Niebieski czy czarny? Jakie znaczenie ma kolor folii w oczku wodnym?

Chcesz mieć własne oczko wodne w ogrodzie? Świetny pomysł! Ale zanim zaczniesz prace, musisz wybrać odpowiednią folię. Jaki kolor będzie najbardziej odpowiedni? Czy ma to znaczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Niebieski czy czarny? Jakie znaczenie ma kolor folii w oczku wodnym?
PPHU Winyl-Pol Wybacz sp.j. Folie budowlane
Dane kontaktowe:
82 569 22 94
Lubelska 96 22-130 Siedliszcze

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Oczka wodne są bardzo popularnym elementem polskich ogrodów. Dodają im uroku, niosą spokój i poprawiają estetykę, tworząc atrakcyjne miejsce do wypoczynku. Do wykonania oczek wodnych niezbędna jest specjalna folia. Na rynku dostępne są różne jej kolory - jaka folia najlepiej sprawdzi się do wykonania sadzawki w ogrodzie?

Oczka wodne mają wiele zalet

Oczka wodne znakomicie wpisują się w naturę ogrodów - tworzy je woda, rośliny wodne i kamienie, które razem budują pełne harmonii miejsce relaksu. Woda przynosi spokój, jej sąsiedztwo daje bardzo korzystną atmosferę do medytacji, cieszenia się ciszą i naturą.

Sadzawki stanowią niewątpliwą ozdobę ogrodów, przy czym istnieje wiele różnych stylów i wzorów oczek wodnych, które można dostosować do indywidualnych preferencji i stylu ogrodu. Oczka wodne mogą mieć różne kształty, rozmiary i głębokości, a także mogą być ozdobione kamieniami, rzeźbami czy oświetleniem, co pozwala na tworzenie unikalnych projektów.

Niecka oczka wodnego zabezpieczona folią IZOWINYL
Niecka oczka wodnego zabezpieczona folią IZOWINYL

Woda jest też dobrym środowiskiem do życia dla roślin, ryb, płazów, owadów i innych organizmów. Tworzy się mikro ekosystem, który przyciąga i wspiera różnorodność biologiczną, a także może pełnić znaczącą rolę w ochronie środowiska lub funkcję retencyjną, pomagając w gromadzeniu wody deszczowej i jej infiltracji do gleby.

Proces ten przyczynia się do regulacji poziomu wód gruntowych. Dodatkowo, poprzez filtrację wody przez rośliny wodne, oczka wodne mogą pomagać w oczyszczaniu wody z substancji chemicznych.

Niebieska czy czarna folia na dnie oczka?

Wybór między czarną a niebieską folią do oczka wodnego zależy głównie od preferencji estetycznych i zamierzonego efektu wizualnego. Oba kolory folii mają swoje zalety i mogą być stosowane w zależności od indywidualnych upodobań.

Oczko wodne wyścielone niebieską folią IZOWINYL
Oczko wodne wyścielone niebieską folią IZOWINYL

Niebieska folia może budować kontrast pomiędzy ogrodem a wodą. Znacznie lepiej widać na niej refleksy świetlne. Przywodzi na myśl egzotyczną lagunę lub basen. Choć ma swoich zwolenników, zdaniem niektórych projektantów nie wygląda naturalnie, w przeciwieństwie do folii w kolorze zielonym lub czarnym, która imituje naturalne zbiorniki wodne, takie jak stawy czy jeziora.

Czarna barwa może dawać wrażenie głębokości i harmonizować oczko wodne z otoczeniem. Nie tylko daje bardziej realistyczny efekt, ma też lepsze właściwości użytkowe - może pomóc w absorpcji energii słonecznej, co jest korzystne dla roślin w oczku wodnym, zwłaszcza jeśli chodzi o problem zakwitu alg.

Jaką folię wybrać?

Przede wszystkim taką, która ma odpowiednią grubość (co najmniej 0,5 mm) i właściwości. Dobrym przykładem jest warstwa izolacyjna oczka wodnego, wykonana z folii IZOWINYL, która nie tylko doskonale uszczelnienia oczko wodne, ale też dobrze dopasowuje się do podłoża, nawet jeśli ma ono nieregularne kształty.

Folia IZOWINYL ma standardową grubość 1,1 mm. Wstęgi folii można łączyć ze sobą w większe powierzchnie przy użyciu specjalnego kleju lub przez zgrzewanie. Folia IZOWINYL, produkowana przez firmę Winyl-Pol, sprzedawana w postaci 4-metrowych bel o długości 20-30 m. Może być zgrzewany na szerokość 3, 4, 6 lub 8 m.

Więcej informacji na temat folii do oczek wodnych i galeria realizacji

Źródło i zdjęcia: Winyl-Pol

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.