PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jak zaaranżować w ogrodzie przestrzeń wokół drzew?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Drzewa są ozdobą każdego ogrodu, dlatego warto zadbać o wyeksponowanie ich walorów estetycznych. Przedstawiamy sposoby na podkreślenie piękna drzew w ogrodach przydomowych i w parkach.

Wprowadzają przyjemną naturalność do aranżacji otoczenia, zapewniają cień w słoneczne dni, niejednokrotnie są też źródłem zdrowych przysmaków - drzewa ogrodowe znakomicie dopełniają krajobraz naszego otoczenia. Warto jednak pomyśleć o odpowiednim zagospodarowaniu przylegającej do nich powierzchni, która często nie sprzyja równomiernemu wzrostowi trawy lub innych roślin.

Czym otoczyć miejsce wokół pnia drzewa?

Na dobry początek pomyślmy, w jaki sposób chcemy oddzielić strefę przylegającą do drzewa od reszty posesji. Wokół pnia znakomicie sprawdzają się koliste formy ułożone z betonowych kostek bazujących na praktycznym kształcie trapezu. Są przystosowane do niełatwych warunków zewnętrznych i oferują szerokie możliwości kreacyjne.

Możemy przy tym postawić na subtelny akcent w postaci popularnych elementów Piccola oraz Romano z kolekcji Libet Decco lub zbudować nieco wyższą konstrukcję z klimatycznych elementów kamienia ogrodowego Split, który wyróżnia się charakterystyczną nieregularną powierzchnią. Taki murek będzie stanowił dodatkową barierę np. przed niektórymi zwierzętami.

Miłośnikom dyskretniejszych form brzegowania do gustu przypadną obrzeża wykonane ze specjalnego tworzywa. Lekkie i elastyczne, a jednocześnie bardzo trwałe, również umożliwiają tworzenie okrągłych kompozycji - możemy swobodnie je wyginać i łączyć ze sobą, zwiększając w ten sposób zasięg otaczanego miejsca.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie temu, by decydować się na zupełnie inne układy z kostek lub obrzeży - od klasycznych prostokątów po bardziej abstrakcyjne formy zagospodarowania strefy przy drzewie.

Czym otoczyć miejsce wokół pnia drzewa?
Wokół pnia znakomicie sprawdzają się koliste formy ułożone z betonowych kostek

Czym wypełnić otoczone miejsce wokół pnia drzewa?

Kolejnym krokiem jest zadbanie o estetykę wydzielonej powierzchni. To idealne zadanie dla naturalnych kruszyw ozdobnych, które skutecznie przykrywają nieestetyczne fragmenty podłoża, atrakcyjnie komponując się z zielonym otoczeniem.

Możliwości jest wiele, z łatwością znajdziemy więc propozycje o kolorach, kształtach i frakcjach najlepiej pasujących do naszego ogrodu. Do popularnych materiałów należą drobne, kanciaste grysy, subtelnie zaokrąglone otoczaki czy elementy stylizowane, np. przypominające korę.

Czym wypełnić otoczone miejsce wokół pnia drzewa?
O estetykę wydzielonej powierzchni idealnie zadbają naturalne kruszywa ozdobne

Oświetlenie drzew

Nie zapominajmy przy tym, że przydomowa roślinność może cieszyć nasze oczy również po zmroku. Podświetlenie od dołu sylwetek drzew i krzewów doskonale wydobywa urok roślin, zapraszając co wieczór do wyjątkowego teatru iluminacji i cieni.

Warto postawić np. na minimalistyczny design i dyskretność opraw wpuszczanych w podłoże lub na funkcjonalność niewielkich reflektorków umożliwiających bieżące ustawianie kierunku strumienia światła. Przedstawienie czas zacząć.

Źródło i zdjęcia: Libet

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum