Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak ukryć kosz na śmieci na posesji?

Kosz na śmieci jest tyleż niezbędnym, co mało atrakcyjnym elementem przydomowej posesji czy ogrodu. W jaki sposób użytkować go i jednocześnie schować przed wzrokiem domowników i gości? Jest na to co najmniej kilka sposobów. Oto najciekawsze z nich.

Jak ukryć kosz na śmieci na posesji?
O.B.A. sp. z o.o. Aluminiowe systemy bram i ogrodzeń
guardi.pl
O.B.A. sp. z o.o. Aluminiowe systemy bram i ogrodzeń
guardi.pl
Dane kontaktowe:
+48 13 491 56 39
Mickiewicza 108, 38-200 Jasło

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Kluczowy jest wybór miejsca na śmietnik

Z jednej strony dobrze byłoby ukryć pojemniki na śmieci gdzieś na tyłach domu, z drugiej - najwygodniej jest, gdy znajdują się przy bramie lub furtce. Taka lokalizacja ułatwia wystawianie ich przed posesję, w dniu, w którym planowany jest odbiór odpadów. Zwykle też furtka i brama znajdują się w takiej odległości od domu, że nie docierają do niego brzydkie zapachy rozkładającej się żywności, co bywa uciążliwe zwłaszcza latem.

Tak zamaskowane miejsce na segregowanie odpadów nie rzuca się w oczy domowników i gości. fot. O.B.A.
Tak zamaskowane miejsce na segregowanie odpadów nie rzuca się w oczy domowników i gości. fot. O.B.A.

Jeśli zdecydujemy się na usytuowanie kosza w sąsiedztwie ogrodzenia, warto pomyśleć o wykonanej z tego samego materiału specjalnej wnęce na kosze. W ten sposób zachowamy spójność i podkreślimy, że wybrane miejsce nie jest przypadkowe, a jego przeznaczenie zostało starannie zaplanowane.

Umieszczając kosz na śmieci na tyłach domu, gdzie najczęściej znajduje się ogród, powinniśmy oczywiście wybrać tę strefę gospodarczą, oddaloną od tej, w której odpoczywamy lub przyjmujemy gości. Ogród jest doskonałą lokalizacją zwłaszcza na pojemnik dedykowany do bioodpadów.

Skrzynie na pojemniki z odpadami

Jest co najmniej kilka sposób, na zamaskowanie kosza na śmieci w ogrodzie. Najprostszym i jednocześnie bardzo wygodnym jest zakup gotowej skrzyni ogrodowej, w której można ukryć pojemniki.

Na rynku znaleźć można producentów oferujących takie rozwiązania w bogatej gamie kolorystycznej, dzięki czemu skrzynię możemy dopasować do koloru ogrodzenia, elewacji budynku, mebli ogrodowych lub innych elementów architektury ogrodowej.

Miejsce przeznaczone na kosze z odpadami może też służyć za schowek na rower. fot. O.B.A.
Miejsce przeznaczone na kosze z odpadami może też służyć za schowek na rower. fot. O.B.A.

Decydując się na zakup takiej skrytki, warto zwrócić uwagę na to, z czego została wykonana. Dobrym materiałem dla takiego przeznaczenia jest aluminium powlekane proszkowo. Wykonana z niego skrzynia będzie jednocześnie trwała i solidna, nie nazbyt ciężka a do tego odporna na zmienne warunki atmosferyczne.

Wisienką na torcie mogą być rozwiązania pozwalające na automatyczne otwieranie skrzyni. Mogą to być drzwiczki lub pokrywa podnoszona przy pomocy sprężyn gazowych.

Daszki, wiaty

To kolejne często spotykane sposoby przechowywania pojemników na śmieci w ogrodzie. Daszek zapewnia skuteczną ochronę przed deszczem i promieniowaniem UV, co opóźnia proces psucia się odpadów, a tym samym redukuje nieprzyjemne zapachy.

Wiata lub daszek pozwalają na łatwy dostęp do pojemników, ułatwiają też utrzymanie tej przestrzeni w czystości.

Śmietnik w żywopłocie

Dobrym sposobem na ograniczenie widoczności pojemników na śmieci znajdujących się w ogrodzie, jest otoczenie ich zielenią. Można je na przykład osłonić żywopłotem z zimozielonych krzewów o wąskim pokroju. Polecane przez architektów zieleni są m.in. strzeliste odmiany jałowców (np. jałowiec pospolity Arnoldczy jałowiec Blue Arrow) lub formy kolumnowe cisów (takie jak. cis Krzysztof, czy cis pospolity Fastigiata).

Odmianą tego rozwiązania jest zastosowanie pergoli, którą można obsadzić bluszczem. Do tego celu doskonale nadają się pnącza wieloletnie, które również najlepiej wybrać spośród gatunków zimozielonych, takich jak bluszcz czy trzmielina Fortune'a.

Również wiele gatunków zrzucających liście na zimę może maskować śmietnik, choć bez wątpienia grabienie liści w tym miejscu może nie należeć do przyjemności. Jeśli jednak nie jest to przeszkodą, najlepsze będą te o gęsto wyrastających pędach, w tym aktinidia pstrolistna o trójbarwnych liściach, a także silnie rosnące: dławisz okrągłolistny, milin amerykański albo rdestówka Auberta, która kwitnie obficie jesienią.

Ogrodzenie przy śmietniku można także „zbudować” z kilku gatunków pnączy. Od strony bardziej nasłonecznionych można umieścić rośliny o ładnych kwiatach, a od zacienionej - bluszcz lub hortensję pnącą.

Zarówno obsadzenie śmietnika krzewami, jak i pnączami jest niewątpliwie bardzo estetyczne, może jednak okazać się kłopotliwe, gdy w gąszczu roślin zamieszkają insekty lub pajęczaki.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: O.B.A. (marka Guardi)