Brama garażowa w wersji ocieplanej. Czy warto?

Wraz z wiosną właściciele domów, którzy planowali remonty, rozpoczynają prace. Zwykle ich celem jest polepszenie funkcjonalności oraz walorów estetycznych otoczenia. Coraz więcej osób bierze także pod uwagę wprowadzenie zmian zmierzających do poprawy izolacji cieplnej budynku. Warto, aby pamiętali oni także o bramach garażowych, które mogą w tym zakresie stanowić słabe ogniwo. Zwłaszcza, że na rynku oferowane są już bramy z ociepleniem.

Brama garażowa w wersji ocieplanej. Czy warto?
HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o. Bramy garażowe: uchylne, segmentowe, rolowane
Dane kontaktowe:
801 500 100 (infolinia)
Otwarta 1 62-052 Komorniki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Bramy segmentowe - ocieplane i nieocieplane

Do największych zalet bram segmentowych należy oszczędność miejsca, którą zawdzięczają temu, w jaki sposób się otwierają. Ten element konstrukcji, który zamyka wjazd do garażu, podnoszony zostaje w pionie i pozostaje pod stropem. To rozwiązanie, tak cenione przez użytkowników, może zostać zamontowane w każdym otworze garażowym, zapewniając aż do 14 cm większą szerokość wjazdu, niż ma to miejsce w przypadku bram uchylnych.

W wersji standardowej - bramy firmy Hörmann, wyposażone są w trwałe elastyczne uszczelnienie, które z czterech stron zapewnia optymalną szczelność bramy. W przypadku bram firmy Hörmann do wyboru są segmentowe bramy garażowe ocieplane, takie jak LPU 67 Thermo i LPU 42 i nieocieplane, jak LTE 42. O ile te drugie doskonale sprawdzą się w przypadku garaży wolnostojących, o tyle w garażach będących częścią budynku mieszkalnego zdecydowanie lepiej spiszą się bramy posiadające dobrą izolacje cieplną.

Ciepła brama segmentowa - korzyści

Dominującą obecnie formą budownictwa jest budownictwo energooszczędne. Kluczowe w jego idei są dobrze ocieplone ściany, szczelne okna i ciepłe drzwi. Choć nie zawsze się o tym pamięta, ogromne znaczenie ma także ocieplona brama garażowa, zwłaszcza, jeśli pomieszczenie, które się za nią skrywa, pełni także rolę warsztatu.

Ciepła brama segmentowa niesie ze sobą szereg korzyści, istotnych z punktu widzenia użytkownika. Przede wszystkim zapewnia oszczędność pieniędzy i energii, zapobiegając powstaniu w miejscu otworu garażowego tzw. mostka termicznego, a zatem miejsca, przez które ciepło ucieka szybciej.

Segmentowa brama garażowa firmy Hörmann wyposażona została w ocieplane segmenty, o grubości 42 mm, gwarantujące doskonałą izolacyjność cieplną. W przypadku dobrze ocieplonych ścian garażu, szczególnie polecana jest energooszczędna brama LPU 67 Thermo, która zbudowana została z jeszcze grubszych segmentów (67 mm), a dodatkowo posiada przegrodę termiczną.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jeszcze jedną korzyść wynikającą z zakupu ocieplonych bram garażowych - minimalizują one ryzyko wystąpienia w pomieszczeniu pleśni i grzybów, co jest częstym mankamentem tego typu pomieszczeń.

W jaki sposób zwiększyć poziom izolacji termicznej?

Tak, można, stosując zestaw do ościeżnicy ThermoFrame oferowany przez tę samą firmę. Jego konstrukcja opiera się na profilu z tworzywa sztucznego, który oddziela ościeżnicę bramy od ściany garażu i przeciwdziała powstawaniu w tym miejscu mostku termicznego. Zestaw ThermoFrame zapobiega utracie ciepła i maksymalizuje izolacyjność cieplną bramy segmentowej nawet o 15%, m.in. dzięki uszczelkom wargowym zamontowanym z obu stron bramy oraz w jej górnej części.

Warto także pamiętać, że można dodatkowo zapobiec utracie ciepła decydując się na montaż drzwi zintegrowanych z bramą lub drzwi bocznych do garażu. Takie rozwiązanie pozwala na otwarcie jedynie części bramy, w sytuacji gdy użytkownik chce z garażu wyjąć mniejszy przedmiot, np. rower.

źródło i zdjęcie: HÖRMANN POLSKA