Bramy segmentowe - ocieplane i nieocieplane
Do największych zalet bram segmentowych należy oszczędność miejsca, którą zawdzięczają temu, w jaki sposób się otwierają. Ten element konstrukcji, który zamyka wjazd do garażu, podnoszony zostaje w pionie i pozostaje pod stropem. To rozwiązanie, tak cenione przez użytkowników, może zostać zamontowane w każdym otworze garażowym, zapewniając aż do 14 cm większą szerokość wjazdu, niż ma to miejsce w przypadku bram uchylnych.
W wersji standardowej - bramy firmy Hörmann, wyposażone są w trwałe elastyczne uszczelnienie, które z czterech stron zapewnia optymalną szczelność bramy. W przypadku bram firmy Hörmann do wyboru są segmentowe bramy garażowe ocieplane, takie jak LPU 67 Thermo i LPU 42 i nieocieplane, jak LTE 42. O ile te drugie doskonale sprawdzą się w przypadku garaży wolnostojących, o tyle w garażach będących częścią budynku mieszkalnego zdecydowanie lepiej spiszą się bramy posiadające dobrą izolacje cieplną.
Ciepła brama segmentowa - korzyści
Dominującą obecnie formą budownictwa jest budownictwo energooszczędne. Kluczowe w jego idei są dobrze ocieplone ściany, szczelne okna i ciepłe drzwi. Choć nie zawsze się o tym pamięta, ogromne znaczenie ma także ocieplona brama garażowa, zwłaszcza, jeśli pomieszczenie, które się za nią skrywa, pełni także rolę warsztatu.
Ciepła brama segmentowa niesie ze sobą szereg korzyści, istotnych z punktu widzenia użytkownika. Przede wszystkim zapewnia oszczędność pieniędzy i energii, zapobiegając powstaniu w miejscu otworu garażowego tzw. mostka termicznego, a zatem miejsca, przez które ciepło ucieka szybciej.
Segmentowa brama garażowa firmy Hörmann wyposażona została w ocieplane segmenty, o grubości 42 mm, gwarantujące doskonałą izolacyjność cieplną. W przypadku dobrze ocieplonych ścian garażu, szczególnie polecana jest energooszczędna brama LPU 67 Thermo, która zbudowana została z jeszcze grubszych segmentów (67 mm), a dodatkowo posiada przegrodę termiczną.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jeszcze jedną korzyść wynikającą z zakupu ocieplonych bram garażowych - minimalizują one ryzyko wystąpienia w pomieszczeniu pleśni i grzybów, co jest częstym mankamentem tego typu pomieszczeń.
W jaki sposób zwiększyć poziom izolacji termicznej?
Tak, można, stosując zestaw do ościeżnicy ThermoFrame oferowany przez tę samą firmę. Jego konstrukcja opiera się na profilu z tworzywa sztucznego, który oddziela ościeżnicę bramy od ściany garażu i przeciwdziała powstawaniu w tym miejscu mostku termicznego. Zestaw ThermoFrame zapobiega utracie ciepła i maksymalizuje izolacyjność cieplną bramy segmentowej nawet o 15%, m.in. dzięki uszczelkom wargowym zamontowanym z obu stron bramy oraz w jej górnej części.
Warto także pamiętać, że można dodatkowo zapobiec utracie ciepła decydując się na montaż drzwi zintegrowanych z bramą lub drzwi bocznych do garażu. Takie rozwiązanie pozwala na otwarcie jedynie części bramy, w sytuacji gdy użytkownik chce z garażu wyjąć mniejszy przedmiot, np. rower.
źródło i zdjęcie: HÖRMANN POLSKA