Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Lakiery, bejce, impregnaty do drewna

Z mieszkania w bloku na parterze prosto do ogrodu - z drewnianymi meblami ogrodowymi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Za sprawą ogrodów, które coraz częściej towarzyszą parterowym mieszkaniom, rekompensujemy sobie wady najniższej kondygnacji, zyskując namiastkę domu jednorodzinnego i możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu. Od czego zacząć aranżację ogrodu?

Trawnik w rolkach

Podstawą każdego ogrodu jest gęsta, soczyście zielona trawa. Dlatego warto zadbać o ten aspekt w pierwszej kolejności. Najszybszym sposobem na stworzenie pięknego, naturalnego „dywanu” jest zamówienie trawnika w rolkach.

Trawa wymaga na początku dość intensywnej pielęgnacji. Inną, bardziej ekonomiczną metodą jest jej posianie na wcześniej przygotowanym podłożu – przekopujemy glebę, usuwamy chwasty, optymalizujemy odczyn pH, utwardzamy podłoże, a dopiero później wysiewamy nasiona, grabimy całość i obficie podlewamy wodą.

Maty z trzciny wplecione w ogrodzenie

W kolejnym kroku powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu naszej prywatności. Prześwitujące ogrodzenie możemy zasłonić za pomocą mat z naturalnej trzciny, które wystarczy przymocować do przęseł czy siatki przy użyciu popularnych opasek zaciskowych.

Przedtem warto jeszcze skonsultować się ze wspólnotą lub spółdzielnią, aby upewnić się, czy wybrana przez nas osłona jest dopuszczalna i wpisuje się w estetykę stosowanych na osiedlu rozwiązań.

Krzewy wzdłuż ogrodzenia

Wzdłuż ogrodzenia można zasadzić krzewy, które wraz z upływem czasu stworzą żywopłot. Do wyboru mamy mnóstwo ciekawych roślin, również kwitnących, które doskonale sprawdzą się jako zielona bariera chroniąca nas przed hałasem i zapewniająca komfort przebywania w ogrodzie.

Najlepiej dopasować rośliny do warunków panujących w danym miejscu (np. nasłonecznienie, dostępna przestrzeń, ekspozycja na działanie wiatru), a także naszych preferencji – niektóre gatunki wymagają intensywnej pielęgnacji, inne zaś, mniej wymagające przez dłuższy czas mogą poradzić, np. bez podlewania.

Drewniany podest odporny na wszystko

Jeśli mamy już zieloną bazę, czas pomyśleć o podeście, który będzie łączył ogród z domem i służył jako miejsce do relaksu, gdzie umieścimy wymarzone meble wypoczynkowe. Warto postawić na drewnianą podłogę, wówczas bez problemu będziemy mogli wyjść na taras boso - drewno jest zawsze przyjemnie ciepłe.

Drewniany podest w ogrodzie na parterze z drewnianymi  leżakami
Drewniany podest w ogrodzie na parterze z leżakami

Olej do drewna VIDARON z woskiem Carnauba

Należy tylko pamiętać, aby skutecznie zabezpieczyć drewno przed działaniem czynników atmosferycznych. Jaki preparat dobrze się tutaj sprawdzi? Powłokę o podwyższonej odporności na wodę i ścieranie uzyskamy np. dzięki zastosowaniu Oleju do drewna VIDARON, który zawiera szlachetny wosk Carnauba. - Produkt głęboko wnika, odżywia i wzmacnia strukturę drewna oraz uwydatnia jego naturalne piękno. Tworzy powłokę odporną na grzyby pleśniowe i glony, a przy tym łatwo się aplikuje - tłumaczy Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produktowego w FFiL Śnieżka SA.

Olej do drewna VIDARON, który zawiera szlachetny wosk Carnauba
Olej do drewna VIDARON, który zawiera szlachetny wosk Carnauba

Meble i dekoracje ogrodowe

Ogród możemy wzbogacić o eleganckie drewniane wyposażenie lub takie wymagające mniej uwagi i troski - z tworzyw sztucznych, np. technorattanu. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią obok rozłożystej sofy i foteli (warto mieć w skrzyni obok koc i poduszki - przydadzą się podczas chłodniejszych wieczorów), może stanąć również stół z krzesłami, przy którym będziemy mogli spożywać rodzinne posiłki, gdy pogoda dopisze. Hamak bądź huśtawka na terenie zielonym to również dobry pomysł.

Nie obejdzie się rzecz jasna także bez nastrojowego oświetlenia. Delikatne światło latarenek, umieszczonych tu i ówdzie, będzie tworzyć wyjątkowy klimat podczas wieczornych biesiad z przyjaciółmi. Warto pomyśleć też o dużych kwiatach donicowych. Dla dzieci można zaś zagospodarować mini plac zabaw.

źródło i zdjęcia: FFiL Śnieżka SA., marka Vidaron

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum