Artykuły: Ogród
Pomysły na wykorzystanie elementów betonowych
Elementy betonowe takie jak daszki i bloczki, zostały stworzone z myślą o budowie ogrodzeń. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Z racji na swój wygląd i wymiary mogą one posłużyć jako elementy ozdobne ogrodu, czy też uzupełnienie samodzielnej konstrukcji. Mnogość pomysłów i aranżacji jest uzależniona jedynie od naszej wyobraźni. W tym artykule przedstawimy kilka nietypowych rozwiązań, które z łatwością można wykorzystać i odwzorować we własnym ogrodzie.
Budowa ogrodów zimowych dla początkujących
Ogród zimowy przestaje być w Polsce dobrem luksusowym. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych dostrzega, że warto go mieć nie tylko ze względów użytkowych i estetycznych, lecz głównie w celu obniżenia bilansu energetycznego budynku.
7 błędów przy budowie podjazdu
7 błędów, których nie możesz popełnić podczas budowy podjazdu.
Top 5 materiałów na ścieżki ogrodowe - jak stworzyć trwałe i estetyczne alejki w ogrodzie
Ścieżki ogrodowe są niezbędne w każdym ogrodzie. Najpopularniejsze są ścieżki z kostki brukowej. Pozwalają uniknąć powstawania kałuż oraz wnoszenia do domu piasku i błota. Wybieramy trwałe i estetyczne materiały na ścieżki ogrodowe.
Nowoczesne nawierzchnie wokół Twojego domu
Wiodące trendy w projektowaniu przestrzeni wokół posesji to troska o estetykę, ale przede wszystkim trwałość nawierzchni wokół domu. W ofercie Cemex znajdują się dwa rodzaje nawierzchni, które odpowiadają na te wyzwania.
Domek dla jeża w ogrodzie - budowa krok po kroku
Zbudowanie domku dla jeża to nie tylko fascynujący projekt majsterkowania, ale także sposób na wspieranie lokalnej przyrody. Jeże są cennymi sprzymierzeńcami w ogrodzie, ponieważ zwalczają szkodniki takie jak ślimaki. Ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci samodzielnie zbudować bezpieczny, funkcjonalny i estetyczny domek dla jeża.
Jaki wybrać robot do koszenia trawy? Roboty koszące: ranking i opinie ogrodników
Odwiedzamy właścicieli ogrodów i sprawdzamy, czy robot do koszenia trawy się u nich sprawdził. Przeczytaj ich opinie po kliku miesiącach koszenia - ranking robotów koszących. Nasi rozmówcy ocenili dla nas przydatność robotów do trawy oraz zakres ich obsługi. Skorzystaj z podpowiedzi. jak dobrać robot do wielkości i rodzaju trawnika.
Piękny ogród leśny Eli i Romana - nie chcieli wyciąć ani jednego drzewa
Ogród leśny Eli i Romana to oaza relaksu i królestwo roślin. Najważniejsze było dopasowanie lokalizacji i wielkości domu do drzew na działce, bo wykluczyli ich wycinkę. Pokazują nam ogród leśny przy domu i liczą koszty jego założenia oraz pielęgnacji.
Z podmokłej łąki do kolorowego raju: historia przeobrażenia wiejskiego ogrodu
W sezonie wegetacyjnym, ogród Eugenii promieniuje intensywnymi żółcieniami, czerwieniami, fioletami kwiatów. To dlatego, że właścicielka lubi śmiałe połączenia kolorystyczne, przy takich dobrze się czuje. Obecnie przeobraża ogród "tylko" w przestrzeń wypoczynkową i widokową, wcześniej istotne były jeszcze rozmaite funkcje użytkowe.
Jak zadbać o trawnik po zimie? Wiosną ten 1 zabieg jest niezbędny, by był gęsty i mocny. Nie przegap terminu
Czy Twój trawnik po zimie wygląda na zmęczony i pozbawiony życia? Wystarczy przeprowadzić jeden zabieg pielęgnacyjny, który sprawi, że nabierze on wigoru i szybko zregeneruje się po zimie. Nie czekaj zbyt długo, bo odpowiedni termin ma kluczowe znaczenie. W tym poradniku dowiesz się o tym: co, jak i kiedy musisz zrobić, by trawnik był gęsty i mocny jak piłkarska murawa.
Ogród z klasą - metamorfoza pod okiem architekt krajobrazu
Kiedy Aneta i Marek przeprowadzili się do segmentu w szeregowcu, bez pomocy fachowca założyli trawnik i rabaty. Szybko uwidoczniły się błędy, jakie popełnili. O ich naprawienie poprosili architektkę krajobrazu, Elżbietę Ciężkowską. Projektantka wykonała zadanie fachowo, zaproponowała wzbogacenie aranżacji. Od tamtej pory czuwa, żeby prezentowała się pięknie. Niedawno zmodernizowała ją, odświeżyła małą architekturę.
Brukarze partacze, czyli jak zniszczyć podjazd z kostki
Brak doświadczenia i profesjonalizmu ekipy bardzo mnie rozczarował, nie po to przecież zamówiłem kompleksową obsługę w specjalistycznym składzie brukarskim - mówi Rafał, który podjazd układał w 2020 r.
Bezfugowa kostka betonowa na podjeździe - niewysoki koszt inwestycyjny, trwała nawierzchnia
Kiedy podłączaliśmy dom do sieci gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej, ciężki sprzęt narobił na froncie posesji sporo bałaganu. Z tego powodu dość szybko zdecydowaliśmy się na utwardzenie podjazdu, ścieżki, tarasu. Od razu pomyśleliśmy o kostce betonowej - mówią Kasia i Darek, którzy podjazd układali w 2020 r.
Wygodny podjazd bez betonu - jak to zrobiliśmy? Grys granitowy!
Ustaliłem z żoną, że najpierw przetestujemy nawierzchnię z jakiegoś trwałego kruszcu, a nie z bruku betonowego, a jeżeli taka się nie sprawdzi, to w przyszłości zastąpimy ją inną. Na dekoracyjny wierzch wybraliśmy grys granitowy - mówi Marcel, który podjazd układał w 1997 i 2023 r.
Kostka brukowa na gliniastym gruncie - mój sposób na solidny podjazd (tych błędów unikaj!)
Żona namówiła mnie na zakup kostki betonowej i zatrudnienie ekipy brukarskiej. Wkrótce się okazało, że to był dobry ruch. Dlaczego? - mówi Leszek, który kostkę betonową ułożył we wrześniu 2017 r.
Chcesz, aby hortensja była królową ogrodu? Pamiętaj o 1 rzeczy, a będzie kwitła długo i obficie
Hortensje bukietowe, znane również jako Hydrangea paniculata, są ulubieńcami wielu ogrodników ze względu na ich spektakularne kwiatostany. Przedstawiamy poradnik, jak prawidłowo zaopiekować się hortensjami bukietowymi, aby zapewnić im obfite kwitnienie.
Ten oprysk działa na wszystkie szkodniki. 1 preparat zwalcza problem i zapobiega inwazji
W obliczu wyzwań, jakie stawia przed nami współczesne ogrodnictwo i rolnictwo, kluczowe staje się znalezienie efektywnych, a jednocześnie bezpiecznych środków ochrony roślin. Przybliżamy działanie wszechstronnego preparatu, który może ułatwić Twoją walkę ze szkodnikami.
Dlaczego rośliny doniczkowe słabo rosną i chorują? Oto 5 błędów, które prawdopodobnie popełniasz
Kluczem do zdrowych, bujnych roślin jest zrozumienie i spełnianie ich specyficznych potrzeb. W naszym kompleksowym przewodniku odkryjesz, jak unikać najczęstszych błędów w pielęgnacji i jak skutecznie zapobiegać problemom z szkodnikami oraz chorobami.
Zadbaj teraz o drzewa owocowe, a w sezonie zbierzesz pełne kosze owoców. Ważne są te 3 zabiegi
Zima to idealny czas na troskę o zdrowie i urodę naszych ogrodów, zwłaszcza w przypadku drzew owocowych. W tym artykule skupimy się na trzech fundamentalnych aspektach zimowej pielęgnacji drzew owocowych: cięciu, ochronie przed szkodnikami za pomocą oleju parafinowego i walce z chorobami za pomocą oprysków miedziowych.
Chcesz mieć balkon pełen kwiatów? Wysiewając nasiona tych kwiatów już w lutym zaoszczędzisz na sadzonkach
Zastanawiasz się, jakie kwiaty możesz z powodzeniem wysiać w lutym, aby wzbogacić swój ogród czy balkon kolorowymi i pachnącymi rozsadami już na wczesną wiosnę? Odkryj tajniki ogrodnictwa i zacznij przygotowania do nowego sezonu kwitnienia z naszym przewodnikiem po najlepszych gatunkach do wysiewu.
Dlaczego hortensja nie zakwitła? Oto 5 głównych powodów i dobre rady, jak unikać błędów w pielęgnacji
Czy Twoja hortensja odmawia kwitnienia, mimo starannej pielęgnacji? Zrozumienie potrzeb tej pięknej, ale czasami kapryśnej rośliny może być kluczem do jej obfitego kwitnienia. W tym artykule odkryjemy najczęstsze przyczyny, dla których hortensje nie kwitną, oraz podzielimy się sprawdzonymi metodami, które pobudzą Twoje hortensje do rozkwitu. Od właściwej ekspozycji na słońce, przez odpowiednie cięcie, aż po zrównoważone nawożenie - poznaj sekrety, dzięki którym Twoje hortensje będą kwitły jak nigdy dotąd!
Do których kwiatów można dodawać skorupki jajek?
W dzisiejszych czasach coraz więcej z nas zwraca uwagę na ekologiczne rozwiązania w codziennym życiu. Jednym z takich prostych, a zarazem genialnych sposobów na wprowadzenie zrównoważonego rozwoju do naszego otoczenia, jest wykorzystanie skorupek po jajkach w ogrodzie. Dlaczego warto to robić i jak najlepiej wykorzystać ten naturalny zasób? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Sąsiad psuje Ci krajobraz? Kilka metrów siatki cieniującej załatwi problem
Siatka cieniująca nie tylko chroni przed nadmiernym słońcem, ale i przed wiatrem, mocnym deszczem, czy gradem, dlatego świetnie sprawdzi się do ochrony balkonu, tarasu, altany i roślin w ogrodzie, a także jako szczelny płot, czy zadaszenie. Dodatkowo zwiększa prywatność i ogranicza hałas oraz brud, a dobrze dobrana może stanowić ładną dekorację. Jednak, aby siatka cieniująca dobrze spełniała swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrana i właściwie zamontowana. Te najlepsze posłużą przez wiele lat, zapewniając ochronę i zachowując dobry stan na długo. Jaką siatkę cieniującą wybrać?
Palenisko ogrodowe - które wybrać i jak go używać?
Palenisko ogrodowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie wyobrażają sobie chwil na świeżym powietrzu bez ulubionych rarytasów prosto z grilla.
Co robić ze zgrabionymi liśćmi?
Złota polska jesień to raj dla oczu i festiwal kolorów, niestety dla ogrodników to przede wszystkim ciężka praca, bo koniec sezonu to czas porządków, sadzenia i przesadzania... i niestety grabienia. Nie traktuj jednak opadłych liści jak śmieci! Wykorzystaj je i stwórz z nich podłoże do uprawy lub wykorzystaj do ochrony wrażliwych roślin przed chłodem.
Ogród pełen kontrastów. Jak połączyć piaszczyste podłoże z ilastym?
Prezentowany ogród jest obszerny i długi, dzięki czemu właścicielce - i autorce "zielonej" aranżacji w jednej osobie - udało się utworzyć w nim ciekawą perspektywę, głębię. Jest tu część leśna i ozdobna z kwitnącymi krzewami, bylinami.
Buda dla psa. Jak przygotować budę na zimę?
O psach mówi się, że to najlepsi przyjaciele człowieka. O przyjaciół trzeba oczywiście dbać i realizować ich podstawowe potrzeby. Jedną z nich jest właściwie przygotowane schronienie. To musi być wytrzymałe, estetyczne oraz odporne na deszcz i chłód. Budę można wykonać samodzielnie, kupić w sklepie lub zamówić u stolarza.
Posyp tym trawnik. "Wyżre" wszystkie chwasty
Każdy właściciel ogrodu marzy o pięknym, bujnym, zielonym trawniku. Zadbany trawnik jest wizytówką przydomowych ogrodów i powodem do dumy. Część osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że utrzymanie takiego trawnika wymaga różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wystarczy tutaj tylko regularne koszenie, nawadnianie czy nawożenie, chociaż te czynności są również bardzo ważne. W wielu przypadkach konieczne może być także dodatkowe wapnowanie trawnika.
Poradnik wędzenia mięs w 5 krokach. Jak wędzić, aby zachwyciło aromatem i smakiem?
Wędzenie to jedna z najstarszych metod konserwacji mies i ryb, pozwalająca znacznie wydłużyć czas ich przydatności do spożycia. Jednak aktualnie wędzenie to przede wszystkim doskonały sposób na uzyskanie pysznych mięs i ryb, które zachwycają charakterystycznym smakiem i aromatem, jaki nadaje dym. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się domowe wędzarnie, które można ustawić w ogrodzie lub na działce. Jak wędzić mięso krok po kroku? W jakiej temperaturze i jak długo?
Zabezpiecz swoją skarpę przed erozją: najlepsze metody i rośliny stabilizujące
Skarpa w ogrodzie może bardzo korzystnie wpływać na jego wygląd. Daje pole do wyobraźni dla architektów zieleni i prywatnych inwestorów, dbający o swoje zielone obejście. Bez wątpienia jednak tego typu wzniesienie stanowi pewne wyzwanie, związane z zagrożeniem osuwania się ziemi. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na zabezpieczenie skarpy w ogrodzie.
Raj w ogrodzie: altana z piecem na pizzę, miniSPA i ścianka wspinaczkowa
U Anny i Piotra nikt się nie nudzi. W altanie można odpoczywać w różnoraki sposób, np. zrelaksować się w prywatnym miniSPA, upiec pizzę w piecu na drewno, spotkać się ze znajomymi. Na zewnątrz postrzelać z łuku, wspiąć się na ściankę wspinaczkową, albo po prostu popatrzeć na zieleń.
Jak skutecznie pozbyć się dzików z działki?
Dziki pojawiają się już nie tylko w lasach, ale też w ogródkach, na działkach czy w miastach. Intensywne zasiedlanie kolejnych obszarów sprawia, że te zwierzęta żerują coraz bliżej człowieka, przyczyniając się do dużych strat w uprawach oraz w ogrodzie. W jaki sposób skutecznie pozbyć się stada dzików?
Ogród zainspirowany stylem Pieta Oudolfa
Grażyna i Tomasz zachwycili się naturalnymi ogrodami Pieta Oudolfa. Poprosili swojego architekta o zaplanowanie przy nowym domu m.in. miniprerii z trawami i bylinami, wzorowanej na realizacjach tego projektanta. Rabata wyglądała dobrze przez dwa sezony, później straciła pierwotny charakter. Po pięciu latach została zmieniona. Nie trzeba było odświeżać oczka wodnego, dzikiej część ogrodu.
Ogród z basenem, wgłębnikiem, trawnikiem
Bartek od dzieciństwa marzył o pływalni w ogrodzie. Zbudował ją zatem przy nowym domu, przy niej zaś dwupoziomową strefę rekreacyjną. Projekt przestrzenny opracowała architektka krajobrazu, Anna Chojnowska - sprawiła, że efektowną kompozycję ogrodową charakteryzuje uporządkowanie, minimalizm, funkcjonalność.
Jak i kiedy pozbyć się gniazda os?
Gniazdo os na twojej posesji to nie tylko kłopot, ale także potencjalne zagrożenie dla twojego zdrowia i bezpieczeństwa. Jak jednak bezpiecznie usunąć gniazdo os i kiedy jest najlepszy moment, by to zrobić?
Które rośliny odstraszają muchy i komary?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak naturalnie odstraszyć muchy i komary, nie korzystając z chemicznych środków? Odpowiedzią mogą być rośliny, które swoim zapachem skutecznie zniechęcają te uciążliwe owady. Przedstawiamy listę roślin, które nie tylko ozdobią Twój dom i ogród, ale także pomogą Ci cieszyć się spokojem bez nieproszonych gości. Dowiedz się, jakie rośliny odstraszają muchy i komary, i jak je wykorzystać w swoim domu i ogrodzie.