Kiedy warto założyć system automatycznego nawadniania ogrodu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kiedy warto założyć system automatycznego nawadniania ogrodu?

Mam spory ogród (częściowo urządzony) z trawnikiem i miejscem na nieliczne rabaty. Rozważam założenie systemu nawadniania. Czy rzeczywiście pozwala on oszczędzać wodę? Czy sprawdza się na każdej działce?

aktualizacja: 2020-06-29 08:45:05
Czego dowiesz się z artykułu?
  • W jaki sposób system nawadniania umożliwia oszczędzanie wody?
  • Gdzie i kiedy można zainstalować system automatycznego nawadniania ogrodu?

Odpowiedź eksperta: W ostatnich latach susza daje nam się mocno we znaki. Letnie upały doskwierają ludziom i roślinom. Słuszne jest więc szukanie sposobów efektywnego podlewania ogrodów i racjonalnego zużywania wody. Należy do nich system automatycznego nawadniania. Można go zainstalować praktycznie w każdym ogrodzie.

Instalacja taka właściwie nie wymaga obsługi - jej pracą kieruje zaprogramowany sterownik. Większość elementów jest na stałe zamontowana pod ziemią. Nie ma zatem konieczności ciągłego rozciągania i składania węży czy przestawiania zraszaczy. Bez widocznych akcesoriów do podlewania, ogród lepiej się prezentuje.

W jaki sposób system nawadniania umożliwia oszczędzanie wody?

Porę i długość podlewania da się precyzyjnie zaprogramować (oddzielnie dla trawnika czy rabat) - instalacja może pracować nawet nocą lub we wczesnych godzinach porannych, kiedy woda paruje wolniej i nawadnianie jest efektywniejsze (ponadto wodociąg nie jest obciążony). Nie zaleca się wieczornego podlewania, bo sprzyja rozwojowi grzybowych chorób roślin.

Z kolei w ciągu dnia, gdy słońce mocno operuje, krople utrzymujące się na liściach mogą spowodować ich poparzenie. Poza tym, w momencie kiedy na rozgrzane rośliny pada zimna woda z wodociągu, doznają niekiedy szoku termicznego. Pamiętajmy też, że najefektywniejsze jest obfite (dłuższe) nawadnianie raz na kilka dni. Niewielka ilość wody szybko wyparowałaby bez pożytku dla roślin. Jedynie w przypadku gleby piaszczystej (przepuszczalnej) należy podlewać częściej, za to mniejszą ilością.

Dzięki odpowiedniemu rozprowadzeniu instalacji, woda trafia dokładnie tam, gdzie powinna (w przypadku linii kroplujących - wprost do korzeni). Nie ma mowy o jej marnowaniu ani podlewaniu liści i kwiatów (większość roślin tego nie lubi). Ponadto jest dystrybuowana stosunkowo wolno, co przekłada się na efektywność nawadniania. Przy używaniu węża ogrodowego zazwyczaj brakuje na to cierpliwości, a w przypadku silnego skupionego strumienia, spływa ona po powierzchni gleby, prowadząc do powstania na niej skorupy.

Linie kroplujące - rozprowadzona instalacja automatycznego nawadniania ogrodu
Linie kroplujące mogą mieć emitery o różnym wydatku wody - dobiera się je odpowiednio do wymagań roślin. (fot. L. Jampolska)

Uzupełnieniem układu sterującego systemem są czujniki deszczu i wilgotności gleby. Dzięki nim instalacja nie uruchamia się podczas opadów lub przy dużej wilgotności podłoża, co zapobiega nadmiernemu podlaniu roślin i marnowaniu wody.

Aby susza nie doskwierała

To, jak duże będzie zapotrzebowanie naszych roślin na wodę i ile będziemy jej zużywać w ogrodzie, wynika już z jego projektu. Oprócz uwzględnienia w nim instalacji nawadniającej, liczy się odpowiednie zaplanowanie nasadzeń - ograniczenie powierzchni murawy (bo jest wrażliwa na suszę) oraz dobór roślin do rodzaju gleby i stanowiska.

Wbrew pozorom, duże znaczenie ma też gruba warstwa ściółki - zapobiega bowiem parowaniu wody z podłoża. Świetnie sprawdzi się w tej roli kora, torf lub kompost. Ten ostatni polepszy dodatkowo żyzność i strukturę ziemi (dżdżownice i mikroorganizmy glebowe przetransportują go do głębszych warstw), poprawiając jednocześnie jej zdolność magazynowania wilgoci.

Pamiętajmy również, że woda deszczowa jest darmowa i warto ją magazynować, by ograniczyć rachunki. Idealnie nadaje się do podlewania wszystkich roślin ogrodowych i doniczkowych, bo jest bardzo miękka, wolna od nadmiaru wapnia i żelaza. Można zastosować system zbierania deszczówki z rynien do zakopanych w ziemi betonowych zbiorników, czy też prostszy wariant - zbiornik naziemny z tworzywa, ewentualnie z drewna, z kranem w dolnej części (aby ułatwić pobór wody).

Gdzie i kiedy można zainstalować system automatycznego nawadniania ogrodu?

System można zamontować w małym i w dużym ogrodzie, w obrębie samego trawnika lub dodatkowo na rabatach kwiatowych, wzdłuż żywopłotów itd. Jeśli teren jest spory, podlewane mają być rozmaite grupy roślin, warto zdecydować się na profesjonalnego wykonawcę projektu oraz całej instalacji, z uwagi na jej skomplikowanie.

Wyspecjalizowana firma dodatkowo udzieli gwarancji na działanie układu, zapewni fachowy serwis i bezpłatne przygotowanie go do zimy w pierwszym sezonie. Samodzielny montaż zalecany jest jedynie w niewielkich ogrodach, w których wydziela się 1 bądź 2 sekcje, zarządzane przy użyciu prostego sterownika instalowanego na kranie na zewnątrz domu (a nie za pomocą zaawansowanego urządzenia montowanego w budynku).

Prace najłatwiej przeprowadzić na etapie powstawania ogrodu - przed wykonaniem trawnika czy utwardzeniem nawierzchni. Pod ich powierzchnią układa się bowiem rury i przewody systemu. Jest tylko jeden warunek - musimy mieć dokładny plan nasadzeń, aby wiedzieć, gdzie trzeba doprowadzić rury i zamontować zraszacze lub linie kroplujące.

Rura doprowadzająca wodę do instalacji nawadniającej oraz podłączony do niej zraszacz wynurzalny. (fot. po lewej: ogrodnik.slupsk.pl, fot. po prawej: Gardena)

Część inwestorów decyduje się na instalację w użytkowanym już ogrodzie. Można ją w miarę bezinwazyjnie wykonać pod trawnikiem, zdejmując płaty darni w miejscu, gdzie będą kopane rowki na rury, i odkładając na folię rozłożoną wzdłuż wykopów. Po zakończeniu prac darń należy umieścić z powrotem na miejscu - przy regularnym podlewaniu powinna się szybko zregenerować. Wydobytą ziemię również umieszcza się na folii, by nie zanieczyścić trawnika.

Płaty darni oraz ziemia z wykopów ułożona na folii
Podczas montażu systemu w obrębie istniejącego trawnika, płaty darni oraz ziemię z wykopów układa się na folii. (fot. Archiwum BD)
System nawadniania ogrodu: Skrzynka z elektrozaworami
Skrzynka z elektrozaworami. (fot. Tanake)

Małgorzata Kolmus

Dodaj komentarz

time image
time image
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA