Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak zbudować kuchnię ogrodową?

Wieczór z przyjaciółmi w ogrodzie nie musi wiązać się z alienacją gospodarzy, którzy na czas przygotowania poczęstunku, dotąd zmuszeni byli spędzać czas w zaciszu domowej kuchni. Dzięki kuchniom ogrodowym, których popularność rośnie, we wspólnym gotowaniu mogą brać udział wszyscy - i goście i domownicy.

Jak zbudować kuchnię ogrodową?
Hettich Polska Okucia do systemów szuflad i prowadnic, zawiasy, systemy do drzwi przesuwnych i składanych
web.hettich.com
Hettich Polska Okucia do systemów szuflad i prowadnic, zawiasy, systemy do drzwi przesuwnych i składanych
Dane kontaktowe:
61 816 83 00
Lusowo, ul. Wierzbowa 48, 62-080 Tarnowo Podgórne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Kuchnie ogrodowe sprawdzają się z jeszcze jednego powodu. Zmiany klimatyczne powodują wzrost temperatury, która latem osiąga do ok. 40 stopni w cieniu. Gotowanie w pomieszczeniach, nawet jeśli wyposażone są w efektywną wentylację lub klimatyzację – mocno podnosi temperaturę wnętrza domu, która może osiągnąć poziom nie do zniesienia.

Wychłodzenie nagrzanej kuchni pociąga z kolei za sobą koszty energii i nie jest przyjazne dla środowiska. Gotowanie na świeżym powietrzu, w altanie, pawilonie lub pod markizą, często jest bardziej komfortowe dla samych "kucharzy", a na pewno nie ma wpływu na temperaturę, jaka generowana jest wewnątrz budynku.

Jakie cechy powinna mieć kuchnia ogrodowa?

Kuchnia ogrodowa z pewnością powinna być kompaktowa tak, aby wszystkie potrzebne sprzęty znajdowały się pod ręką. Dla komfortowego przygotowywania posiłków niezbędne są podobne elementy do tych, jakie znajdują się w tradycyjnej kuchni – lodówka, blat – przygotowalnia, źródło ciepła (może to być kuchenka gazowa lub elektryczna) i zlewozmywak, w którym można opłukać owoce, warzywa i mięso, a także umyć talerze, sztućce i szklanki.

Większe mycie, np. po spotkaniu, w którym brała udział duża ilość gości, można przeprowadzić już w domu, przy użyciu zmywarki. Oczywiście, dla większej wygody warto zaopatrzyć się w dodatkowy komplet naczyń i akcesoriów kuchennych tak, by nie "wędrować" pomiędzy kuchnią zewnętrzną a wewnętrzną w poszukiwaniu chochli czy salaterek. Wtedy bowiem cała idea kuchni ogrodowych straciłaby swoje praktyczne walory.

Jeśli zdecydujemy się na kuchnię gazową, potrzebne nam będzie miejsce do przechowywania butli z gazem. Znakomite rozwiązanie w tej kwestii proponuje firma Hettich, która w swojej kompaktowej kuchni zewnętrznej wygospodarowała miejsce na wyciąganą szufladę, w jakiej schować można nieestetyczną butlę.

W kompaktowej zewnętrznej kuchni Hettich jest miejsce na wyciąganą szufladę, w której schować można nieestetyczną butlę gazową.
W kompaktowej zewnętrznej kuchni Hettich jest miejsce na wyciąganą szufladę, w której schować można nieestetyczną butlę gazową.

Co więcej, w tym funkcjonalnym meblu zaprojektowana została wytrzymała organizacja wewnętrzna z wyciąganymi koszami drucianymi CargoTech do przechowywania sztućców i innych przyborów kuchennych oraz z systemami szuflad (CargoPlus). Systemy te mogą być połączone z systemami InnoTech i InnoTech Atira.

Niezwykle przydatne są wyciągane kosze druciane CargoTech, w których możemy przechowywać sztućce i inne przybory kuchenne.
Niezwykle przydatne są wyciągane kosze druciane CargoTech, w których możemy przechowywać sztućce i inne przybory kuchenne.

Kluczowe jest jednak to, że materiał, z którego zbudowana została zewnętrzna kuchnia Hettich jest wyjątkowo odporny na działanie warunków atmosferycznych. Na uwagę zasługują m.in. zastosowane tu zawiasy ze stali szlachetnej Veosys, które skonstruowane zostały nie tylko z myślą o zastosowaniach zewnętrznych, ale znaleźć je można także w bardzo wymagającej zabudowie… statków.

Zawiasy ze stali szlachetnej Veosys.
Zawiasy ze stali szlachetnej Veosys.

Wykonane są z wytrzymałej stali nierdzewnej, odpornej na korozję. Dużą zaletą są ukryty klips w zawisach oraz zintegrowany system cichego domykania, który działa miękko i bez zarzutu bez względu na to, czy na zewnątrz są umiarkowane, czy skrajnie niskie bądź wysokie temperatury.

Jeśli nie grill, to co?

Najpopularniejszymi posiłkami ogrodowymi są te, które przygotowywane są na grillach. W tego typu gotowaniu każdy właściciel ogrodu czuje się zapewne mistrzem. Nie każdy jednak lubi zapach karkówki, kiełbasy czy kaszanki, a nawet warzyw, upieczonych w dymie nad żarzącymi się węglami. Dlatego też furorę na wszelkiego rodzaju garden party od kilku lat święcą piece do pizzy.

Coraz popularniejsze są również duże opiekacze elektryczne, za pomocą których przygotować można nie tylko grillowane potrawy, szaszłyki i tosty, ale również pyszne kanapki panini, zarówno w mięsnym jak i wegetariańskim wydaniu. Na każdym garden party nie obędzie się bez zimnych napoi – dlatego lodówka jest jednym z najważniejszych sprzętów.

W kuchni ogrodowej Hettich wszystkie potrzebne sprzęty mamy pod ręką.
W kompaktowej kuchni ogrodowej Hettich wszystkie potrzebne sprzęty są pod ręką.

Niektórzy instalują także kostkarkę do lodu, jeszcze inni nie wyobrażają sobie kuchni ogrodowej bez podręcznego zielnika. Bez względu na to, czy lubimy gotowanie, czy przyprawia nas o gęsią skórkę, warto otworzyć się na nie i na ludzi, którzy są adresatami naszych kulinarnych wyczynów.

Doskonałym pomysłem jest także zaangażowanie ich we wspólną pracę – obieranie warzyw, przygotowywanie lub doprawianie sałatki czy rozlewanie drinków. Dzięki temu nasi goście poczują się tak dobrze, jak u siebie. A my nie ograniczymy naszej roli do obsługi pozostałych uczestników zabawy, a staniemy się jej integralną częścią.

źródło i zdjęcia: Hettich Polska