Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Automatyka, sterowanie, inteligencja

Czas na inteligentne ogrody!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Choć praca w ogrodzie niewątpliwie jest przyjemnym zajęciem, nie wszyscy i nie zawsze mamy na nią czas. Tu w sukurs przychodzą nam zdobycze technologii, pozwalające w sposób automatyczny pielęgnować nasze ogrody. Które prace możemy zaplanować wcześniej, a które dostosują się same do zmiennych warunków pogodowych? Oto nasz mały przewodnik.

Czujniki wilgoci - podlewaj wtedy kiedy trzeba

Człowiek od wieków uczy się współpracować z przyrodą, co przejawia się między innymi w miłości do ogrodów. Bez względu na szerokość geograficzną, ich ujarzmione piękno zawsze cieszy oko, nadając otoczeniu domostw niepowtarzalnego klimatu. Czasem jest on całkowicie autorski, innym razem wpisuje się w prawidła uznanych ogrodowych stylów. Może mieć charakter angielski, francuski, japoński - ważne, aby był zadbany.

Czujnik wilgoci FIBARO
Czujnik wilgoci FIBARO

Podstawową czynnością pielęgnacyjną jest dostarczenie roślinom wody. Dzięki współczesnym inteligentnym rozwiązaniom, podlewanie może się odbywać w sposób automatyczny, według ustalonego wcześniej harmonogramu. To niewątpliwie bardzo wygodne, choć już nie nowe rozwiązanie. Dziś można iść jednak o krok dalej i wyposażyć rabaty w czujniki wilgoci gleby.

Pozwoli to nie tylko na automatyczne uruchamianie podlewania, ale także na dostosowanie jego czasu i intensywności do warunków wilgotności gleby. Dzięki temu nie przelejemy roślin, tym samym również oszczędzając wodę.

Inteligentne czujniki wilgoci FIBARO
Inteligentne czujniki wilgoci FIBARO

Takie możliwości daje nam połączenie technologii FIBARO Single/Double Switch bądź Smart Module/Double Smart Module i elektrozaworu. Zestaw możemy wzbogacić także o stację pogodową, która dostosuje podlewanie do przyszłej aury. Nie ma sensu przecież podlewać ogrodu, gdy przewidywane są opady deszczu…

Nie zapominajmy, że dzięki urządzeniom FIBARO dostosować można także automatyczne koszenie tak, by nie nakładało się z podlewaniem i nie przeszkadzało w użytkowaniu ogrodu.

Automatyczne koszenie z FIBARO
Automatyczne koszenie z FIBARO

Steruj światłem w ogrodzie

Ekologia jest dziś pojęciem odmienianym przez wszystkie przypadki. I słusznie. Aby dać jej zadość i jednocześnie nie rezygnować z wygodnych i estetycznych rozwiązań, warto spleść ich uruchamianie z inteligentnymi systemami, dzięki którym będą działać tylko wtedy i tylko tam, gdzie chcemy.

Dotyczy to również światła, które z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom ogrodu i otoczenia domu, a z drugiej – odpowiednio zaprojektowane może stanowić ich najważniejszy estetyczny atut.

Inteligentne oświetlenie FIBARO
Inteligentne oświetlenie FIBARO

Na ciekawe rozwiązanie w zakresie sterowania światłem pozwala nam urządzenie zwane KeyFob. Przy jego pomocy można aktywować scenę rozjaśnienia oświetlenia na podjeździe, np. pomiędzy bramą wjazdową a domem. Z pewnością mocno ułatwi to kierowcy parkowanie, a także pokonanie drogi z samochodu do domu.

W chwili przekroczenia jego drzwi i uruchomienia kolejnego rozwiązania - Door/Window Sensora, po upłynięciu określonego przez domowników czasu scena oświetlenia zostanie zakończona. Co więcej, system FIBARO wyposażony w funkcję kreacji scen daje możliwość załączania oświetlenia o określonej porze dnia, np. tylko po zachodzie słońca.

Po zmierzchu piękno z naszego ogrodu pomoże wydobyć inne inteligentne rozwiązanie - The Button. Za jego pośrednictwem możliwe jest uruchomienie dowolnych scen oświetlenia. Po jednym kliknięciu uruchomiona zostanie połowa mocy żarówek. Kolejne kliknięcie załączy podświetlenie alejek.

Inteligentne oświetlenie FIBARO
Inteligentne oświetlenie FIBARO

Światło może zachwycać feerią barw dzięki FIBARO RGBW Controller, a do tego towarzyszyć mu może muzyka płynąca z inteligentnych głośników. Taka sceneria, w zależności od potrzeb, może mieć bardzo romantyczny charakter, lub stanowić podkład pod fantastyczną imprezę.

Jeśli wieczorem zamarzymy o spacerze po naszym ogrodzie, przydatnym rozwiązaniem może się okazać wykrywający ruch Motion Sensor, który załączy światło wyłącznie w tych miejscach, w których aktualnie ktoś przebywa. To znakomity sposób na oszczędne gospodarowanie energią. Przyda się także, jeśli w naszym ogrodzie pojawi się nieproszony gość.

Czy można mieć ciepłą wodę w basenie niezależnie od pogody?

W polskich warunkach zewnętrzny basen wymaga szczególnych rozwiązań, aby zapewnić komfortowe pływanie. Rzecz jasna, największym problemem jest zimna woda. Jej temperaturę do aktualnej aury dostosuje system ogrzewania zintegrowany z czujnikiem temperatury powietrza. Dzięki temu inteligentnemu rozwiązaniu sezon na basenowe kąpiele przedłuży się o wiosnę i wczesną jesień.

System ogrzewania zintegrowany z czujnikiem temperatury powietrza FIBARO
System ogrzewania zintegrowany z czujnikiem temperatury powietrza FIBARO

Kontroluj otoczenie z czujnikiem ruchu

Wspomnieliśmy już o czujniku ruchu, który jest ważnym elementem systemu ochrony ogrodu i pozostałej części otoczenia naszego domu przed intruzami. Dla większego bezpieczeństwa warto się także zaopatrzyć w system monitoringu zsynchronizowany z systemem alarmowym, który zabezpieczy przed obcymi nawet najodleglejsze zakątki naszej posesji.

Czujnik ruchu FIBARO
Czujnik ruchu FIBARO

Takie rozwiązanie zapewni spokojny sen wszystkim domownikom. I to właśnie jest najważniejszym walorem urządzeń smart - automatycznie reagują w zmiennych sytuacjach, pozostawiając nam swobodę cieszenia się urokami naszego otoczenia.

źródło i zdjęcia: Fibar Group

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum