Dobudowa wiaty garażowej - nawierzchnia, konstrukcja i zadaszenie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
aktualizacja: 2017-07-11 08:14:59
Dobudowa wiaty garażowej - nawierzchnia, konstrukcja i zadaszenie

Wiata garażowa nie zastąpi, co prawda, ogrzewanego garażu, ale dostatecznie ochroni samochód przed promieniami słońca, śniegiem oraz zamarzającą na szybach mżawką. Możemy ją postawić jako wolno stającą, z dala od domu, lub też przylegającą do jednej ze ścian budynku. Całkowicie otwartą lub "zabudowaną" ażurową ścianką, która będzie oparciem dla roślin pnących, pełniących funkcję dodatkowej ochrony przed warunkami atmosferycznymi.

Zgodnie z nowymi przepisami prawa budowlanego, aby wznieść wiatę nie trzeba uzyskiwać pozwolenia ani zgłaszać zamiaru takiej inwestycji (o ile powierzchnia wiaty nie przekracza 50 m², a działka jest zabudowana). Niemniej jednak powinniśmy sprawdzić w urzędzie gminy, czy prawo miejscowe (np. zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) nie ograniczają możliwości takiej zabudowy.

 

Wiata przeznaczona do parkowania jednego auta musi mieć szerokość co najmniej 2,5 m, długość 5–6 m i wysokość prześwitu przynajmniej 2,2 m. Jeśli przewidujemy parkowanie większych samochodów (np. dostawczych), wymiary te się odpowiednio powiększa. Samodzielna budowa wiaty nie jest trudna, a większość potrzebnych materiałów kupimy w każdym większym składzie budowlanym. Rodzaj materiałów użytych do budowy wiaty powinien harmonizować z resztą zabudowy. Należy też uwzględnić nasze możliwości wykonawcze.

Dobudowa wiaty garażowej - zaczynamy od nawierzchni

Podjazd dla samochodu i nawierzchnię wiaty można wykonać np. z ażurowych płyt betonowych
Podjazd dla samochodu i nawierzchnię wiaty można wykonać np. z ażurowych płyt betonowych (fot. Buszrem)

Poziom nawierzchni, na której postawimy wiatę, powinien być nieznacznie wyniesiony ponad otaczający teren. Zapobiegnie to gromadzeniu się wody w miejscu garażowania samochodu i ułatwi spływ topniejącego śniegu. Utwardzenie podłoża można wykonać przy użyciu różnych materiałów wykorzystywanych przy budowie dróg.

 

Zależnie od naszych upodobań, miejsce garażowania można utwardzić kostką brukową, ażurowymi płytami betonowymi, kostką drewnianą itp. Nie warto natomiast wybetonowywać całej powierzchni, gdyż "goły" beton szybko się ściera i pyli, poza tym utrudnione będzie samoczynne odprowadzenie wody ściekającej z pojazdu.

 

Niezależnie od rodzaju nawierzchni, z utwardzanego obszaru należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi na głębokość 15–30 cm – w zależności od rodzaju gruntu. Na gruntach piaszczystych o dobrej przepuszczalności wody usuwana warstwa może być cieńsza, natomiast na gliniastych kopiemy głębiej, a rodzimy grunt zastępujemy piaskiem lub pospółką.

 

Przy wysokim poziomie wód gruntowych, zwłaszcza w okresie roztopów, dno wykopu warto wyłożyć geowłókniną, aby nie dochodziło do mieszania się i osiadania podkładu w gliniastym gruncie. Nawierzchnie z kostki lub żwirowe wymagają obramowania zapobiegającego ich rozchodzeniu się. Obrzeża formujemy z krawężników chodnikowych lub betonowych tralek zagłębionych ok. 30 cm w podłożu.

