Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Drewno na elewacji - jak o nie zadbać?

Naturalny urok drewna sprawia, że jest ono chętnie wykorzystywane na ścianach zewnętrznych domu. Aby tak wykończona fasada zdobiła budynek przez długi czas, powinna być odpowiednio zabezpieczona - materiał ten jest bowiem narażony na stałe działanie czynników atmosferycznych. Przegląd drewnianej elewacji i prace renowacyjne warto zaplanować już teraz.

Drewno na elewacji - jak o nie zadbać?
Vidaron Produkty do ochrony drewna
www.vidaron.pl
Vidaron Produkty do ochrony drewna
Dane kontaktowe:
801 500 801
Chłodna 51, 00-867 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W naszym klimacie zimowa aura może się dać drewnianej elewacji domu mocno we znaki. Zmienne temperatury i wilgotność, deszcz, śnieg oraz różnego rodzaju zabrudzenia negatywnie wpływają zarówno na trwałość, jak i estetykę fasady.

Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z drewna - bez względu na to, czy wykonane są z niego całe ściany zewnętrzne, czy też tylko elementy dekoracyjne i detale, dobrze zaplanowana i przemyślana konserwacja pozwoli na skuteczną ochronę materiału. Jak sprytnie przeprowadzić prace tak, abyśmy nie musieli ich wykonywać co roku?

Przemyślana konserwacja drewnianej elewacji

Użytkowane na zewnątrz drewno, nie tylko to elewacyjne, wymaga po zimie przeglądu i dokładnego oczyszczenia. W przypadku drewnianej fasady postępujemy podobnie, jak przy ścianach zewnętrznych domu wykończonych tynkiem i farbą - zaczynamy od dokładnego umycia powierzchni z kurzu oraz brudu powstałego w sezonie jesienno-zimowym.

Sprawdzi się tu myjka ciśnieniowa lub wąż ogrodowy z odpowiednio dobranym ciśnieniem wody. Pracę wykonujemy przy sprzyjającej aurze, uwzględniając to, że schnięcie ściany może zająć kilka dni. Zadanie najlepiej przeprowadzić podczas słonecznej pogody, w temperaturze powyżej 5°C i przy braku opadów atmosferycznych.

Drewniana elewacja może być szczególnie podatna na rozwój grzybów, pleśni i mchu, zwłaszcza od północnej strony budynku lub też w miejscach, gdzie występują duże skupiska zieleni, zbiorniki wodne i wysoka wilgotność powietrza.

Widoczne wykwity należy wówczas delikatnie usunąć, np. metalową szpachelką, całość przeszlifować i wyczyścić, a po wyschnięciu zainfekowanego podłoża - zabezpieczyć je zalecanym do drewna preparatem grzybobójczym, stosując wyrób zgodnie z zaleceniami producenta.

Renowacja drewnianej elewacji - raz a dobrze

Kolejny etap prac po oczyszczeniu i wyschnięciu drewnianej fasady to sprawdzenie jej stanu. Woda pod ciśnieniem odsłoni materiał spod warstwy zabrudzeń i pozwoli nam tym samym zweryfikować, w jakiej kondycji przetrwał on zimę.

Wypłowiała i zszarzała elewacja będzie świadczyć o tym, że oprócz umycia, niezbędne jest ponowne zabezpieczenie powierzchni z użyciem odpowiednich rozwiązań. Przedtem konieczne może być jeszcze przeszlifowanie podłoża i usunięcie z niego łuszczących się fragmentów starego wymalowania.

Impregnat ochronno-dekoracyjny ogrodowy

Do malowania drewna na ścianach zewnętrznych domu najlepiej wykorzystać wyroby zapewniający kompleksowe zabezpieczenie przed promieniowaniem UV, wodą i biokorozją. Niech to będzie Impregnat ochronno-dekoracyjny ogrodowy VIDARON.

Impregnat ochronno-dekoracyjny ogrodowy marki VIDARON

- Dostępny w wersji bezbarwnej impregnat polecany jest jako warstwa gruntująca pod produkty nawierzchniowe. Głęboko wnika on w drewno, redukując jego chłonność, impregnuje je i wzmacnia, chroniąc przed grzybami, sinizną i owadami. Można go aplikować na suche, gładkie i oczyszczone podłoże" - mówi Dariusz Wróbel, Trener Produktu FFiL Śnieżka SA.

Lakierobejca ochronno-dekoracyjna

Do dekoracyjno-ochronnego malowania zabezpieczonego wcześniej impregnatem drewna dobrym rozwiązaniem jest lakierobejca. Trwałą i estetyczną powłokę odporną na działanie czynników atmosferycznych i zarysowania uzyskamy dzięki zastosowaniu Lakierobejcy ochronno dekoracyjnej VIDARON, dostępnej w wersji bezbarwnej oraz 14 gotowych kolorach.

Lakierobejca ochronno-dekoracyjna do drewna VIDARON

Bez względu na to, na jaki wyrób ostatecznie się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, by wykorzystywać go zgodnie z zaleceniami producenta. Dobrze przeprowadzona praca przyniesie efekt w postaci trwałej i estetycznej elewacji, która będzie odporna na działanie czynników atmosferycznych.

Po kolejnej zimie pozostanie nam już tylko oczyszczenie ścian zewnętrznych domu z ewentualnych zabrudzeń, bez konieczności ich ponownego malowania.

źródło i zdjęcia: FFiL Śnieżka, marka VIDARON