Piękny ogród leśny Eli i Romana - nie chcieli wyciąć ani jednego drzewa

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Piękny ogród leśny Eli i Romana - nie chcieli wyciąć ani jednego drzewa

Ogród leśny Eli i Romana to oaza relaksu i królestwo roślin. Najważniejsze było dopasowanie lokalizacji i wielkości domu do drzew na działce, bo wykluczyli ich wycinkę. Pokazują nam ogród leśny przy domu i liczą koszty jego założenia oraz pielęgnacji.

aktualizacja: 2024-05-22 08:41:21
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jak zaprojektować ogród leśny
 • Jakie rośliny do ogrodu leśnego
 • Jak stworzyć ogród w lesie
 • Jakich błędów nie popełnić podczas zakładaniu ogrodu

Są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie mieszkania na zalesionej działce, bo przeszkadza im zacienienie, mech na trawniku, spadające z drzew liście, igły, szyszki. Elżbieta i Roman do nich nie należą. Osiedlenie się w miejscowości, założonej w 1930 r. i wchodzącej w skład Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, traktują jako przywilej, a nie utrudnienie życiowe. Od lat dbają o swój ogród leśny przy domu.

Ogród leśny projekt

Nie chcąc zniszczyć ani jednego drzewa, właścicielka sporządziła najpierw, w odpowiedniej skali, model posesji i planowanego domu po to, żeby wytyczyć jego najlepszą lokalizację. Nie poszła na kompromis nawet wtedy, kiedy okazało się, że powinien on stanąć w głębi działki, i że wskutek tego ogród leśny od frontu będzie dwa razy większy od wypoczynkowego, położonego z tyłu. Chociaż taki projekt ogrodu leśnego i układu przestrzennego nie jest wymarzony, to jednak właściciele przekuli go w sukces. Swój nowoczesny ogród leśny na przodzie przeobrazili w zazielenioną i kwitnącą strefę reprezentacyjną, której cechą charakterystyczną jest wygodna komunikacja, możliwość parkowania kilku samochodów i rowerów (dla pięcioosobowej rodziny).

ogród leśny rośliny
Wiosną w ogrodzie leśnym za domem kwitną magnolie (fot. archiwum prywatne właścicieli)
ogród leśny
Projektując ogród leśny nie zapomniano o dekoracjach. W złotych kulach połyskują promienie słońca i rozjaśniają rabatę z wrzosami, lawendą (fot. archiwum prywatne właścicieli)

– Zapewnienie funkcjonalności w tej strefie było dla mnie szczególnie istotne, ponieważ w domu nie ma garażu, ani wiaty parkingowej na działce – opowiada Ela. – Przed domem wytyczyłam, z mężem, obszerne rondo, które ułatwia dojazd do centralnie położonego ganku, manewrowanie samochodami. Celowo zrealizowałam taki klasyczny trakt komunikacyjny, bo jego kształt (o szerokości zbliżonej do frontowej elewacji) świetnie pasuje do stylu symetrycznej dwukondygnacyjnej bryły, przykrytej kopertowym dachem. Poza tym użytkowanie takiego jest wygodne, ergonomiczne. Zadbałam też o wykończenie go nawierzchnią ładną i trwałą. Na przeważającej części zastosowałam kostkę betonową (w jej przypadku istotne było obniżenie kosztu realizacji, bo podjazd z rondem jest długi), na obrzeżach zaś granitową (chodziło mi o dodanie efektownej kamiennej biżuterii). Szare odcienie obu rodzajów kostek ładnie wtapiają się w aranżację ogrodu leśnego, optycznie zmniejszają rozmiar traktu.

Ogród leśny rośliny

Projektując ogród leśny starałam się zachować równowagę między ilością betonu, kamienia a roślinności. Przy czym celem było uzyskanie ładnej różnorodnej gęstwiny o charakterze leśnym, bez wyłączenia tej kwitnącej. Przyznaję – w ogrodzie leśnym było to zadanie trudne, lecz znalazłam kilka niezawodnych rozwiązań. Klomb wewnątrz ronda obsadziłam niezapominajkami (kiedy kwitną wiosną, ten fragment wygląda jak błękitne jeziorko), wytrzymałymi różami okrywowymi (odm. The Fairy). Rabaty w ogrodzie leśnym wzdłuż ogrodzenia, wytyczone przez ciąg wysokiego starodrzewu, wypełniłam kwitnącymi drzewami i krzewami (m.in. złotokapem, lilakami, hortensjami), z atrakcyjnym ulistnieniem (klonami, śliwami, berberysami), oprócz tego zimozielonymi (różanecznikami, ostrokrzewami, jałowcami, cisami). Jakie jeszcze warto wybrać rośliny do ogrodu leśnego iglastego? Najniższe piętro zarośli w moim ogrodzie leśnym to obszerne poletka – krzewinek leśnych (np. wrzosów), bylin (funkii, miodunek), roślin zadarniających (dąbrówki, jasnoty plamistej, konwalii, fiołków, bluszczu, barwinka). 

Ogród leśny aranżacje

Nietrudno się domyślić, że grunt pod sosnowym starodrzewem jest piaszczysty, ubogi. Z tego powodu Roman zorganizował, w pierwszym etapie tworzenia ogrodu leśnego, dostawę żyznej ziemi z domieszką gliny (zamówił kilka wywrotek, wzbogacił nią glebę na rabatach i pod trawnikiem). Kilka lat później samodzielnie ułożył automatyczny system podlewania (obecnie niektóre jego składowe są do naprawy, bo zniszczył je pies). Ogród leśny aranżacje to także efektowne oświetlenie na zewnątrz domu, w strefie wjazdowej, wybranych drzew.

Ogród leśny projekt
Ogród leśny z przodu działki symbolicznie odgrodzili od tego wypoczynkowego (z tyłu) i użytkowego (przy bocznej elewacji), stawiając treliaż z bramką zwieńczoną łukiem. Przy nim posadzili rośliny pnące (m.in. róże) i krzewy jagodowe (np. porzeczki). Ela chce tu w przyszłości mieć tunel z róż pnących (widocznych z okien kuchni) - (fot. archiwum prywatne właścicieli)

Aranżując ogród leśny za domem, właścicielom zależało na uzyskaniu ładnego widoku z tarasu i atmosfery kojącej zmysły. Wykorzystali sprzyjające ku temu warunki – przede wszystkim stare sosny, które wydzielają relaksujące olejki eteryczne, i których korony kładą rozproszony półcień. Ponadto fakt, że promienie słońca przez kilka godzin dziennie docierają, na szczęście, do podestu wypoczynkowego (o powierzchni 27 m2) i kilku eksponowanych miejsc w tej części posesji. W nich właśnie ustawili elementy małej architektury ogrodowej, np. okrągłą stalową ławkę, którą otoczyli jeden z pni. Mając ogród w stylu leśnym lubią obserwować, jak światło słoneczne wydobywa z półcienia dodany element wodny (trzy kamienne kule), strzyżone bukszpany, atrakcyjne rośliny. 

Rośliny do ogrodu leśnego iglastego

Jeżeli chodzi o nowe rośliny do ogrodu leśnego iglastego to w tej strefie nie mogło zabraknąć okazów kwitnących i ozdobnych przez cały rok. Właściciele posadzili tu magnolie, hortensje, hibiskusy, które pięknie harmonizują ze środowiskiem leśnym. Ela dodała nawet do aranżacji ogrodu leśnego kilka róż, piwonie, lawendę, floksy, kocimiętkę – bujnie kwitną, bo umieściła je w najbardziej nasłonecznionych polankach. W średnim i niskim piętrze zarośli, wspólnie postarali się o mieszany zestaw, czyli liściasty, iglasty, zimozielony. Cieszą się, że nie stracili tu bukszpanów (jak trzech wielkich okazów przed frontem domu), bo zastosowali je w celu kształtowania z nich brył (formują je w kule, stożki, niskie łukowate żywopłoty). Mówią z zadowoleniem – Dzięki drzewom i zaroślom, z ogrodu leśnego możemy korzystać nawet w trakcie największych upałów!

