Ekologiczna nawierzchnia w ogrodzie i nie tylko - z czego ją wykonać?

Zmiany klimatyczne uświadomiły nam, jak istotne jest uważne podejście do potrzeb otaczającej nas natury, także tych związanych z retencją. W ogrodach, gdzie nawodnienie gleby jest szczególnie ważne, a także na ciągach pieszych, doskonale sprawdzą się ażurowe kostki, które skutecznie łączą walory ekologiczne z atrakcyjnym designem.

Ekologiczna nawierzchnia w ogrodzie i nie tylko - z czego ją wykonać?
Libet Stylowe i nowoczesne nawierzchnie
www.libet.pl
Dane kontaktowe:
71 335 11 01, 801 542 381
Kazimierza Michalczyka 5 53-633 Wrocław

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Designerskie ażury z betonu

Charakterystyczna budowa ażurowych kostek, której ważnym elementem są wolne przestrzenie pomiędzy ściankami, pozwala tworzyć powierzchnie przepuszczające wodę, a zatem jednocześnie zapewniające jej naturalny odpływ do gruntu.

Co więcej, ażur ułatwia wegetację roślin, w tym traw, tworząc powierzchnie biologicznie czynne. Dzięki synergii pomiędzy betonem a roślinnością, możliwe jest zachowanie stabilnego podłoża na ścieżce czy podjeździe bez degradacji środowiska naturalnego.

Warto wiedzieć, że zastosowanie ażurowych kostek jest skutecznym sposobem na zachowanie w projekcie zgodności z wymogami miejscowego planu zagospodarowania terenu, które wskazują ilość minimalnej powierzchni biologicznie czynnej na posesji.

Nawierzchnia Galico Libet
Nawierzchnia Galico Libet

Oprócz chodników i podjazdów, w zależności od modelu, z kostek ażurowych można budować place, parkingi czy alejki. Przy odrobinie wyobraźni można też wzbogacić je o dodatkowe akcenty dekoracyjne, takie jak m.in. grysy, które nadadzą powierzchni dodatkowego waloru estetycznego.

W ofercie firmy Libet, producenta kostek brukowych i innych elementów zabudowy z betonu, znaleźć można szeroką paletę kształtów, które doskonale komponują się z pozostałymi elementami aranżacji otoczenia.

Kostki mogą mieć kształt prostokąta lub sześciokąta. Powierzchnie, w zależności od potrzeb i gustów, wyłożyć można produktami w jednym kolorze lub tworzyć z nich atrakcyjną mozaikę, szachownicę czy też inny fantazyjny wzór.

Nie tylko ażur - kostki z odstępnikami

Alternatywą dla kostek ażurowych są elementy pełne, ale ułożone w pewnej odległości od siebie. Przy takim rozwiązaniu na uwagę zasługują m.in. kostki z tzw. odstępnikami, które znacznie ułatwiają zachowanie niezbędnych odległości, a jednocześnie równe ułożenie całej kompozycji.

Wolne przestrzenie, powstałe dzięki odstępnikom, można wypełnić trawą lub kruszywem. Takie wykończenie podniesie walor estetyczny skomponowanej powierzchni.

Nie tylko beton - kratki nawierzchniowe

Czy ażurowa powierzchnia musi być wykonana z betonu? Oczywiście, że nie. Rośnie zainteresowanie specjalnymi kratami nawierzchniowymi, takimi jak te w systemie TTE.

Są one wykonane z tworzywa sztucznego, pochodzącego w 100% z recyklingu, i z powodzeniem łączą zalety elementów ażurowych z wyjątkową odpornością na obciążenia, uzyskaną za sprawą specjalnej technologii przenoszenia obciążeń. To z kolei pozwala zastosować je w miejscach, które narażone są na ruch kołowy, w tym także ciężki.

Nawierzchnia w systemie TTE
Nawierzchnia w systemie TTE

Kluczowe jest przy tym i to, że kraty zapewniają bardzo wysokie parametry przepuszczalności wody, dzięki czemu można z nich tworzyć powierzchnie biologicznie czynne, bez dodatkowego systemu odwadniającego.

Szybki montaż na cieńszej podbudowie (niż w przypadku tradycyjnych kostek) zmniejsza koszty i czas prac wykonawczych, a także ingerencję w środowisko naturalne. I w końcu – kraty nawierzchniowe można wypełnić praktycznymi materiałami - dedykowanymi systemowi kostkami betonowymi Libet (74x74x48 mm), trawą lub kruszywami.

Źródło i zdjęcia: Libet