Agrowłóknina
Stosowana w ogrodzie agrowłóknina często niesłusznie uznawana jest za materiał tożsamy z geowłókniną. Agrowłóknina produkowana jest z tworzywa polipropylenowego o niewielkiej gramaturze. Oferowana jest w różnych gramaturach i kolorach i znajduje szerokie zastosowanie w rolnictwie oraz ogrodnictwie. Chroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i ma działanie antychwastowe.
Funkcje, jakie może pełnić określona agrowłóknina, oznaczone są kolorami produktu. I tak, czarna służy do ściółkowania gleby, białą można użyć do okrycia plonów, a brązowa i zielona pośrednio spulchniają glebę.
Zielona, czarna i brązowa agrowłóknina są jednak przede wszystkim doskonałym materiałem zatrzymującym wilgoć w glebie. Dzięki temu wpływają korzystnie na żywotność roślin. Sprawdzają się w uprawie warzyw, owoców, iglaków oraz krzewów.
Biała agrowłóknina chroni plony przez przymrozkami oraz wiatrem. Odbija także promienie świetlne, co umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury.
Geowłóknina ogrodowa
Geowłóknina to z kolei materiał zbudowany z włókien poliestrowych i polipropylenowych igłowych lub przeszywanych mechanicznie z wykorzystaniem obróbki termicznej do wykończenia materiału. Stosowana jest do filtracji, drenażu, separacji, ochrony oraz wzmocnienia. Wykorzystywana jest w systemach filtracyjnych oraz konstrukcjach inżynierskich. Do jej walorów należy wytrzymałość na rozciąganie i rozrywanie, wodoprzepuszczalność, a także właściwości separacyjne i drenujące.
Geowłóknina jest materiałem przydatnym przy stabilizacji poszczególnych warstw gruntów nośnych, a także regulacji przepływu gazu i cieczy. Może być stosowana w ogrodowych zbiornikach wodnych i w systemach drenarskich. Wyściela się ją także pod ścieżkami ogrodowymi, chodnikami czy podjazdami.
Wysokiej jakości geowłóknina ogrodowa, taka jak ta produkowana przez firmę Gutta, cechuje się dużą odpornością na chemikalia oraz na procesy gnicia i pleśń. Nie jest natomiast szczególnie mocno odporna na promieniowanie UV, dlatego należy ją zasypać przed upływem 6 miesięcy.
Czy geowłóknina chroni przed chwastami?
Geowłóknina separuje ziemię od podłoża, tym samy może zapobiegać porastaniu rabaty chwastami. W szczególności chroni drenaże, izolację oczek wodnych, wzmacnia alejki, ścieżki, wjazdy, pow. Tarasowe oraz chroni piasek w piaskownicy przed zanieczyszczeniem.
Agrotkanina
Trzecim z popularnych geosyntetyków jest agrotkanina. Wykonana jest z polipropylenowych włókien, które mają utrzymać odpowiednią wilgotność gleby. Agrotkanina magazynuje wodę, a także usuwa jej nadmiar. Co istotne, nie gnije i nie chłonie zapachów z otoczenia. W ogrodach stosowana jest zwłaszcza jako warstwa zapobiegająca wyrastaniu chwastów. Polecana jest szczególnie w uprawach warzyw i owoców.
Zaletą agrotkaniny jest łatwość obróbki. Można ją dopasować do oczekiwanego kształtu np. przycinając nożyczkami. Agrotkanina jest przy tym bardziej wytrzymała od agrowłókniny, i lepiej od niej poradzi sobie w trudnych warunkach.
Autor: Damian Żabicki
Opracowanie: Aleksander Rembisz
Zdjęcia: Gutta