 

Równocześnie z budową nawierzchni przygotowujemy fundamenty, na których oprze się wiata. Bazę pod konstrukcję nośną wykonujemy w formie stóp betonowych wylewanych bezpośrednio w gruncie. Przy przeciętnych wymiarach wiaty przylegającej do ściany domu wystarczą trzy stopy fundamentowe wzdłuż dłuższego boku wiaty. Wykopy o wymiarach ok. 40 × 40 cm powinny sięgać co najmniej 50 cm w głąb gruntu. Nad wykopami ustawiamy ramki zbite z desek o wysokości 10–15 cm, pozwalające na "wyprowadzenie" stóp ponad poziom terenu.

 

Na tym etapie prac musimy także przygotować mocowanie słupów nośnych. Jeśli będą to elementy drewniane, to po lekkim stwardnieniu betonu wstawiamy do środka stalowe uchwyty mocujące, zwracając uwagę, aby były ustawione prosto. Przy konstrukcji stalowej – zależnie od rodzaju użytych profili – słupy wstawiamy bezpośrednio w ciekły beton lub osadzamy płyty mocujące, które później posłużą do przykręcenia konstrukcji nośnej.

Lekka konstrukcja wiaty garażowej przylegającej do ściany budynku
Lekka konstrukcja wiaty garażowej przylegającej do ściany budynku

Konstrukcja nośna wiaty garażowej

Konstrukcję nośną tworzą słupy połączone u góry wieńcem (oczepem) spinającym, który jednocześnie pełni rolę oparcia dla dachu. Najczęściej decydujemy się na konstrukcję drewnianą, łatwą do zamontowania, ale wiatę można też wykonać z elementów stalowych.

 

Do budowy wiaty drewnianej najlepiej użyć bali drewnianych o przekroju 8 × 8 lub 10 × 10 cm z drewna sosnowego. Inne gatunki drewna iglastego są mniej odporne na wpływ warunków atmosferycznych, a drewno drzew liściastych jest trudniej dostępne i droższe. Bale przed osadzeniem trzeba ostrugać, dzięki czemu uzyskamy gładką powierzchnię słupów, a po zaimpregnowaniu wyraźne będzie ich usłojenie.

 

Warto też zestrugać krawędzie, co nie tylko poprawi ich wygląd, ale zapobiegnie ewentualnym skaleczeniom o ostre brzegi i wystające drzazgi.

Warianty osadzenia słupka zadaszenia: przy użyciu kotwy Warianty osadzenia słupka zadaszenia: za pomocą kątowników
Warianty osadzenia słupka zadaszenia: przy użyciu kotwy (a), za pomocą kątowników (b)

Konstrukcję nośną można też wykonać z bali okrągłych o średnicy ok. 10 cm. Drewno przed zamontowaniem powinno być zaimpregnowane przynajmniej jednokrotnie, a ostateczne wykończenie możemy zrobić po zmontowaniu konstrukcji. Do zabezpieczenia najlepiej użyć impregnatów barwiących przeznaczonych do zastosowania na zewnątrz.

 

Poszczególne elementy konstrukcyjne łączymy na tradycyjne złącza ciesielskie lub przy użyciu łączników stalowych, mocowanych gwoździami. Należy używać gwoździ ocynkowanych, co zabezpieczy przed powstawaniem rdzawych zacieków. Sztywność konstrukcji drewnianej poprawiają zastrzały – skośnie umocowane w narożach krótkie belki, pełniące również rolę ozdobną.

 

Wiata stalowa może być wykonana jako konstrukcja spawana z zimnogiętych profili stalowych o grubości ścianki 2–3 mm, bądź rur. Dość kłopotliwe będzie zabezpieczenie ich powierzchni przed korozją – wymaga to oczyszczenia z nalotów rdzy i nałożenia 2–3 warstw farby. Problemów takich unikniemy, jeśli zamówimy gotową konstrukcję z elementów ocynkowanych, montowaną za pomocą połączeń śrubowych.

Konstrukcje nośną wiat wykonuje się z drewna Konstrukcje nośną wiat wykonuje się ze stali
fot. Robelit fot. Scala Plastics
Konstrukcje nośną wiat wykonuje się najczęściej z drewna (a) lub ze stali (b)

Zadaszenie wiaty garażowej

Zadaszenie wiaty garażowej wykonujemy najczęściej z elementów drewnianych, opartych na oczepie łączącym słupki konstrukcyjne. Można też użyć profili metalowych, ale trudniej będzie mocować do nich pokrycie dachowe. Nachylenie zadaszenia nie powinno być mniejsze niż 15º, aby zapewnić szybki spływ wody i samooczyszczanie dachu.

 

Przy niewielkiej rozpiętości dachu krokwie drewniane mogą mieć przekrój ok. 5 × 12 cm, w rozstawie co 70–80 cm. Z oczepem łączymy je na zaciosy, wzmocnione skośnie wbitym gwoździem. Od spodu krokwi przybijamy skośnie ustawione deski – wiatrownice zapewniające większą sztywność konstrukcji dachowej.

Zamocowanie konstrukcji dachu wiaty do ściany domu
Zamocowanie konstrukcji dachu wiaty do ściany domu

Przy budowie wiaty przystawionej do ściany pojawia się problem podparcia dachu od tej strony. Można rozwiązać go w dwojaki sposób – podporą będą słupy ustawione przy ścianie domu lub dach oprzemy na belce zamocowanej do ściany budynku. Zamocowanie belki do muru jest kłopotliwe w sytuacji, gdy dom ma ściany dwuwarstwowe (jest ocieplony na zewnątrz).

 

Wycięcie izolacji cieplnej i umocowanie belki bezpośrednio do ściany nośnej na całej długości wiaty nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż spowoduje zmniejszenie ciepłochronności ściany na dość dużej powierzchni. Dlatego lepszym sposobem będzie punktowe wycięcie ocieplenia, wstawienie w to miejsce klocków dystansowych i zamocowanie do nich belki. Klocki powinny mieć grubość nieco większą niż ocieplenie, a do mocowania najlepiej użyć długich kotew.

 

Jako pokrycie dachowe możemy użyć blachodachówki, falistych płyt bitumicznych lub gontów, jak też przezroczystych pokryć z płyt poliwęglanowych. Natomiast pokrycia z dachówek ceramicznych bądź cementowych nie są wskazane – ze względu na znaczny ciężar (co wymaga odpowiednio wytrzymałej konstrukcji dachu i podparcia), jak też niebezpieczeństwa podrywania ich przez wiatr – powinny być mocowane do łat, a nie tylko ułożone. Wszystkie rodzaje pokrycia układane są na łatach biegnących poprzecznie do krokwi, których przekrój i rozstaw należy dostosować do tych pokryć.

Wiata pokryta samonośną płytą łukową z poliestru Pokrycie dachowe wiaty można wykonać także z blachodachówki
Wiata pokryta samonośną płytą łukową z poliestru (fot. Robelit) Pokrycie dachowe wiaty można wykonać także z blachodachówki (fot. L. Jampolska)

Orynnowanie dachu nie jest konieczne, choć oczywiście można je założyć z rynien o najmniejszym przekroju. W wiatach przylegających do ściany domu szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne zabezpieczenie połączenia dachu i ściany. Należy tam zamontować fartuch zachodzący przynajmniej 20 cm na ścianę, co uchroni ją przed zawilgoceniem przez topniejący śnieg. Krawędź fartucha powinna być zagięta, co umożliwi wciśnięcie brzegu w pokrycie ściany, a styk ten warto dodatkowo uszczelnić silikonem dekarskim.

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: L. Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Poznaj nietypowe rozwiązania drzwi zewnętrznych i bram garażowych Hörmann
Poznaj nietypowe rozwiązania drzwi zewnętrznych i bram garażowych Hörmann
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny