PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy małej architektury

Jak zaprojektować ogród marzeń?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Wielu z nas marzy o pięknym ogrodzie, w którym można spędzać wolny czas. Dzięki rozwiązaniom oferowanym przez branżę ogrodniczą można obecnie w dowolny sposób zaaranżować swój ogród. Poza ulubionymi gatunkami roślin i wygodnymi meblami warto pamiętać o małej architekturze ogrodowej, która wzbogaci ogrodową aranżację i pozwoli stworzyć ogród naszych marzeń. Oto propozycje, jakie oferuje firma JONIEC®, polski producent ogrodzeń betonowych oraz małej architektury ogrodowej.

Palisady ogrodowe

Ogród idealny to ogród uporządkowany, w którym każda roślina i rzecz ma swoje wyznaczone miejsce. Nieprzemyślane sadzenie roślin, chaotyczne rozstawienie mebli, brak oddzielenia poszczególnych stref zaburza estetykę ogrodu i nie pozwala się w nim zrelaksować. Dlatego warto przemyśleć, jak oddzielić jedne gatunki roślin od innych, w jaki sposób wyróżnić najpiękniejsze i najbardziej reprezentatywne elementy ogrodu, gdzie zbudować miejsce odpoczynku, itd.

Palisada łupana STONE firmy JONIEC®

W porządkowaniu ogrodowej przestrzeni niezastąpione okazują się palisady ogrodowe. Palisady MOGIELICA i STONE firmy JONIEC® to prostokątne bloczki z betonu, które ze względu na łupaną powierzchnie imitują wyglądem naturalny kamień. Świetnie pasują do naturalnego krajobrazu – zieleni trawy i barwnych kwiatów. Dzięki uniwersalnej kolorystyce łatwo dopasować je do stylu swojego domu.

Niższe palisady - do ok. 300-345 mm pomogą oddzielić od siebie poszczególne rabaty. Z przodu najczęściej umieszcza się niskie byliny, za nimi wysokie odmiany, dalej krzewy i drzewka iglaste. Poszczególne pasy roślinności warto odgrodzić palisadami w wybranym kolorze. W ten sposób uzyska się ład i porządek na rabatach.

Wysokie palisady to świetny sposób na oddzielenie poszczególnych stref od siebie. fot. firma JONIEC®

Palisady z betonu to również świetny sposób na oddzielenie poszczególnych stref od siebie. Wysokie palisady (o długości 500-600 milimetrów) to doskonały materiał do budowy murków oddzielających miejsca relaksu od stref, które chcemy lekko ukryć, np. kompostownik.

Taras i schody

Palisady ogrodowe to materiał, który można wykorzystać do budowy tarasu i schodów tarasowych przed domem. Na taras można wybrać długie palisady STONE i ułożyć je tak, jak panele podłogowe, tworząc z nich oryginalny, „kamienny” parkiet. Krótsze palisady, ułożone na płasko, będą idealne jako stopnie schodów.

Palisady ogrodowe to materiał, który można wykorzystać do budowy tarasu i schodów tarasowych przed domem. fot. Firma JONIEC®

Taki taras łatwo utrzymać w czystości - wystarczy go zamieść i opłukać wodą z węża ogrodowego. Beton jest ponadto odporny na deszcz, śnieg, mróz i wilgoć, niskie oraz wysokie temperatury. 

Palisady ogrodowe można łatwo wykorzystać do budowy schodów przed domem. fot. firma JONIEC®

Palisady JONIEC® można też połączyć z innym materiałem. Budując schody, np. z kostki brukowej czy klinkieru, na obrzeżach można umieścić betonowe palisady - w ten sposób stworzy się efektowną i elegancką całość.

Alejki i ścieżki ogrodowe

Ścieżki w ogrodzie urozmaicają przestrzeń, pozwalają swobodnie przemieszczać się po ogrodzie bez ryzyka zadeptania trawnika lub rabat. Alejki i dróżki wyłożone naturalnym kamieniem, żwirem, grysem, otoczakami, kostką brukową czy klinkierem warto jeszcze bardziej wyeksponować.

Palisady ogrodowe z oferty firmy JONIEC®

W tym celu warto zastosować palisady ogrodowe MOGIELICA lub STONE, które umieszczone po obu stronach ścieżki podkreślą jej kształt i zapobiegną przesypywaniu się kruszywa na trawę czy grządki.

Ogród na skarpie

Wzniesienia, skarpy i zbocza można podkreślić i wzmocnić za pomocą betonowych elementów skarpowych RIO. To bloczki w kształcie trapezu z łupanym licem imitujące naturalny kamień. Można z nich układać murki i obrzeża o dowolnej wysokości oraz formować je w linii prostej, falistej, kołowej.

Elementy skarpowe Rio Onyx. fot. firma JONIEC®

Skarpy można dodatkowo podzielić na mniejsze powierzchnie - tzw. tarasy, które jeszcze bardziej urozmaicą przestrzeń. Wykorzystanie do tego elementów skarpowych RIO da ciekawy i przede wszystkim skuteczny sposób na wzmocnienie skarpy. Jeśli na skarpie znajduje się dom lub altana można wykorzystać bloczki łupane do budowy eleganckich i trwałych schodów, które będą prowadziły na sam szczyt.

Elementy skarpowe nie tylko na skarpy

Elementy skarpowe RIO dedykowane są nie tylko wzmacnianiu skarp i zboczy. Ten produkt ma wiele zastosowań! Z powodzeniem wykorzysta się je do budowy kwietnika, który wyróżni, a jednocześnie zabezpieczy rośliny przed zadeptaniem. Wysoki, betonowy kwietnik może być jednocześnie murkiem oraz pełnić funkcję ławki, na której będzie można przysiąść i odpocząć po pracy w ogrodzie.

Elementy skarpowe RIO dedykowane są nie tylko wzmacnianiu skarp i zboczy. fot. firma JONIEC®

Wystarcz ułożyć trzy, cztery warstwy elementów skarpowych jedne na drugich, a na górze umieścić betonowe daszki RIO. Uzyska się elegancki kwietnik, stabilny murek i wygodne siedzisko w jednym!

Gazony - alternatywa dla donic

W ogrodzie warto znaleźć miejsce na ładne donice, w których posadzimy efektowne rośliny. Aby uzyskać nie tylko estetykę, ale także wysoką wytrzymałość na trudne warunki pogodowe warto pomyśleć o gazonach.

Gazony można posadowić bezpośrednio na ziemi przed domem i w każdym dowolnym miejscu na posesji. fot. Firma JONIEC®

Firma JONIEC® oferuje eleganckie i trwałe gazony z betonu w kilku praktycznych kolorach. Gazony można posadowić bezpośrednio na ziemi przed domem i w każdym dowolnym miejscu na posesji. W ciekawy i niebanalny sposób ozdobią one podwórko.

Firma JONIEC® oferuje eleganckie i trwałe gazony z betonu w kilku praktycznych kolorach

Spektakularny efekt osiągnie się układając gazony po obu stronach wjazdu na posesję i sadząc w nich wysokie krzewy, np. tuje lub jałowce, które utworzą elegancką alejkę. Kilka lub kilkanaście gazonów w jednym kolorze ułożonych w kształcie piramidy z posadzonymi różnokolorowymi kwiatami stworzy bardzo efektowną kompozycję, która z pewnością będzie jednym z najbardziej reprezentatywnych elementów w ogrodzie.

Kilka gazonów w jednym kolorze ułożonych w kształcie piramidy z posadzonymi różnokolorowymi kwiatami. fot. JONIEC®

Eleganckie i trwałe elementy małej architektury ogrodowej firmy JONIEC® pomogą osiągnąć upragniony efekt pięknego i praktycznego ogrodu. Dzięki palisadom ogrodowym, elementom skarpowym i gazonom niewielkim kosztem można zamienić swój ogród w prawdziwy raj.

źródło i zdjęcia: Firma JONIEC®