Ogród leśny inspiracje: źródełko

Słowo relaks nierozerwalnie kojarzy się właścicielom ze szmerem wody, dlatego w pobliżu tarasu wykonali element wodny w swoim ogrodzie leśnym. Rozważali kilka opcji, lecz ze względu na las, zdecydowali się na wariant bez odkrytego lustra wody. Poprosili kamieniarza o wytoczenie z granitu trzech kul o różnej wielkości i przeobrazili je w źródełka. Zbiornik z wodą i pompą wkopali w grunt, przykryli go stalową siatką i kamieniami. W sezonie ogrodowym uruchamiają ciek wodny codziennie, uwielbiają słuchać jego szemrania. Na początku Roman wyjmował pompę przed zimą. Obecnie pozostawia ją w zbiorniku, lecz wypompowuje wodę. Ciurkadełka łatwo się obsługuje.

Wygodny taras w ogrodzie leśnym

Na początku tarasowa płyta betonowa, skierowana na południowy zachód, została wykończona płytami łupka szarogłazowego, jak ganek. Jednak wykonawcy wadliwie uformowali podbudowę (z gruzu po budowie) i spadek, co spowodowało pękanie fug oraz izolacji, obluzowanie się wierzchnich elementów. Kilka lat temu właściciele z żalem pożegnali płytki z łupka (były ładne i eleganckie, sprawdzały się też dobrze pod względem antypoślizgowym i wytrzymałościowym). Zdecydowali się na remont i wykorzystanie praktyczniejszej (od mokrej) technologii na sucho do ułożenia płyt betonowych. Nowoczesną nawierzchnię oceniają bardzo dobrze, bo lepiej nadaje się do środowiska leśnego. W kolejnym etapie modernizacji planują zbudować zadaszenie tarasu. Ela marzy o małej oranżerii i lekkiej otwartej konstrukcji ze stali i szkła (chodzi o dostęp światła w głąb salonu). Na razie rozpinają płócienny żagiel, który świetnie „łapie” igły i szyszki.

Ogród leśny przy domu
Kilka lat temu właściciele wyremontowali taras. Zmienili technologię z mokrej na suchą, płytki z łupka szarogłazowego na elementy wykonane z betonu. Oceniają, że strefa wypoczynku jest teraz praktyczniejsza. Zamierzają jeszcze ją zadaszyć (fot. archiwum prywatne właścicieli)

Ogród leśny: koszty założenia i pielęgnacji ogrodu

Ogród leśny powstaje od ponad dwudziestu lat. Ogród leśny projekt - koszt:

Pielęgnacją leśnego ogrodu zajmują się właściciele samodzielnie. Przed zimą róże kopczykują i owijają włókniną, co roku dokupują kilka nowych roślin i środki ochrony. Ogród leśny aranżacja - koszt:

 • zakup nowych roślin do leśnego ogrodu - 1500 zł rocznie;
 • nawozy naturalne i mineralne specjalistyczne - 300 zł;
 • środki ochronne (bukszpany) - 100 zł;
 • kora do ściółkowania - 200 zł;
 • podlewanie ogrodu - 600 zł.

Ogrody leśne w praktyce. Z doświadczeń Eli i Romana

– Ela: Chcąc stworzyć ogród leśny przy domu przestrzegano nas przed stawianiem domu blisko drzew. Głównie dlatego, że zanieczyszczają one otoczenie spadającymi resztkami (rzeczywiście, musimy często udrażniać rynny), mogą się zwalić. Przed budową domu prześledziłam wykresy wiatrów, czytałam opinie specjalistów – zapewniali, że las chroni posesję przed wichurami. To się potwierdziło w trakcie pobytu tutaj. Na początku uczyłam się ogrodnictwa, niezbyt celnie dobierałam rośliny do ogrodu leśnego i poniosłam niepotrzebne koszty. Przy samodzielnej realizacji i opracowaniu projektu ogrodu leśnego należy to uwzględnić. Dobrze sprawdzają się rośliny zadarniające. Szczelnie zarastają rabaty, uniemożliwiają rozwój trawie i chwastom. Liście i igły wpadają między ich pędy, rozkładają się i tworzą ściółkę, nie trzeba ich usuwać. Leśny zakątek w ogrodzie, który jest nasłoneczniony, wykorzystuję do uprawy owoców, ziół, warzyw. Niedawno na warzywniku postawiłam skrzynie, w nich rośliny rosną lepiej. Wolałabym mieć nieco większy areał warzywny i wypoczynkowy w moim ogrodzie leśnym, o jakieś 300 m2. 

– Roman: Dodanie po kilku latach automatycznego podlewania i oświetlenia nie spowodowało zniszczenia ogrodu leśnego. Wystarczyło bowiem wykopać wąskie rowy o głębokości do 60 cm. Prace przeprowadziłem samodzielnie. Zamierzam dołożyć lampy w części frontowej. W trakcie remontu tarasu mogliśmy, szczęśliwie, wykorzystać metodę „na sucho”, a nie jak poprzednio „na mokro”. Warto się o to od razu postarać. Gdyby nie wąskie przejścia przy domu, utrudniające przejazd dźwigu, z pewnością kupilibyśmy płyty o wielkim formacie – takie podobają się nam najbardziej. Coraz rzadziej koszę trawnik (kosiarką elektryczną), bo naturalna łąka w ogrodzie leśnym lepiej służy faunie i florze, nie trzeba jej często podlewać. W ubiegłym roku nawet dosiałem koniczynę. W naszym ogrodzie leśnym nie zwalczamy mchu. Przypomina wiecznie zieloną darń, jak w japońskich ogrodach. Do formowania bukszpanów i zarośli używamy ręcznych i elektrycznych narzędzi.

Fot. otwierająca: archiwum prywatne właścicieli domu

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie były najważniejsze założenia przy projektowaniu ogrodu leśnego przez Elę i Romana?

  Najważniejsze było dopasowanie lokalizacji i wielkości domu do istniejących drzew na działce, aby uniknąć ich wycinki. Właściciele sporządzili model posesji i planowanego domu, by znaleźć najlepszą lokalizację, co zaowocowało powiększeniem przedniego ogrodu leśnego.
 • Jakie rośliny zostały wybrane do ogrodu leśnego i dlaczego?

  Wybrano rośliny takie jak niezapominajki, róże okrywowe, magnolie, hortensje, hibiskusy, oraz krzewy jagodowe. Właściciele starali się zachować równowagę między betonem a roślinnością, tworząc różnorodną gęstwinę o charakterze leśnym, która obejmuje zarówno kwitnące, jak i zimozielone rośliny.
 • Jakie rozwiązania funkcjonalne zastosowano w ogrodzie leśnym?

  W ogrodzie leśnym przed domem wytyczono rondo ułatwiające dojazd i manewrowanie samochodami, zastosowano trwałą i estetyczną nawierzchnię z kostki betonowej i granitowej. Dodano również elementy małej architektury ogrodowej, jak okrągła ławka i kamienne kule, oraz system automatycznego podlewania i oświetlenia.
 • Jakie koszty związane były z założeniem i pielęgnacją ogrodu leśnego?

  Koszty założenia obejmowały m.in. system automatycznego podlewania (4000 zł), oświetlenie ogrodu (6000 zł), remont tarasu (30 000 zł). Roczne koszty pielęgnacji to zakup roślin (1500 zł), nawozy (300 zł), środki ochronne (100 zł), kora do ściółkowania (200 zł), oraz podlewanie (600 zł).
 • Jakich błędów należy unikać przy zakładaniu ogrodu leśnego?

  Należy unikać sadzenia domu zbyt blisko drzew z powodu zanieczyszczeń i ryzyka przewrócenia się drzew. Warto także dobrze dobierać rośliny, by uniknąć niepotrzebnych kosztów. W przypadku remontów, lepiej stosować technologię „na sucho” zamiast „na mokro” dla nawierzchni tarasowych, co jest bardziej praktyczne w środowisku leśnym.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!