Wykonanie podjazdu z płyt ażurowych - koszty

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Wykonanie podjazdu z płyt ażurowych - koszty

Popularnym materiałem stosowanym w otoczeniu domu są płyty ażurowe z betonu. Dobrze sprawdzają się nie tylko na podjazdach do garażu, ale także jako umocnienia skarp i zbiorników wodnych. Są dostępne w różnych kształtach i kolorach (czarnym, brązowym, czerwonym).

aktualizacja: 2020-09-17 10:08:24

Na podjazd dla samochodów osobowych należy wybierać elementy o grubości min. 10 cm.

Płyty układa się na takiej samej podbudowie, jaką wykonuje się pod kostkę kostkę brukową (geowłóknina, tłuczeń i piasek). Jeżeli jednak wypełnienie ma stanowić nie kruszywo, a trawa, piasek warto wymieszać z kompostem. W takim wariancie otwory w płytach wypełnia się żyzną ziemią, w której wyrośnie trawa. Podobnie jak w przypadku paneli z PVC, trzeba pamiętać o pielęgnowaniu trawnika.

Schemat: Podjazd z płyt ażurowych wypełnionych kruszywem dekoracyjnym
Podjazd z płyt ażurowych wypełnionych kruszywem dekoracyjnym

 

Koszt materiałów na nawierzchnię 50 m2, wykończoną płytami ażurowymi wypełnionymi kruszywem dekoracyjnym

Materiał Grubość warstwy Cena rynkowa Potrzebna ilość materiału Koszt
Płyty 40 × 60 cm 10 cm 15 zł/szt. 200 szt. 3000 zł
Żwir dekoracyjny wypełnienie otworów w płytach 150 zł/t 5 t 750 zł
Piasek 5 cm 30 zł/t 5 t 150 zł
Tłuczeń 25 cm 70 zł/t 24 t 1680 zł
Geowłóknina - 250 zł/rolkę 1,5 × 50 m 1 rolka - 75 m2 250 zł
Łącznie     5830 zł

Norbert Skupiński
fot. Semmelrock

Zdaniem naszych Czytelników

time image

10 Mar 2021, 18:55

Przy okazji podrzucę zdjęcie i dodam, ze dawno temu znajomy wydzierał teren z podmokłej łąki. Utwardzał, nawoził tłuczeń, potem żwir, znowu utwardzał i na to kładł np. takie płyty JUMBY. To było jednak prawie 30 lat temu i wniosek jest taki .Wszystko da się zrobić. Obecnie ...

Przy okazji podrzucę zdjęcie i dodam, ze dawno temu znajomy wydzierał teren z podmokłej łąki. Utwardzał, nawoził tłuczeń, potem żwir, znowu utwardzał i na to kładł np. takie płyty JUMBY. To było jednak prawie 30 lat temu i wniosek jest taki .Wszystko da się zrobić. Obecnie ...

time image

Gość wykonawca.

10 Mar 2021, 11:34

hmmm. 116 zł za metr wychodzi za sam materiał, weżmy jeszcze firmę i sumka nie mała. Aczkolwiek wygląda to ok, no i lepsze dla wód gruntowych w okolicy. Gdyby każdy tak miał, może warzywka i owoce byłyby tańsze.

time image

Gość Elfiko

02 Kwi 2018, 15:59

Kostka granitowa pewnie trwalsza ale. Plyry azurowe wchlaniaja wode, nie sa w zimie sliskie, tansze, szybciej sie nimi robi i wygladaja tez fajnie. Na pewno gorzej sie po nich chodzi jak po kostce ale ladnie zarastaj trawa tworzac zielony trawnik a nie chodnik z betonu.

time image

14 Lut 2018, 09:05

Alternatywą jest kostka brukowa, granitowa. Rozumiem, że tu w grę wchodzi zapewnienie mobilności pojazdów i wystarcza tylko pasy równe rozstawowi kół. Tylko raczej duży większy koszt.Bardzo mi zależy na odpowiedzi na moje trzy pytają.

Alternatywą jest kostka brukowa, granitowa. Rozumiem, że tu w grę wchodzi zapewnienie mobilności pojazdów i wystarcza tylko pasy równe rozstawowi kół.

time image

13 Lut 2018, 18:45

Mało co mi to wyjaśniło. Można konkretniej i na pytania w punktach? Dziekuje

2 godziny temu, rustin napisał: Mam ok 40m drogi do zrobienia, teraz mokry. Drogę trzeba podnieść od stanu obecnego ok 30-40cm. Miałem plan zrobić korytowanie, podbudowę wraz z podniesieniem terenu drogi i wysypanie kamyk. 1. Czy przy płytach ażurowych które układa ...

time image

13 Lut 2018, 11:28

Mam ok 40m drogi do zrobienia, teraz mokry. Drogę trzeba podnieść od stanu obecnego ok 30-40cm. Miałem plan zrobić korytowanie, podbudowę wraz z podniesieniem terenu drogi i wysypanie kamyk.1. Czy przy płytach ażurowych które układa się tylko pasy na 'koła ' samochodu, nie będzie ...

time image

Gość Biała

13 Lut 2018, 10:15

Czy utwardzenie z płyt ażurowych będzie podlegało podatkowi od nieruchomości jako budowla?

time image

07 Lip 2017, 06:20

16 minut temu, Gość grzyb napisał: Jakiej wielkości ten podjazd. To cena za metr? Dziękuję za uwagę. To cena za wykonanie podjazdu o powierzchni 50 m2.

time image

Gość grzyb

07 Lip 2017, 06:06

Jakiej wielkości ten podjazd. To cena za metr?

time image

Gość marian

30 Lip 2014, 10:17

Podjazdy z płyt ażurowych są bardzo dobrym rozwiązaniem. W zeszłym roku wykonywałem taki podjazd samodzielnie i jestem z niego bardzo zadowolony:) W tym roku chciałbym wyłożyć parking przed firmą za pomocą geokratki. Orientujecie się może czy taka geokratka nadaje się pod teren nico podmokły?

time image

12 Mar 2013, 09:27

Estetyka tego rozwiązania mi osobiście nie odpowiada - beton to beton!U siebie planuję wykonać drogę dojazdową (60m plus parking) z ekorastru.W efekcie otrzymam powierzchnię, którą można ciekawie skomponować poprzez różne wypełnieniaa samego elementu prawie nie będzie widać. ...

time image

Gość kerbonne

12 Mar 2013, 07:45

Płyty ażurowe są dobrym pomysłem do wykonania drogi podmokłej.Niestety w moim przypadku kiedy mój podjazd do domu wynosi 150m jest to ogromny koszt.Postanowiłem w tym roku wykonać je samemu...Forma, kilka prętów zbrojeniowych, cement i piasek...Oczywiście potrzebny będzie jeszcze czas :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje