013, 09:31

właśnie, że podobno wcale nie są głośne piszą na stronie 34 -42 dB.muszę się bardziej zagłębić w temat. po co brać firmę od klimy skoro takiego monobloka można we własnym zakresie sobie zamontować ?

time image

Gość Strawman

16 Kwi 2013, 11:35

Monoblok może być stacjonarny i przenośny - oba są dość głośne, ale zaletą jest praktycznie brak montażu, bo sprowadza się w przypadku przenośnej wersji do wykonania wyrzutu powietrza, a w przypadku montowanego na ścianie/oknie do solidnego osadzenia. W zasadzie nie są to urządzenia ...

time image

15 Kwi 2013, 13:45

no właśnie ja w swoim budynku przymierzam się do zamontowania klimatyzacji. akurat szukam odkurzacza. Znalazłem takie jednoblokowe klimatyzatory czy jakoś tak to się nazywa. piszą że nie wymaga to zewnętrznej jednostki, a niektóre modele są wyposażone dodatkowo w pompę ciepła ...

time image

25 Paź 2012, 21:31

Czy faktycznie dostępne w Polsce systemy klimatyzacji sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych? Mam wielu znajomych posiadających ten luksus, ale opinie są podzielone.

time image

05 Paź 2012, 11:03

Cytat Dobre. Po sprężeniu czynnik ma 40 stopni a po jego wychłodzeniu 50 . Ktoś tu sporo namieszał. już nie mówiąc że po rozprężeniu czynnik ma około 7 do 10 stopni i taki wraca do sprężarki w postaci pary. Zmieńcie to bo bolą oczy. ...

time image

Gość praktyk

05 Paź 2012, 08:58

Dobre. Po sprężeniu czynnik ma 40 stopni a po jego wychłodzeniu 50 :). Ktoś tu sporo namieszał. już nie mówiąc że po rozprężeniu czynnik ma około 7 do 10 stopni i taki wraca do sprężarki w postaci pary. Zmieńcie to bo bolą oczy.

time image

Gość Lucas

10 Lip 2011, 19:57

Należy pamiętać o tym , że klimatyzacja nie jest przystosowana do stałego grzania lecz tylko dogrzewania. Przy temperaturze poniżej -10 stopni na dworze klimatyzacja nie daje rady, pobór prądu rośnie a niekiedy może dojść do uszkodzenia sprężarki. A co do samodzielnego montażu ...

time image

Gość kogo

26 Maj 2011, 10:09

przy otwartym czy uchylonym oknie praca klimy przenośnej mija się z celem , należy włożyć rurę w otwór w ścianie i jest wtedy O.K..

time image

06 Mar 2010, 14:33

dla mnie możliwość chłodzenia i ogrzewania klimatyzatorem to naprawdę super sprawa. szczególnie przy dziecku zimą.ostatnio byłam lekko zaszokowana jak się okazało że w jednym biurze piękny obraz na ścianie był niczym innym jak klimatyzatorem LG... co to nie wymyślą

time image

Gość jarucha

10 Sty 2010, 16:27

Mozesz doprecyzwac, jak niezle na + wyszedles, jestem bowiem w trakcie instalacji klimatyzatorow multi split inverter (kasetonowe w kazdym pomieszczeniu umieszczone w opuszczonym suficie) i ciekaw jestem jak wygladaja realne koszty ochladzania i ogrzewania klimatyzatorem.

time image

Gość Chips

04 Gru 2008, 15:03

Poprzednią zimę grzałem klimatyzacją w domu. Hehe można powiedzieć że nieźle na tym wyszedłem:) na + oczywiście.

time image

Gość Anka

02 Gru 2008, 12:03

Moj mąz chciał w tym roku zainstalować klimatyzacje w domu, ale wkońc nie zdecydowaliśmy się. Ostatnio byliśmy w odwiedzinach u znajomych i u nich zobaczyliśmy klimatyzację -wyglądała jak obraz na ścianie. Bardzo nam się spodobał i chyba w lecie tez sobie coś takiego sprawimy jednak.

time image

Gość Krzysiek

02 Gru 2008, 09:50

No teraz to się nam zima zbliża ale klimatyzator to dobra sprawa. Używałam aktualnie Artcoola od LG i bardzo sobie chwale.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje