Do czego służy palisada?
Najbardziej podstawową funkcją palisad jest podział przestrzeni w ogrodzie. Wydzielenie poszczególnych stref ułatwia aranżację, a potem pielęgnację przestrzeni. Strefy mogą się od siebie różnić doborem roślin, powodując, że zieleń malowniczo rozlewa się po przestrzeni tworząc efektowne kaskady. Można też za pomocą palisad wytyczyć strefy o różnych funkcjach - np. sadu, warzywnika, zielnika czy rekreacyjną.
Wyznaczenie konkretnych stref w ogrodzie ma też inne zastosowanie - w każdej z nich może się znajdować inne podłoże, np. gres, ziemia lub kora. W takiej sytuacji dzięki palisadom zachowany zostanie porządek, a podłoże nie będzie się rozsypywać poza określone dla niego miejsce. Palisady mogą także służyć do wytyczenia i wzmocnienia ścieżek, wykonanych np. z kostki brukowej. Sprawdzą się też do ograniczania zabudów, a także podjazdów do garażu, schodów, czy innego rodzaju przejść.
Zastosowanie palisady znajdują także jako murki oporowe, wzmacniające skarpy, stoki, skalniaki i rabaty. Coraz częściej kreatywność właścicieli ogrodów powoduje, że te elementy małej architektury znajdują całkiem nowe, nieoczywiste przeznaczenie. Zdarzyło się, że wykonany z nich został stół biesiadny, siedzisko i efektowne donice czy ozdobne gazony. Bardzo dobrze sprawdzą się jako ogrodzenie paleniska.
Rodzaje palisad
Najbardziej naturalne są oczywiście palisady drewniane. Często wybierane są m.in. do wyznaczenia zieleńca. Należy jednak pamiętać, że - jak powszechnie wiadomo - choć drewno ma swój urok, ma też wymagania, bez sprostania którym nie przetrwa próby czasu. Materiał ten nie jest wytrzymały na warunki atmosferyczne i konieczna jest jego regularna konserwacja.
Czas nie jest łaskawy także dla palisad wykonanych z plastiku. Największym zagrożeniem dla nich są uszkodzenia mechaniczne. Dlatego obecnie największą popularnością cieszą się palisady betonowe, które są odporne na najbardziej nawet niekorzystną aurę. Bardzo łatwo wkomponować je w każdą aranżację ogrodu, a współczesne technologie pozwalają na to, by wyglądały niemal identycznie jak naturalne materiały. Dobrym przykładem może tu być palisada Trawertyn, która doskonale imituje szlachetne kamienie lub Akacja, wyglądająca jak lekkie drewniane bale.
Betonowe wersje (jak chociażby palisada Novator) nie tylko cechuje wysoka trwałość i odporność, ale też bardzo korzystna cena. Występują w bogatej palecie kolorystycznej, w wielu kształtach, formach i rozmiarach. Trwałą palisadą jest także ta wykonana z naturalnego kamienia, w tym z granitu, bazaltu czy piaskowca. To droższe od betonowego, ale bardzo eleganckie rozwiązanie, dlatego często pojawia się w miejscach reprezentacyjnych.
Którą palisadę wybrać?
Tę, która najbardziej nam się podoba, pasuje do stylistyki ogrodu i trafia w nasze gusta. Naszym zdaniem do wydzielenia rabat kwiatowych bardzo dobrze nada się betonowa palisada Akacja, trwała lecz dobrze imitująca lekkie drewno. Do ograniczania zabudów czy podjazdów polecamy palisadę Uni Split. Ma ona łupaną powierzchnię licową, która stanowi doskonałe wykończenie tego typu miejsc.
Warto zwrócić uwagę na palisady ogrodowe Meander Bruk-Bet, które mają przekrój koła z wcięciem. Ułożone obok siebie zazębiają się na wpust i wypust, co powoduje, że mogą przenosić duże obciążenia boczne i tym samym świetnie nadadzą się m.in. do wzmacniania skarp. Ciekawe zastosowanie znajdują także wielkogabarytowe elementy murowe Abakus, które można wykorzystać jako alternatywę ogrodzenia. Duży wybór palisad pod względem kolorów, kształtów czy wysokości pozwala dowolnie aranżować przestrzeń.
Co jeszcze wpływa na wybór palisad?
Bez wątpienia, dokonując wyboru palisady musimy zastanowić się nad tym, jaki kształt będzie pasował do stylu naszego ogrodu. Obecnie w sprzedaży prym wiodą elementy o nieregularnej formie, które imitują kamienie i świetnie podkreślają naturalność aranżacji. Palisada okrągła także ma rzesze zwolenników, którzy cenią ją m.in. za uniwersalność, pasuje bowiem zarówno do klasycznych jak i nowoczesnych ogrodów.
Wśród projektantów i inwestorów dużym zainteresowaniem cieszą się również palisady kwadratowe, które wprowadzają do ogrodu ducha modernizmu, dzięki swojej prostej, symetrycznej linii. Dokonując zakupu należy także zwrócić uwagę na wysokość elementów palisady. Mniejsze nadadzą się do budowy kwietników i rabat, z wyższych natomiast można nawet zbudować ściany.
Jakie wysokości mamy do wyboru? Producent palisad, firma Bruk-Bet oferuje następujące produkty:
- Palisada Novator o wysokości od 40 do 100 cm
- Palisada Uni Split o wysokości od 30 do 120 cm
- Palisada Akacja i Trawertyn o wysokości od 60 do 120 cm
- Palisada/minipalisada Nostalit o wysokości od 40 do 120 cm
- Palisada/minipalisada Meander o wysokości od 25 do 120 cm.
- Palisada/Ściany Abakus o wysokości od 60 do 200 cm.
źródło i zdjęcia: Bruk-Bet